Strona główna naturalne kosmetykinaturalna pielęgnacja Czy witaminy i mikroelementy z diety wpływają na włosy?
niedobór witamin i mikroelementów wpływa na włosy

Czy witaminy i mikroelementy z diety wpływają na włosy?

przez Diana

Wszystkie chcemy mieć piękne, zdrowe, lśniące, mocne i łatwe do ułożenia włosy. Dlatego szukamy nowych produktów do włosów i innych sposobów na osiągnięcie tego celu. Jednak Twoim włosom może po prostu brakować jednej z podstawowych witamin lub minerałów. 

Powiązania między skórą a ogólnym stanem zdrowia są już dobrze znane naukowcom, ale powiązania ze zdrowiem a włosami są mniej wyraźne. Łatwiej potwierdzić na przykład szkodliwy wpływ stylu życia czy promieniowania UV na włosy, niż braków w diecie. Jednak wpływ niektórych pierwiastków i witamin na włosy jest udowodniony.


Wpływ diety na włosy

Włosy wyraźnie cierpią z powodu niedożywienia, które prowadzi do rzadkich i łamliwych włosów. Dieta o niskiej zawartości węglowodanów lub o niskiej zawartości tłuszczu może powodować długoterminowe zmiany we włosach, takie jak niższa gęstość włosów i zmniejszenie ich średnicy.

Witamina A

Wpływ witaminy A  na włosy jest dość dobrze przebadany i ma duży wpływ na włosy, mieszki włosowe i gruczoły łojowe. Zarówno niedobór, jak i zbyt duża ilość witaminy A mogą powodować wady mieszków włosowych. Nadmierna suplementacja tą witaminą powoduje wypadanie włosów. 

Witamina D

Wykazano że witamina D3 reguluje wzrost włosów i jest zdolna do regulowania rogowacenia naskórka.  

Witaminy z grupy B

Wszystkie witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie i działają głównie jako enzymy w ważnych procesach biochemicznych; dlatego wszystkie prawdopodobnie odgrywają pewną rolę w mieszku włosowym. Biotyna (B7) jest jednym z najpopularniejszych suplementów diety na włosy i paznokcie, prawdopodobnie częściowo ze względu na jej niski koszt, dostępność i dowody wskazujące na jej pozytywne działanie na łamliwe paznokcie – nawet jeśli nie stwierdzono niedoboru biotyny. 

Badanie przeprowadzone przez R. Trüeba na ponad 500 kobietach cierpiących na wypadanie włosów wykazało niedobory biotyny u 38% z nich. Jednak badanie nie wykazało wpływu na wypadanie włosów po leczeniu kobiet bez niedoboru biotyny dodatkową biotyną.

Minerały

Minerały to ważne składniki diety,  których niedobór może wpływać na włosy. Oczy naukowców są w szczególności zwrócone w kierunku żelaza, cynku, miedzi i selenu.

Żelazo 

Żelazo jest pierwiastkiem, którego często nam brakuje, a ten niedobór związany jest z wypadaniem włosów. Ten problem szczególnie często dotyczy kobiet w okresie przedmenopauzalnym, pomenopauzalnym lub w ciąży, a także wegan i wegetarian – ponieważ żelazo znajdujące się w roślinach ma mniejszą dostępność biologiczną niż żelazo w mięsie i rybach. Badania kliniczne dały zmienne wyniki, ale przedawkowanie żelaza może również powodować wypadanie włosów.

Cynk

Cynk jest kolejnym niezbędnym minerałem. Jego niedobór może prowadzić do wypadania włosów oraz powodować ich kruchość. Niedobór cynku często występuje u kobiet w ciąży czy wegetarian. Podobnie jak w przypadku żelaza, istnieją dane kliniczne pokazujące, że suplementacja cynkiem może pomóc tym, którzy cierpią na niedobór tego pierwiastka ale nie ma danych potwierdzających, że dodatkowa suplementacja może mieć pozytywne skutki dla włosów. Przedawkowanie cynku może być szkodliwe dla zdrowia.

Kwasy tłuszczowe

Kwasy tłuszczowe linolowy (omega-6) i kwas α-linolowy (omega-3) stanowią element budulcowy błon komórkowych skóry i włosów. Niedobór w diecie  lub upośledzone wchłanianie tych kwasów może prowadzić do utraty włosów i odbarwień. Niektóre badania wykazały związek między poziomami lipidów, takimi jak cholesterol we włosach i krwi, wskazując, że dieta może wpływać na kompleks błon komórkowych komórek włosów.

Podsumowanie

Suplementacja mikroskładnikami może mieć pozytywny wpływ na jakość włosów w przypadku niedoborów niektórych witamin i minerałów. Niestety brakuje badań na temat wpływu diety na włosy. 

Bibliografia:
Health and Hair: Making the Nutrition Connection, Jennifer M. Marsh, Michael G. Davis, The Procter & Gamble Company, https://www.cosmeticsandtoiletries.com, 29.03.2018

0 Komentarz
1
FacebookPinterest

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies. OK Dowiedz się więcej