Strona główna naturalne kosmetyki Dwutlenek tytanu może być rakotwórczy przy wdychaniu. Czy powinnaś unikać kosmetyków z nim?
titanium dioxide w kosmetykach

Dwutlenek tytanu może być rakotwórczy przy wdychaniu. Czy powinnaś unikać kosmetyków z nim?

przez Diana

Komisja Europejska uznała dwutlenek tytanu za substancję potencjalnie rakotwórczą przy ekspozycji drogami oddechowymi. Z kolei branża kosmetyczna się z taką klasyfikacją nie zgadza. Ponieważ sytuacja jest niejednoznaczna, zebrałam dla Was kilka istotnych informacji na temat dwutlenku tytanu, byście same mogły zdecydować czy chcecie używać kosmetyków z nim, jakich i w jakiej ilości. 


Jeśli zastanawiasz się w jakich kosmetykach możesz znaleźć dwutlenek tytanu, odpowiedź Cię pewnie nie zaskoczy – w bardzo wielu. Dwutlenek tytanu występuje pod nazwami: Titanium dioxide, Ditlenek tytanu, CI 77891, TiO2. Jest częstym składnikiem kosmetyków do makijażu, w tym tych naturalnych, mineralnych podkładów i cieni do oczu, oraz mineralnych filtrów słonecznych. Mnie samej ciężko jest wyobrazić sobie rezygnację ze wszystkich kosmetyków zawierających dwutlenek tytanu. 


Dwutlenek tytanu w kosmetykach

Dwutlenek tytanu to aż 70% całkowitej produkcji pigmentów na całym świecie. 


Wiedząc jak jest powszechny, łatwo się domyślić, że w zasadzie nie sposób jest uniknąć kontaktu z nim. Zazwyczaj cząsteczki dwutlenku tytanu mają wielkość 200–300 nm, ale łatwo tworzą się też większe agregaty cząsteczek. Najwyższej jakości dwutlenek tytanu – nanocząsteczki o wielkości 10–50 nm – znajdziesz w filtrach przeciwsłonecznych.


Toksyczność dwutlenku tytanu

Dane co do toksyczności dwutlenku węgla pochodzą m.in. z europejskich zakładów produkujących dwutlenek tytanu, gdzie u pracowników tych zakładów wykazano wzrost ryzyka raka płuc. Jednak badania przeprowadzone w USA nie potwierdziły tego wyniku.   

Dwutlenek tytanu wykorzystywany w pigmentach i o wielkości nanocząsteczek został przetestowany na zwierzętach, którym ta substancja była podawana różnymi drogami. Inhalacja i podanie dwutlenku do tchawicy powodowały u zwierząt raka (wykazano wystarczające dowody na rakotwórczość). Dlatego dwutlenek tytanu został sklasyfikowany jako potencjalnie rakotwórczy dla ludzi


Decyzja Komisji Europejskiej i jej konsekwencje

Jak już wspomniałam na początku, Komisja Europejska uznała dwutlenek tytanu za substancję mogącą powodować raka po jej wdychaniu. Dlatego na kosmetykach zawierających przynajmniej 1% dwutlenku tytanu lub o określonej “średnicy aerodynamicznej” cząsteczek, będzie musiało pojawić się ostrzeżenie przed rakiem. Inne postacie kosmetyków z dwutlenkiem tytanu będą mieć instrukcje dotyczące ich właściwego stosowania. Najbardziej należy uważać na kosmetyki w sprayu zawierające ten związek.

 

Unikać czy nie?

Z przeprowadzonych badań wynika, że toksyczność dwutlenku tytanu jest związana raczej z jego wdychaniem, i to w dużych ilościach. Na pewno warto mieć się na baczności w przypadku kosmetyków w sprayu – w tym przypadku ograniczenie się do używania kosmetyków bez dwutlenku tytanu nie powinno być zbyt trudne. 

Rezygnacja z kosmetyków przeciwsłonecznych zawierających dwutlenek tytanu może być znacznie trudniejsze i bardziej ryzykowne. Titanium dioxide występuje w składzie większości sprawdzonych przeze mnie kosmetyków przeciwsłonecznych uznawanych za naturalne, lub takie o bardziej bezpiecznym składzie. W tym przypadku rozsądniejsze więc będzie unikanie tych kosmetyków w sprayu, zamiast ryzykowanie słabszej ochrony UV. Czerniak to wciąż jeden z najczęściej atakujących nas nowotworów 🙁 Niewystarczająca ochrona przeciw-UV wydaje się być groźniejsza. 

Największy znak zapytania pojawia się w przypadku pudrów i cieni mineralnych. Nie są wprawdzie w formie sprayu, ale nie da się zaprzeczyć że przy ich nakładaniu cząsteczki unoszą się w powietrzu… Ponieważ kosmetyków zamiennych używam zamiennie z innymi, nie zamierzam z nich na ten moment rezygnować, a jedynie używać ich z większą ostrożnością. Mam nadzieję że wkrótce pojawi się więcej informacji na temat, które pozwolą rozwiać wątpliwości.

A co Ty myślisz na ten temat? Zamierzasz unikać dwutlenku tytanu, czy nie uważasz go za zagrożenie dla zdrowia? Czekam na Twój komentarz 🙂

Bibliografia:

  1. EU Classifies TiO2 as ‘Suspected’ Carcinogen by Inhalation, Rachel Grabenhofer, December 11, 2019, site: https://www.cosmeticsandtoiletries.com
  2. Nanotechnology in cosmetics: Opportunities and challenges, Silpa Raj, Shoma Jose, U. S. Sumod,  M. Sabitha, J Pharm Bioallied Sci. 2012 Jul-Sep; 4(3): 186–193.
  3. Gene toxicity studies on titanium dioxide and zinc oxide nanomaterials used for UV-protection in cosmetic formulations. Robert Landsiedel,Lan Ma-Hock,Ben Van Ravenzwaay,Markus Schulz,Karin Wiench,Samantha Champ,  Nanotoxicology, Volume 4, 2010 – Issue 4
  4. Carcinogenicity of carbon black, titanium dioxide, and talc. Robert Baan, Kurt Straif, Yann Grosse, Béatrice Secretan, Fatiha El Ghissassi, Vincent Cogliano ; on behalf of the WHO International Agency for Research on Cancer Monograph Working Group. 
  5. Risk assessment of zinc oxide, a cosmetic ingredient used as a UV filter of sunscreens. Kyu-Bong Kim,Young Woo Kim,Seong Kwang Lim,Tae Hyun Roh,Du Yeon Bang,Seul Min Choi; Journal of Toxicology and Environmental Health, Part B Critical Reviews, Volume 20, 2017 
0 Komentarz
0
FacebookPinterest

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies. OK Dowiedz się więcej