Strona główna naturalne kosmetykinaturalna pielęgnacja Co powoduje starzenie się skóry?
dlaczego skóra się starzeje?

Co powoduje starzenie się skóry?

przez DianaMagiczna pigułka lub krem, który spowoduje że obudzisz się wyglądając młodziej – kto o takiej nie marzy? Starzenie się skóry jest nieuniknione, ale i tak wydajemy fortunę by ten proces jak najbardziej opóźnić. Dlatego postanowiłam dowiedzieć się  jakie czynniki powodują starzenie się skóry, by wiedzieć jak im skutecznie przeciwdziałać. 

Starzenie się skóry to złożony proces, który zależy od wielu czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Chcesz je poznać? Czytaj dalej. 


Rodzaje starzenia się skóry

Jak już wspomniałam wyżej, istnieją dwa główne rodzaje starzenia się skóry: starzenie wewnętrzne i zewnętrzne. Starzenie wewnętrzne to fizjologiczny rozkład zachodzący w skórze, spowolnione złuszczanie i odnowa komórek, zmniejszenie produkcji elastyny czy kolagenu. Starzenie zewnętrzne związane jest z czynnikami środowiskowymi wpływającymi na skórę. Również nasz tryb życia (palenie, używki, brak snu) odcina swoje piętno na naszej skórze.


Wewnętrzne starzenie się skóry

Pierwsze oznaki starzenia się skóry związane z wiekiem pojawiają się około 30 roku życia. Podstawowe oznaki tego procesu które możesz u siebie zaobserwować to: 

  • pojawienie się linii  mimicznych na czole, wokół oczu (zmarszczki i kurze łapki) oraz w fałdach nosowo-wargowych;
  • opuchlizna lub zwiotczenie (opadanie) górnych i dolnych powiek;
  • suchość skóry, która pojawia się z powodu złego funkcjonowania bariery skóry;
  • u starszych osób (bliżej 70-tych urodzin) – utrata tłuszczu podskórnego, koścista twarz.

Wewnętrzne starzenie się jest wynikiem wielu czynników. Wśród nich ważne są czynniki genetyczne, które obejmują na przykład budowę kości, zmianę rysów twarzy wraz z wiekiem, przerzedzanie włosów, a także genetyczne czynniki hormonalne. Nie mamy na nie większego wpływu, a odpowiadają za nasz dziedziczny plan starzenia się. 

Zmiany hormonalne 

Na wewnętrzne starzenie się skóry mają wpływ zmiany hormonalne, które zachodzą z wiekiem. Chodzi tu o stopniowe zmniejszanie produkcji hormonów płciowych od połowy lat dwudziestych oraz zmniejszenie estrogenów i progesteronu związane z menopauzą. Jak to wpływa na skórę? Niedobór estrogenów i androgenów powoduje degradację kolagenu, suchość skóry, utratę elastyczności, zanik naskórka i zmarszczki. 

Wilgoć w skórze

Starzenie się skóry wiąże się również z utratą wilgoci. Kluczową cząsteczką zaangażowaną w nawilżanie skóry jest kwas hialuronowy i glikozaminoglikan (GAG) o wyjątkowej zdolności wiązania i zatrzymywania cząsteczek wody. Na początku większość badań skupiała się na naskórku, skórze właściwej i tkanki podskórnej. Ostatnio doceniono także cząsteczki macierzy pozakomórkowej (ECM), które leżą między komórkami tworzącymi wymienione wyżej warstwy. Cząsteczki ECM tworzą zorganizowaną strukturę, obejmującą głównie GAG, proteoglikany, czynniki wzrostu i białka strukturalne, takie jak kolagen. Jednak głównym składnikiem ECM skóry jest kwas hialuronowy.

Spowolnienie odnowy naskórka wraz z wiekiem także przyczynia się do pojawienia się objawów starzenia się skóry. Odnowa naskórka odpowiada bowiem za funkcję barierową skóry i ten proces z wiekiem spowalnia. Skóra traci wtedy zdolność do zatrzymywania wilgoci, co powoduje wysuszenie, odwodnienie i efekt szorstkiej skóry.

Siła grawitacji 

Innym czynnikiem wewnętrznym jest siła grawitacji. Grawitacja powoduje, że skóra z czasem zaczyna po prostu zwisać i jej elastyczność zmniejsza się. Powtarzające się ruchy twarzy także mogą powodować powstawanie linii i zmarszczek, które są często nazywane liniami ekspresji lub liniami uśmiechu.

Zewnętrzne starzenie się skóry

Starzenie zewnętrzne jest częściej określane jako uszkodzenie słoneczne. Ma wiele takich samych objawów jak starzenie związane z wiekiem, ale są one bardziej dotkliwe. 

