Strona główna naturalne kosmetykinaturalna pielęgnacja Czym są olejki eteryczne i co je różni od olejów roślinnych?
Olejki eteryczne a oleje roślinne

Czym są olejki eteryczne i co je różni od olejów roślinnych?

przez Diana

Jeśli kiedykolwiek poczułaś zapach róży czy lawendy, doświadczyłaś aromatycznych właściwości olejków eterycznych.  Olejki eteryczne to naturalnie występujące, lotne związki aromatyczne, które znajdują się w kwiatach, nasionach, korze i innych częściach roślin.

Mogą być zarówno przyjemne i delikatne, jak i silnie pachnące. To właśnie olejki eteryczne nadają roślinom charakterystyczny zapach. To nie koniec ich właściwości – chronią rośliny i odgrywają rolę w zapylaniu roślin. Olejki eteryczne są od dawna stosowane przez człowieka do przygotowywania żywności, zabiegów upiększających i leczenia.

Czym dokładnie różnią się olejki eteryczne od naturalnych olei roślinnych?

Olejki eteryczne są lotnymi związkami aromatycznymi

To na początek, czym jest lotny związek aromatyczny? W skrócie, związki te są małymi cząsteczkami organicznymi, które potrafią szybko zmienić stan w temperaturze pokojowej ze stałego lub ciekłego na gaz. Nazywa się je lotnymi, ponieważ szybko zmieniają swój stan.

Fizyczne i chemiczne właściwości związków aromatycznych wchodzących w skład olejków eterycznych pozwalają im szybko poruszać się w powietrzu i bezpośrednio oddziaływać na nasz organizm (przede wszystkim na zmysł węchu). Zmysł węchu jest narządem, który może wywoływać silne reakcje fizjologiczne, umysłowe i emocjonalne.

Takie właściwości sprawiają, że olejki eteryczne są idealne do zastosowania w aromaterapii, tj. użycia tych związków z roślin, aby pomóc utrzymać zdrowy umysł i ciało. Olejki eteryczne są wchłaniane przez receptory zapachowe, które mają bezpośrednie połączenie z układem limbicznym za pośrednictwem nerwu węchowego. Układ limbiczny z kolei,  jest częścią mózgu, która obsługuje wiele funkcji, w tym węch, emocje, zachowanie i pamięć. Z tego powodu omają szczególnie silny efekt dzięki zastosowaniu aromatycznym.

Rodzaj lotnych związków aromatycznych obecnych w olejku eterycznym określa zarówno aromat oleju, jak i wynikające z niego korzyści. Niektóre olejki eteryczne wywołują pozytywne lub pobudzające działanie, podczas gdy inne są bardziej uspokajające.

Naturalne oleje to trójglicerydy

Naturalne oleje są natomiast trójglicerydami, wytwarzanymi w procesach metabolicznych przez rośliny, zwierzęta i inne organizmy, jako magazyn energii dla metabolizmu. Oleje używane w kosmetykach pochodzą z roślin. Nie są lotne, mają znacznie większą masę cząsteczkową i zazwyczaj nie mają silnego, przyjemnego zapachu.

Naturalne oleje na ogół pochodzą z takich części roślin, jak z orzech lub nasiona. Naturalne oleje są stosowane w pielęgnacji skóry i włosów.


Źródła:

  1. l. F. Bakkali, S. Averbeck, D. Averbeck, M. Idaomar, Biological effects of essential oils – A review
  2. A. J. O’Lenick, Jr.,  Comparatively Speaking: Essential vs. Natural Oils

P.S. Jeśli interesuje Cię działanie i zastosowanie olejków eterycznych, przeczytaj wpis o lawendzie i olejku lawendowym.

0 Komentarz
0
FacebookPinterest

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies. OK Dowiedz się więcej