Strona główna naturalne kosmetykinaturalna pielęgnacja Czy zanieczyszczenia powietrza mogą powodować wypadanie włosów?
smog a wypadanie włosów

Czy zanieczyszczenia powietrza mogą powodować wypadanie włosów?

przez Diana

Jesteśmy świadomi jaki wpływ na układ oddechowy czy alergie mają zanieczyszczenia powietrza i smog. A to nasza skóra i włosy tworzą pierwszą barierę ochrony przed zanieczyszczeniami. Wszystkie cząsteczki – od dużych pyłów po zanieczyszczenia gazowe – osadzają się na skórze głowy i włosach, powodując podrażnienia i uszkodzenia. 


Ten fakt został zauważony już w 1994 roku, kiedy Centrum Badań Toksykologii Przemysłowej opublikowało badania dotyczące wpływu zanieczyszczeń na ludzkie włosy [2]. Wypadanie włosów z powodu zanieczyszczeń może naśladować łysienie androgenowe i rozproszone wypadanie włosów.  

Narażenie na smog powoduje zaczerwienienie, podrażnienie, szybsze złuszczanie zewnętrznych warstw skóry głowy, co odsłania wrażliwe warstwy skóry. To może prowadzić nawet do łuszczycy. Często pojawia się też łupież. Podrażnienia spowodowane zanieczyszczeniami powoduje nadmierny łojotok. Mieszki włosowe cierpią z powodu zapalenia, prowadzącego do zwłóknienia i nawet do trwałej utraty włosów.

Ochrona przed skutkami zanieczyszczenia

Jest jednak sposób aby temu przeciwdziałać. W badaniu z 2015 r. [1] pacjenci, u których wystąpiło nieregularne wypadanie włosów i byli narażeni na zanieczyszczenia, poddano ochronie przed skutkami zanieczyszczenia. 

W tym badaniu użyto przeciwutleniaczy aby zneutralizować wolne rodniki powstałe w wyniku działania zanieczyszczeń. Szampon z EDTA (stężenie poniżej 2%) zastosowano do chelatowania i usuwanie osadów zanieczyszczeń z włosów i skóry głowy dwa razy w tygodniu i zwykły szampon dwa razy w tygodniu. Badani mieli oba szampony wmasowywać w cebulki włosów i pozostawić je na 3-5 minut przed zmyciem, aby dobrze oczyścić włosy. Dodatkowo dla ochrony włosów przed zanieczyszczeniami zalecono im nakładanie oleju kokosowego na włosy. Aby przyspieszyć (spowolniony przez zanieczyszczenia) cykl wzrostu włosów, użyto dawki 2% Minoksydylu (1 ml dwa razy dziennie). 

Takie działania wystarczyły, by badane osoby już po 6-8 tygodniach zaobserowowały zmniejszenie wypadania włosów. Zmniejszyły się także takie nieprzyjemne objawy, jak swędzenie, łupież, zmniejszenie suchości skóry głowy, pieczenie i ból w cebulkach włosów.  Trichoskopia potwierdziła aż 9-12% poprawę gęstości włosów. 

Jak zapobiec uszkodzeniom włosów spowodowanych smogiem?

Ponieważ tworzenie reaktywnych form tlenu jest jednym z głównych mechanizmów uszkodzenia włosów na skutek zanieczyszczeń, dostarczanie do organizmu odpowiedniej ilości witamin, minerałów i przeciwutleniaczy jest bardzo ważne i może zapobiec uszkodzeniom. 

Stosowanie oleju kokosowego również może chronić włosy przed zniszczeniem. To dlatego, że ten olej na powierzchni włosa działa jak bariera, a przy okazji uzupełnia łodygi włosa w lipidy. Ze względu na strukturę polimeru i niską masę cząsteczkową, olej kokosowy może przenikać do wnętrza włosa. W ten sposób zajmuje wewnętrzne przestrzenie we włosach i zapobiega przedostawaniu się do nich kurzu, zanieczyszczeń i chemikaliów, zapobiegając w ten sposób uszkodzeniom włosów.

Jestem pewna, że zainteresuje Cię też wpis o uszkodzeniach włosów:Bibliografia:

  1. Understanding Hair Loss due to Air Pollution and the Approach to Management, Rajput R., Rajput, Hair Ther Transplant 2015, 5:1
  2. Srivastava AK, Gupta BN (1994) The role of human hairs in health and disease with special reference to environmental exposures.Vet Hum Toxicol 36: 556-560.
  3. Misery L, Sibaud V, Ambronati M, Macy G, Boussetta S, et al. (2008) Sensitive scalp: does this condition exist? An epidemiological study.Contact Dermatitis 58: 234-238.
0 Komentarz
0
FacebookPinterest

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies. OK Dowiedz się więcej