Strona główna naturalne kosmetykinaturalna pielęgnacja Czy wszystkie oleje roślinne są dla Twojej skóry korzystne? Jaki wpływ na skórę mają niektóre z nich?
oleje roślinne jak działają na skórę

Czy wszystkie oleje roślinne są dla Twojej skóry korzystne? Jaki wpływ na skórę mają niektóre z nich?

przez Diana

Oleje roślinne są cennym składnikiem wielu kosmetyków, zwłaszcza tych naturalnych. WIelu z nich używamy też w czystej postaci. Czy jednak każdy z nich działa na naszą skórę korzystnie? Przekonajmy się. 

Skład oleju a bariera skórna

Oleje roślinne różnią się swoim składem, niektóre z nich niestety mogą powodować zaburzenia w funkcjonowaniu barier skórnych. Oleje roślinne składają się z trójglicerydów i niewielkich ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych. I właśnie te ostatnie zakłócają funkcję bariery skórnej. Na przykład kwas oleinowy może zaburzać funkcję bariery naskórkowej u dzieci. 

Badania wskazują, że kwasy oleinowy i palmitolowy wywołują rozrost naskórka, powodujący łuszczenie się skóry i rogowacenie pęcherzykowe, które jest związane z trądzikiem.Kwas oleinowy zwiększa utratę wody i przenikanie substancji do skóry. Może przenikać głęboko w skórę, docierając do połączenia skórno-naskórkowego.

Kwas oleinowy występuje w dużych ilościach w:

  • oliwie z oliwek – 66,4%;
  • oleju rzepakowym – 63,3%;
  • olejek migdałowy – 67,2%;
  • oleju z orzeszków ziemnych – 71,1%;
  • oleju z otrębów ryżowych – 42,7%;
  • oleju sezamowy – 41,5%;
  • oleju słonecznikowy – 28,0%. Jak oleje roślinne wpływają na skórę? 

Skuteczność dowolnego oleju roślinnego zależy od jego składu, stężenia w kosmetyku i rodzaju skóry, na którą jest nakładany.

Olej rokitnikowy

Pomimo obecności kwasu palmitoleinowego w ekstrakcie z rokitnika, olejek ten ma pozytywny wpływ na stan skóry. Wyciąg z rokitnika (5%) stosowany jako emulsja poprawia nawilżenie skóry i funkcję bariery skórnej. 

Olej kameliowy

Olej Camellia japonica (Tsubaki) ma potencjał przeciwzmarszczkowy i wspomaga syntezę kolagenu. Poprawia funkcję bariery skórnej.

Olej arganowy

Tradycyjnie olej arganowy był wykorzystywany w gotowaniu, leczeniu infekcji skóry oraz w produktach do pielęgnacji skóry i włosów. Codzienne stosowanie olejku arganowego poprawia elastyczność skóry i jej nawilżenie poprzez przywrócenie funkcji barierowej i utrzymanie zdolności zatrzymywania wody. 

Olej kokosowy 

Olej kokosowy stosowany miejscowo działa korzystnie na skórę. Poprawia nawilżenie i zmniejsza utratę wody, poprawia funkcję bariery ochronnej skóry. W pewnym stopniu chroni też skórę przed promieniowaniem UV. Olej kokosowy działa też bakteriobójczo. 

Monolauryna, która stanowi prawie 50% zawartości tłuszczu kokosowego, wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe. Badania komórkowe wykazały również, że monolauryna wykazuje działanie przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.

Olej z wiesiołka

Oleje roślinne mogą pomóc zmniejszyć wysuszenie skóry spowodowanym przez leczenie trądziku. Olej z wiesiołka może przynosić korzyści pacjentom z trądzikiem ze względu na jego zdolność do poprawy nawilżenia i funkcji barierowej skóry. 

Oliwa z oliwek

Składa się głównie z kwasu oleinowego, z mniejszymi ilościami innych kwasów tłuszczowych, takich jak kwas linolowy i kwas palmitynowy. Badania wykazały, że jednoczesne stosowanie innych olejków, takich jak olej rokitnikowy z oliwą z oliwek, ma pozytywny wpływ na skórę. Wykazano, że mieszanka oliwy z oliwek, oleju sezamowego i miodu jest użytecznym sposobem leczenia oparzeń, zapobiegając infekcjom, przyspieszając naprawę tkanek i ułatwiając oczyszczanie rany. Ponadto, w badaniu z promieniowaniem UVB odkryto, że oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia stosowana na skórę opóźnia początek i zmniejsza częstość rozwoju raka skóry. 

Niestety jednak oliwa z oliwek stosowana miejscowo (bez innych dodatków) ma szkodliwy wpływ na funkcję bariery skórnej. Obecnie uważa się też, że dodatek oliwy z oliwek zapewnia silne działanie przeciwzapalne. 

