Strona główna naturalne kosmetykiskład kosmetyków Wszystko, co musisz wiedzieć o karotenoidach
karotenoidy w kosmetykach, działanie karotenoidów

Wszystko, co musisz wiedzieć o karotenoidach

przez Diana

Co karotenoidy mogą zrobić dla Twojej skóry?Karotenoidy to naturalne barwniki, które działają antyoksydacyjnie. Jakie to ma praktyczne znaczenie dla Twojej skóry? Mówiąc krótko karotenoidy opóźniają starzenie się skóry i  potrafią zapobiec podrażnieniom spowodowanym przez słońce. Są wykorzystywane w kosmetykach regenerujących, ujędrniających, rewitalizujących oraz poprawiających pracę gruczołów łojowych. 

Karotenoidy są bardzo popularnymi w przyrodzie barwnikami. Nadają roślinom i zwierzętom barwę od żółtej do czerwonej. 

Działanie karotenoidów, które ma wpływ na skórę:

 • są zdolne do neutralizowania wolnych rodników;
 • niektóre karotenoidy są prekursorami retinolu, czyli substancji bardzo pożądanej dla zachowania młodego wyglądu skóry; 
 • chronią przed promieniowaniem UV i zapobiegają stanom zapalnym spowodowanym przez ekspozycję na słońce; 
 • niektóre karotenoidy wzmacniają odporność immunologiczną; 
 • część z nich bierze również udział w komunikacji między komórkami. Najważniejszą dla nas funkcją karotenoidów jest ochrona przed stresem oksydacyjnym wynikającym z aktywności reaktywnych form tlenu. Czym są reaktywne formy tlenu? To produkt nie całkowitej redukcji cząsteczki tlenu i mogą to być cząsteczki, jony oraz wolne rodniki tlenowe. Reagują one z różnymi składnikami komórek – białkami, lipidami, cukrami, kwasami nukleinowymi – prowadząc do powstania kolejnych wolnych rodników. Karotenoidy bronią komórki naszego ciała przed wolnymi rodnikami i są uniwersalnymi obrońcami organizmu.

Karotenoidy, którymi powinnaś się zainteresować

Spośród kilkuset substancji z grupy karotenoidów, dla nas znaczenie ma tylko kilka z nich. Jednym z najważniejszych jest β-karoten, który jest silnym przeciwutleniaczem (silniejszym nawet od witaminy C i E). β-karoten jest też prekursorem witaminy A. Szukaj go w preparatach regulujących sebum, przeciwtrądzikowych, zmiękczających naskórek i przeciwstarzeniowych. Choć jego współczynnik ochrony przeciwsłonecznej jest niski (SPF ≈ 2), użycie kosmetyków z β-karotenem przed opalaniem zmniejsza ryzyko wystąpienia oparzenia słonecznego. 

Luteina i zeaksantyna absorbują niebieskie światło, które uważane jest za bardziej szkodliwe niż promieniowanie UV. Możesz je znaleźć w kremach chroniących skórę przed przedwczesnym starzeniem wywołanym promieniowaniem słonecznym. Stosowane są również w kosmetykach anti-age, do skóry z przebarwieniami, szarej i zmęczonej. Poprawiają stopień nawilżenia i elastyczności skóry. 

Likopen ma silne właściwości przeciwutleniające. Neutralizuje wolne rodniki dwa razy wydajniej niż β-karoten i dziesięć razy niż α-tokoferol (wit. A). Likopen jest cennym składnikiem kosmetyków, ponieważ pomaga w utrzymaniu prawidłowej gęstości i jędrności skóry. Szukaj go w kosmetykach poprawiających wygląd skóry poszarzałej i zmęczonej, kremach rewitalizujących, odmładzających i regeneracyjnych, ale również w preparatach do tonizowania cery tłustej. 

Astaksantyna posiada silniejsze działanie antyoksydacyjne niż inne karotenoidy. Ponieważ jest rozpuszczalna w tłuszczach, dobrze wnika w warstwę rogową naskórka, a w nieznacznym stopniu też do skóry właściwej i nawet tkanki podskórnej. Potrafi przyspieszyć odnowę naskórka. Dzięki oddziaływaniu pod powierzchnią skóry, poprawia poziom jej nawilżenia i elastyczność, a w skórze właściwej wpływa na zwiększone wytwarzanie kolagenu i elastyny. Chroni kolagen przed rozkładem oraz zapobiega tworzeniu się zmarszczek. Astaksantyna wykorzystywana jest do produkcji kremów chroniących skórę przed promieniowaniem słonecznym, ponieważ dobrze pochłania promieniowanie UV. Przy okazji zmniejsza ryzyko pojawienia się przebarwień skórnych i nadaje skórze równomierny koloryt. 


Naturalne źródła karotenoidów

Najbardziej rozpowszechnionym karotenoidem jest β-karoten, a jego bogatym źródłem jest marchew. Bogate w karotenoidy są także dziewanna, pomidor, dzika róża, jarmuż i szafran..

W kosmetykach, jako źródeł karotenoidów używa się często owoców berberysu, oleju z malin, nagietka lekarskiego, kwiatu dziewanny, pokrzywy, skrzypu polnego, rokitnika i ekstraktów z róży. 


Jak działają karotenoidy w kosmetykach?

Właściwości karotenoidów wykorzystywane są przede wszystkim w trzech obszarach: w preparatach anti-aging, w pielęgnacji cery trądzikowej i jako preparaty depigmentacyjne.

Działanie odmładzające i przeciwstarzeniowe 

Karotenoidy potrafią:

 • pobudzać syntezę kolagenu i elastyny, co zwiększa gęstość skóry i wygładza zmarszczki; odbudować włókna kolagenowe przerwane na skutek działania promieni UV;
 • osłabiać działanie enzymów kolagenozy i elastazy, które powodują zwiotczenie i pomarszczenie skóry;
 • pobudzać procesy regeneracji i odnowy skóry uszkodzonej nadmiarem promieniowania UV;
 • chronić przed fotostarzeniem się skóry, głównie dzięki silnemu działaniu antyrodnikowemu;
 • zapewnienia właściwe funkcjonowania płaszcza hydrolipidowego skóry. Pielęgnacja cery trądzikowej

Karotenoidy:

 • przeciwdziałają wolnym rodnikom przekształcającym lipidowe składniki sebum, co prowadzi do powstawania produktów drażniących skórę; 
 • oczyszczają ujścia mieszków włosowych, wokół których dochodzi często do stanów zapalnych; 
 • normalizują pracę gruczołów łojowych do wydzielania optymalnych ilość łoju ( a jego nadmiar jest pożywka dla mikroorganizmów, które są przyczyną powstawania wyprysków).Rozjaśnianie przebarwień skóry

Działanie depigmentacyjne karotenoidów:

 • minimalizują przebarwienia pojawiające się wskutek nadmiernej ekspozycji słonecznej lub reakcji skóry na połączenie promieniowania z użyciem np. hormonów;
 • zmniejszają ilości melaniny, której nadmiar powoduje powstanie plam skórnych; 
 • redukują przebarwienia potrądzikowe. Obok tylu pozytywnych efektów na skórę nie można przejść obojętnie. Od dziś szukam karotenoidów w kosmetykach. A Ty?


Bibliografia
Znaczenie karotenoidów w kosmetologii i ich naturalne źródła; A. Kubat-Sikorska, M. Stryjecka, A. Kiełtyka-Dadasiewicz, Ogród Roślin i Surowców Kosmetycznych, Centrum Innowacji Badań i Nauki w Lublinie 

0 Komentarz
0

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies. OK Dowiedz się więcej