Słońce 

Powtarzające się narażenie na promieniowanie UV to najgroźniejszy czynnik starzenia się skóry. Większość szkód spowodowanych słońcem jest skutkiem codziennego narażenia na promieniowanie słoneczne, a nie okazjonalnego i intensywnego opalania. Zazwyczaj chodzi o wystawianie się na działanie promieni słonecznych podczas codziennych czynności, jak siedzenie przy oknie, spacer itp. Takie powtarzające się wystawianie na promieniowanie UV stymuluje typową reakcję gojenia się ran w skórze z odkładaniem blizn kolagenu typu I, a nie zwykłej mieszaniny kolagenu typu I i III, która zapewnia sprężystość i elastyczność skóry. Dlatego tak ważne jest codzienne stosowanie kremu z filtrem UV o szerokim spektrum działania. Jeśli lubisz się opalać, robisz to często i przez cały rok, grożą Ci najgorsze oznaki starzenia się na Twojej skórze.
 

Około 80% starzenia się skóry twarzy przypisuje się ekspozycji na promieniowanie UV.Ekspozycja na słońce powoduje kaskadę odpowiedzi immunologicznych w skórze. Promienie słoneczne wytwarzają w skórze wolne rodniki zwane także reaktywnymi formami tlenu (ROS). Chodzi o niestabilne atomy tlenu i cząsteczki, które atakują komórki skóry, próbując się chemicznie ustabilizować. Układ odpornościowy skóry reaguje na nie reakcjami, w wyniku których powstają enzymy samozniszczące: kolagenaza, elastaza i hialuronidaza. Po ich nazwach możesz się łatwo domyślić jakie cząsteczki rozkładają 🙁 Te uszkodzenia kumulują się po każdym narażeniu na promieniowanie UV i z czasem powodują powstawanie zmarszczek, zmianę tekstury skóry, pigmentu i zmiany w tkance, które mogą zamienić się w raka skóry. 

Zapalenie

Przewlekłe zapalenie dowolnego rodzaju może mieć podobny wpływ na skórę jak słońce. Przyczyny zapalenia mogą być różne – od zanieczyszczeń, przez choroby powodujące stany zapalne, a nawet zbyt częste złuszczanie skóry.  

Palenie, alkohol i zła dieta 

Palenie jest nawykiem, który prawdopodobnie prawdopodobnie najbardziej niszczy zdrowie. Z pewnością palenie wpływa też na skórę, przyspieszając jej starzenie. Wolne rodniki powstałe w wyniku palenia powodują stan zapalny. 

Nadmierne spożywanie alkoholu i złe nawyki żywieniowe mogą również przyczyniać się do zewnętrznego starzenia się organizmu, w tym skóry.


Podsumowanie

Starzenie się skóry to złożony proces, który nie został do końca poznanym. Jest to wynik dwóch biologicznie niezależnych procesów. Pierwszym z nich jest wewnętrzne lub wrodzone starzenie się, którego nie możemy uniknąć. Drugim jest starzenie zewnętrzne, wynikające z wpływu czynników zewnętrznych, głównie promieniowania ultrafioletowego. Starzenia się skóry nie możemy zatrzymać, ale przynajmniej część czynników wpływających na ten proces możemy kontrolować. 


Bibliografia

  1. Understanding Aging Skin and How to Treat It, https://www.skininc.com/ July 28, 2019
  2. Hyaluronic acid: A key molecule in skin aging, Eleni Papakonstantinou, Michael Roth & George Karakiulakis, Dermato-Endocrinology , Volume 4, 2012 – Issue 3
  3. Part 1: Birthday Aging or Sun Damage? A Tale of Two Sisters, Mark Lees, Ph.D., Mark Lees Skin Care, https://www.skininc.com/ July 11, 2018
2 komentarze
0
FacebookPinterest

Przeczytaj także

2 komentarze

Jak opóźnić starzenie się skóry? Składniki kosmetyków opóźniające starzenie się skóry. - naturalnie na dobranoc 30/03/2020 - 23:37

[…] i przyczyny starzenia się skóry opisałam w niedawnym wpisie tutaj. Przypomnę tylko, że przyczyny starzenia się skóry dzielimy na wewnętrzne (związane m.in. z […]

Reply
Naturalna opalenizna bez wychodzenia z domu - 9 porad jak nałożyć samoopalacz. - naturalnie na dobranoc 04/04/2020 - 16:27

[…] Wybór samoopalacza zamiast opalania na słońcu chroni również skórę przed nadmiernym wystawianiem na promienie słoneczne, które są przyczyną przedwczesnego starzenia się skóry.  […]

Reply

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies. OK Dowiedz się więcej