Strona główna naturalne kosmetykiskład kosmetyków Alternatywa dla mikroplastiku
Substancje, które mogą zastąpić mikroplastik w kosmetykach.

Alternatywa dla mikroplastiku

przez Diana

O szkodliwym wpływie mikroplastiku i polimerów syntetycznych na środowisko pisałam tutaj. Znajdziesz w tym artykule również informacje na temat zastosowania polimerów syntetycznych w kosmetykach. Dziś chciałam się skupić na bardziej pozytywnym temacie – czym można zastąpić w kosmetykach polimery syntetyczne. 

Alternatywa dla polimerów syntetycznych

Polimery syntetyczne mogą być zastąpione przez polimery naturalne, należących do grupy polisacharydów. Są to np. skrobia, celuloza, gumy (arabska, ksantanowa), pektyny, alginiany, kwas hialuronowy, oraz białka (kolagen). Surowce te pełnią wiele ważnych funkcji w tworzeniu kosmetyków. Podobnie jak polimery syntetyczne tworzą stabilny film na powierzchni skóry oraz włosów, zapobiegają utracie wody.

Skrobia: rozpuszcza się  w ciepłej wodzie, tworząc roztwory koloidalne, które po oziębieniu przechodzą w żel. W kosmetykach pełni rolę zagęszczacza. Pochłania sebum i wilgoć ze skóry. 

Celuloza: to również polisacharyd, którego nazwa zwyczajowa to błonnik. W wodzie tworzy żel, dlatego wykorzystywana jest w produkcji masek żelowych i past do zębów. Wykorzystuje się również jej właściwości regulacji lepkości w szamponach oraz kremach do golenia. 

Kwas hialuronowy: w kosmetykach występuje jako humektant, który zapobiega wysychaniu kosmetyku, hamuje odparowanie wody z głębszych warstw skóry, nawilża. Każda cząsteczka kwasu wiąże do 250 cząsteczek wody. Dzięki właściwościom higroskopijnym umożliwia transport substancji odżywczych w głąb skóry.

 

Kosmetyki do pielęgnacji włosów

Ważną cechą produktów do pielęgnacji włosów są właściwości antystatyczne. Takie właściwości mają również niektóre surfaktanty naturalne. Ich działanie polega na tworzeniu higroskopijnej warstewki na powierzchni włosa. Substancjami o takich właściwościach są estry gliceryny i kwasów tłuszczowych, alkohole tłuszczowe, czy estry aminokwasów. Oprócz właściwości antyelektrostatycznych posiadają również inne właściwości. Alkohole tłuszczowe należą do emolientów, zapobiegają utracie wilgoci, natłuszczają i zmiękczają włosy i skórę oraz stabilizują emulsje kosmetyczne.

Najtrudniej znaleźć surowce do produkcji lakierów do włosów. Syntetyczne polimery można jednak i w tym przypadku zastąpić substancją pochodzenia naturalnego, wykorzystując żywice naturalne. Jedną z nich jest szelak, pozyskiwany z wydzieliny owadów żyjących na drzewach tropikalnych (Indie, Tajlandia). Szelak zawiera 85% substancji żywicznej i około 15% wosku.

 

Naturalne peelingi

Alternatywa dla polietylenu i polipropylenu jest chyba najbardziej oczywista. Mikroplastik można z powodzeniem zastąpić zmielonymi pestkami i łupinami orzechów, solą morską, ziemią okrzemkową, piaskiem lub cukrem. Te surowce mają pewną wadę – struktura ziaren nie jest regularna, co może powodować podrażnienia. 

Regularny kształt ma wosk carnauba i wosk pszczeli, a dodatkowo mają właściwości pielęgnacyjne. 

Ekologiczne opakowania

Alternatywą do stosowania opakowań z PET jest użycie opakowań szklanych, naturalnych żywic oraz innych ekologicznych materiałów. 


Źródło: 

Mikroplastiki w kosmetykach – surowce zastępcze dr hab. Beata Grobelna, prof. UG Pracownia Chemii i Analityki Kosmetyków, Wydział Chemii, Uniwersytet Gdański, Wita Stwosza 63, 80-309 Gdańsk

0 Komentarz
0

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies. OK Dowiedz się więcej