Strona główna naturalne kosmetykinaturalna pielęgnacja Jak czyścić pędzle do makijażu i dlaczego mycie pędzli jest ważne?
Mycie pędzli

Jak czyścić pędzle do makijażu i dlaczego mycie pędzli jest ważne?

przez Diana

Czyste pędzle do makijażu zapewniają nie tylko lepszą aplikację kosmetyków. To przede wszystkim ukłon w stronę zdrowej skóry. Regularne mycie pędzli do makijażu pomaga zminimalizować wypryski! Kiedy pędzle są brudne, codziennie narażasz skórę na kontakt z brudem, kurzem i bakteriami, które gromadzą się na pędzlach, zatykają pory i powodują wypryski.

 

Jak często powinnaś czyścić pędzle?

Mycie pędzli powinno odbywać się raz w tygodniu (OK, możesz to robić co dwa tygodnie).  Najlepiej by było, gdyby mycie pędzli stało się Twoim cotygodniowym rytuałem, np. w niedzielne popołudnia. Zaplanuj mycie tak, aby pędzle miały czas dokładnie wyschnąć przed kolejnym użyciem.

 

Regularne mycie pędzli

 

Czym możesz czyścić pędzle?

Najprostszymi preparatami do czyszczenia pędzli, będzie jakikolwiek środek myjący (mydło, delikatny szampon, mydło w płynie). Możesz też użyć produktów dedykowanych do czyszczenia pędzli. Na rynku dostępne są mydła, pianki, czy spraye do codziennego czyszczenia pędzli.

Przykłady

Mydło do mycia pędzli

Mydło do mycia pędzli Hania Beauty. Źródło: sklep.hania.com.pl

 

Mydło w kostce do czyszczenia pędzli

Solid – mydło w kostce do czyszczenia beautyblendera i pędzli kosmetycznych

 

Płyn do czyszczenia pędzli do makijażu

Silcare – brush cleaner
Źródło: nails.silcare.com/

 

 

 

 

Płyn do mycia pędzli - Kryolan

Kryolan – płyn do mycia i dezynfekcji pędzli. Źródło: pl.kryolan.com/

 

 

Możesz też użyć mydła antybakteryjnego lub Octeniseptu, jeśli Twoim problemem jest trądzik i niedoskonałości skóry. Wypróbuj także płyn micelarny, jeśli masz ochotę na eksperymenty 🙂

Ja korzystam z produktów, które mam pod ręką w domu, najczęściej jest to mydło lub olejek/oliwka i mydło.

 

Mój prosty sposób na dokładne mycie pędzli.

Przygotuj:

 • małą miskę
 • mały talerz
 • oliwę z oliwek lub inny olejek
 • naturalny szampon / naturalne mydło
 • czystą ściereczkę / ręcznik
 • zlew

Jak czyścić:

 1. Przygotuj swoje pędzle i nałóż na nie oliwę z oliwek lub inny naturalny olej, wmasuj.
 2. Przygotuj mieszankę naturalnego szamponu / mydła z odrobiną ciepłej wody w misce.
 3. Zmocz pędzle pod ciepłą, bieżącą wodą. Staraj się unikać moczenia całego pędzla, ponieważ ekspozycja na wodę może poluzować wiązanie między włosiem a rączką.
 4. Zanurz mokrą szczoteczkę w roztworze czyszczącym, a następnie delikatnie obracaj szczoteczką na czystej powierzchni miski lub na dłoni, tworząc pianę.
 5. Ponownie spłukaj szczoteczkę w letniej wodzie i powtarzaj krok drugi i trzeci, aż woda po spłukaniu pędzla będzie czysta.
 6. Delikatnie wysusz włosie, przesuwając szczoteczkę w przód i w tył na czystym ręczniku.
 7. Ponownie ukształtuj włosie i połóż szczoteczkę płasko na ręczniku, aby wysuszył się przez noc.

 

RADY:

Podczas mycia, trzymaj pędzel tak, aby woda nie spływała w stronę rączki pędzla. Może to spowodować poluzowanie się włosia lub rozklejenie pędzla.

Do mycia pędzla możesz użyć rękawicy silikonowej lub silikonowego płatka do mycia twarzy. Dzięki wypustkom, pocierane włosie dokładniej się oczyści, zwłaszcza jeśli jest już zbite.

 

Podczas mycia, trzymaj pędzel tak, aby woda nie spływała w stronę rączki pędzla. Może to spowodować poluzowanie się włosia lub rozklejenie pędzla.

 

Jak prawidłowo suszyć pędzle?

Przede wszystkim odciśnij z nich nadmiar wody, po czym delikatnie osusz ręcznikiem. Następnie ułóż je poziomo (np. na krawędzi zlewu) lub pionowo, koniecznie włosiem w dół.  Nie susz suszarką, niech same doschną.

 

To całkiem proste! Sześć łatwych kroków sprawi, że w mgnieniu oka i dokładnie oczyścisz swoje pędzle i zapewnisz sobie bardziej promienną skórę.  Od mycia pędzli zależy też na jak długo zachowają swoją jakość, miękkość i gęstość.

 

Jak myc pedzle

0 Komentarz
0

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies. OK Dowiedz się więcej