Olej słonecznikowy

Składa się głównie z kwasów oleinowego i linolowego. Olej słonecznikowy poprawia nawilżenie skóry i naprawę bariery skórnej. Jednak w badaniu skóry noworodków leczonych miejscowo olejem słonecznikowym lub oliwą z oliwek, nie było różnic w zmianach struktury lipidów, nawilżeniu, pH powierzchni skóry, rumieniu. Ten olej również nie powinien być stosowany w czystej postaci w pielęgnacji skóry, m.in. niemowląt. 

Olej z pestek winogron

Olej z pestek winogron jest bogaty w związki fenolowe i witaminy. Resweratrol, jeden ze składników oleju z pestek winogron, ma działanie przeciwdrobnoustrojowe. Oprócz resweratrolu olej z pestek winogron ma wysoką zawartość kwasu linolowego, witaminy E i związków fenolowych. Związki fenolowe, resweratrol i witamina E w oleju z pestek winogron zapewniają większość jego aktywności przeciwutleniającej. 

Olej sojowy

Większość badań nad olejem sojowym przeprowadzono na jego ekstraktach. Wykazano, że miejscowe stosowanie wyciągów z oleju sojowego zmniejsza utratę wody. Ta cecha może być związana z obecnością fitosteroli sojowych, które mają też pozytywny wpływ na odbudowę bariery skórnej. Olej sojowy stosowany miejscowo chroni przed zaczerwienieniem skóry po narażeniu na promieniowanie UVB. Z drugiej strony wykazano, że zawartość antocyjanów w nasionach czarnej soi ma negatywne działanie na skórę.

Olej sezamowy

Nasiona sezamu zawierają znaczne ilości lignanów, takich jak sezamina, sezamolina i sezaminol, z których wszystkie wykazują aktywność przeciwutleniającą. Sezamina jest wysoce hydrofobowa. Olej sezamowy chroni również skórę przed promieniowaniem UV. 

Olej z awokado

Jest bogaty w kwas linolowy, kwas linolenowy i kwas oleinowy. Zawiera także minerały oraz witaminy A, C, D i E. Jest doskonałym źródłem wzbogacenia suchej, zniszczonej lub spierzchniętej skóry. 

Olej z ogórecznika

Olej z ogórecznika zawiera wysoki poziom niezbędnych kwasów tłuszczowych, które są ważne w strukturze i funkcji skóry. Kwas linolowy w oleju z ogórecznika przyczynia się do jego działania terapeutycznego. Wykazano, że miejscowe stosowanie olejku z ogórecznika u niemowląt i dzieci z łojotokowym zapaleniem skóry normalizuje funkcję bariery skórnej. 

Olej jojoba

Ten olej jest szeroko stosowany w formułach kosmetycznych, takich jak filtry przeciwsłoneczne i kosmetyki nawilżające. Wysoka zawartość estrów woskowych sprawia, że ​​olej jojoba pomaga w takich stanach skóry,  jak łojotokowe zapalenie skóry, wypryskowe zapalenie skóry, AD i trądzik. Olej jojoba ma również udowodnione działanie przeciwzapalne, w tym w infekcjach skóry, starzeniu się skóry.

Olejek migdałowy

Olejek migdałowy ma właściwości zmiękczające, które stosuje się w celu poprawy cery i odcienia skóry. Masaż olejkiem z gorzkich migdałów może skutecznie zmniejszać widoczność obecnych rozstępów i zapobiegać nowym rozstępom. Olej migdałowy zapobiega uszkodzeniom strukturalnym spowodowanym promieniowaniem UV.

Podsumowanie 

Oleje roślinne mogą mieć różny wpływ na skórę w zależności od ich składu i stanu skóry. Przy stosowaniu miejscowym składniki olejów roślinnych mogą działać synergicznie na kilka sposobów: poprawiając funkcjonowanie bariery skórnej, działając przeciwutleniająco, przeciwzapalnie, czy wspomagając gojenie się ran. Pamiętaj jednak, że stosowanie niektórych olejów w czystej postaci może nie być korzystne dla Twojej skóry. 

Bibliografia

  1. Anti-Inflammatory and Skin Barrier Repair Effects of Topical Application of Some Plant Oils, Tzu-Kai Lin,Lily Zhong,Juan Luis Santiago. Int. J. Mol. Sci. 2018, 19(1), 70. 
  2. Plant Oil Insight From the Skin’s Perspective. Katerina Steventon, Ph.D. February 6, 2017. https://www.cosmeticsandtoiletries.com
0 Komentarz
0

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies. OK Dowiedz się więcej