Największym odkryciem kosmetycznym ostatnich miesięcy bez wątpienia jest bakuchiol. Nic dziwnego, ponieważ jest skuteczny jak retinol, a jednocześnie bez jego skutków ubocznych i ograniczeń w stosowaniu. Poznaj niezwykłe właściwości bakuchiolu i przetestuj go na własnej skórze!
(Nowy) hit kosmetyczny
Bakuchiol pojawił się w kosmetykach dzięki modzie na pielęgnację rodem z Azji. W kulturze azjatyckiej bakuchiol był używany od ponad 100 lat w leczeniu chorób skóry i nie tylko. Pozyskiwany jest z roślin potocznie zwanych babchi. Tak naprawdę nie jest to nowy składnik, ale obecnie odkryto jego niezwykłe właściwości w pielęgnacji skóry.
Bakuchiol zamiast retinolu (witaminy A)
Badania wykazały, że 0,5% stężenie bakuchiolu daje bardzo podobne efekty, jak 0,05% kwas retinowy. Bakuchiol pomaga zwiększyć syntezę kolagenu i działa przeciwstarzeniowo, równocześnie nie podrażniając skóry jak kwas retinowy. Retinole niosą ze sobą wiele skutków ubocznych, jak jak podrażnienie, suchość, łuszczenie, rumień i pieczenie skóry.
Bakuchiol możesz używać zarówno rano, jak i wieczorem. To duża różnica od retinolu, który trzeba wprowadzać do pielęgnacji stopniowo, aby skóra się do niego przyzwyczaiła i używać raz – dwa razy w tygodniu. Retinol jest też fotouczulający, czego nie potwierdziły badania w przypadku bakuchiolu.
Bakuchiol ma też innego asa w rękawie. Jak to przystało na składnik roślinny, działa na różne sposoby. Poza tym, że działa na skórę jak retinol i retinoidy, równocześnie jest bardzo silnym przeciwutleniaczem.
Bakuchiol jest ok. 600 razy silniejszy niż witamina C!
Co za tym idzie, oprócz działania przeciwzapalnego, przeciwutleniającego i przeciwdziałającego efektom starzenia, cząsteczka bakuchiol jest z natury stabila (a nie tylko fotostabilna). Można ją łatwo dodać do kosmetyku, nie rozkłada się i pozostaje w nim gotowa do działania. Co ciekawe, może nawet stabilizować retinol.
JAk działa bakuchiol na skórę:
- przyspiesza cykl odnowy skóry,
- reguluje wydzielanie sebum,
- zwiększa produkcję kolagenu, dzięki czemu poprawia jędrność i sprężystość skóry, spłyca zmarszczki
- w przeciwieństwie do klasycznego retinolu nie wykazuje działania fotouczulającego,
- zmniejsza aktywność komórek produkujących melaninę, co poprawia koloryt cery i rozjaśnia przebarwienia
- jest silnym przeciwutleniaczem i zmniejsza szkodliwe działanie wolnych rodników.
Kto powinien sięgnąć po bakuchiol?
Ze względu na swoje wszechstronne działanie, bakuchiol będzie pożądanym składnikiem pielęgnacyjnym w zasadzie dla każdego! Działa przeciwzmarszczkowo i przeciwtrądzikowo. Jest równie skuteczny, jak retinol a przy tym pozbawiony jego wad. Nie powoduje fotouczulenia, nie uwrażliwia ani nie podrażnia skóry. Można go stosować częściej, bez ryzyka – nawet w przypadku wrażliwej skóry. Ponadto jest silnym przeciwutleniaczem, co również jest bardzo pożądane w pielęgnacji skóry. Idealny składnik aktywny? Nie mam wątpliwości, że tak!

Bakuchiol którego używam to Bakuchiol Booster – Olejek Do Twarzy od Bibi Beauty. Jest dostępny na Sephora.pl w porzyjemnej cenie 59 zł. Zawiera 1% (maksymalne dopuszczalne stężenie) bakuchiolu w olejku do twarzy ze skwalanem. Jest w 100% pochodzenia roślinnego.
Na rynku dostępne są tańsze i droższe kosmetyki z bakuchiolem. Równie wysokie stężenie bakuchiolu znajdziecei w serum Bakuchiol booster Szmaragdowe Żuki, SYLVECO Serum wygładzające, Serum-booster do twarzy z bakuchiolem La-Le Kosmetyki. Inne kosmetyki z bakuchiolem, jakie znalazłam w sieci to: Game Changer – Naturalny krem z retinolem od Resibo, Revolution Skincare Bakuchiol 1% serum, Medik8 – Bakuchiol Peptides – Serum Peptydowe z Bakuchiolem, Bielenda, Bakuchiol, Odbudowujące serum przeciwzmarszczkowe na dzień i na noc i Miraculum – Bakuchiol Botanique Retino Serum do twarzy – intensywne odżywienie.
Bibliografia:
- Anti-aging Safely: Bakuchiol for Skin-building Benefits, Rachel Grabenhofer, Cosmetics & Toiletries with Hemali Gunt, December 30, 2019. https://www.cosmeticsandtoiletries.com/
- Bakuchiol to Stabilize Retinol and Polyunsaturated Lipids, Ratan K. Chaudhuri, Sytheon Ltd., Boonton, NJ US; and Boxin Ou, PhD, International Chemistry Testing, Milford, MA USA, April 23, 2015
