Strona główna jak wybierać kosmetyki? Czym się kierować przy wyborze kosmetyków?
Czym się kierować przy wyborze kosmetyków?

Czym się kierować przy wyborze kosmetyków?

przez Diana

Na rynku mamy tak duży wybór kosmetyków, że podejmowanie decyzji zakupowych dla wielu kobiet jest prawdziwą zmorą. W dodatku co chwilę pojawia się jakaś nowość. Nie ma się co dziwić – rynek kosmetyczny w Polsce w 2021 r. ma być wart 20 mld złotych. 

Zarówno duże koncern, jak i małe manufaktury produkujące kosmetyki naturalne wypuszczają co roku wiele nowości. Jak grzyby po deszczu powstają też nowe marki kosmetyków (obecnie najczęściej naturalnych), a również najwięksi gracze na rynku kierują się w tę stronę. Jednak wybór dobrego kosmetyku to nie tylko wybór kosmetyku naturalnego. Tym bardziej, że to pojęcie nie jest usystematyzowane, a niektóre z nich są naturalne tylko z nazwy.

Czym więc się kierować przy wyborze kosmetyków? Jakie kosmetyki wybierać, by działały jak najlepiej, a przede wszystkim nie szkodziły?

Czym się kierować przy wyborze kosmetyków? 

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Nie sposób wybrać jednego kryterium. Najlepsza będzie kombinacja kilku kryteriów wyboru. 

Reakcja skóry

Przy wyborze kosmetyków kieruj się przede wszystkim reakcją Twojej skóry. Jeśli zauważyłaś podrażnienie, zaczerwienienie, suchość po użyciu jakiegoś kosmetyku, nie wybieraj go więcej. Bądź ostrożna także w stosunku do innych kosmetyków z tej samej serii lub zawierających podobne składniki, np. olejek lawendowy, wyciąg z ogórka. 

Jeśli zauważyłaś nasilenie objawów z którymi walczysz (np. trądziku), również miej się na baczności. 

Reakcja skóry na kosmetyk zazwyczaj nie jest jednoznaczna i łatwo widoczna, dlatego warto, byś wyrobiła sobie nawyk sprawdzania i analizowania stanu swojej skóry (twarzy i całego ciała). Ta zasada dotyczy również stanu włosów czy paznokci. 

Typ cery 

Przy wyborze kosmetyków powinnaś kierować się typem swojej cery. Nie oznacza to oczywiście, że posiadaczka tłustej cery powinna kupować kosmetyki jedynie z taką informacją na kosmetyku. Niemniej typ skóry powinien być dla Ciebie ważnym wyznacznikiem co do wyboru kosmetyków oraz stosowanych metod pielęgnacyjnych. 

Stan skóry

Odpowiedz sobie także na pytanie: Jaki jest stan mojej skóry? Jakie są jej potrzeby? Co chciałabym poprawić? Jeśli będziesz to wiedziała, łatwiej przyjdzie Ci rozpoznać odpowiednie dla siebie kosmetyki do zadań specjalnych (np. serum na sińce pod oczami, odżywkę na rozdwojone końcówki itp.) lub przeciwdziałające problemom skórnym, jak AZS czy trądzik. 

Skład kosmetyku

To, z czego kosmetyk został zrobiony ma bezpośredni wpływ na jego działanie. Dlatego analiza składu – nawet podstawowa – jest koniecznością, jeśli chcesz wybierać dobre kosmetyki. Pomocne w nauce analizy składu będą na początek te wpisy:

Pora roku

Pora roku, zwłaszcza w naszym klimacie, również ma ogromne znaczenie. Twoja skóra potrzebuje innego traktowania latem, a innego przy mroźnej, zimowej pogodzie. Latem używamy nieco lżejszych formuł, mgiełek, lotionów, a zimą lepiej sprawdzają się bogate, tłustsze kremy i balsamy. Zauważysz także jak Twoja skóra reaguje na suche powietrze w okresie grzewczym, na mróz, a jak na intensywne słońce latem. Jesienią i wiosną może będziesz chciała zafundować jej dodatkowe kuracje, np. kwasami. 

Cena i marka

Zwróć także uwagę czy cena kosmetyku jest adekwatna do jego zawartości. Moim zdaniem nie ma sensu przepłacać za olejek do ciała, który składa się głównie z oleju mineralnego i zawiera śladowe ilości innych dodatków. Podobnie z kosmetykami myjącymi – jeśli poza substancjami powierzchniowo czynnymi nie widzisz w składzie korzystnych dla skóry dodatków, wyciągów roślinnych itp., nie wydawaj na nie większej sumy. Zapłacisz jedynie za marketing. Taką zasadę możesz zastosować do każdego kosmetyku. 

Zapewne masz już swoje ulubione marki, których kosmetyki dobrze działają na Twoją skórę i którym ufasz. A może jakiś producent jest znany z ekologicznego podejścia lub w inny sposób koresponduje z Twoimi wartościami? Wybór kosmetyków z jego oferty będzie korzystny. 

Kombinacja tych wszystkich czynników doprowadzi Cię do wyboru najlepszego kosmetyku. Na początku pomyłki i nietrafione zakupy będa się zdarzały, ale z czasem staną się coraz rzadsze. Tak czy inaczej, dopiero po zastosowaniu kosmetyku (i to zdecydowanie więcej niż raz) będziesz wiedziała, czy jest dla Ciebie stworzony. 

Pamiętaj też, że Twoja skóra i jej potrzeby mogą się zmieniać z biegiem lat. To, co działało kiedyś, teraz może już się u Ciebie nie sprawdzać. Pozwól też sobie czasem na eksperymenty, może odkryjesz coś wyjątkowego 😉

0 Komentarz
1
FacebookPinterest

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies. OK Dowiedz się więcej