Strona główna naturalne kosmetyki Ekokosmetyki – kosmetyki bez wody
kosmetyki bezwodne - kosmetyki w kostce

Ekokosmetyki – kosmetyki bez wody

przez Diana

Pozornie wydaje się, że na Ziemi wody nie brakuje, jednak jedynie 3% z niej to słodka woda. Co więcej, z tej puli tylko 0,4% jest dostępna do użytku. Reszta jest związana w lodowcach, śniegu itp. Przerażające jest to, że do 2025 r. dwie trzecie świata może okresowo cierpieć z powodu braku wody. 


Kosmetyki często zawierają wysokie stężenie wody, ponieważ jest ona świetnym i tanim rozpuszczalnikiem. Jednak obecnie, z rozwojem trendu na ekokosmetyki, coraz częściej pojawiają się produkty bez dodatku wody. Dlaczego? Bezwodne kosmetyki nie tylko oszczędzają wodę, ale przede wszystkim są mniejsze i lżejsze, czyli bardziej ekologiczne w transporcie i nie wymagają opakowań z tworzyw sztucznych. 

Kosmetyki w kostkach, np. mydła lub modne ostatnio szampony w kostce można pakować w tekturę lub sprzedawać bez żadnego opakowania. Na przykład marka LUSH sprzedaje kostki szamponu, odżywki, mydła, peelingi i kostki do masażu bez opakowania. 

Mydła 

Mydło jest najstarszym kosmetykiem wytwarzanym przez człowieka. Mydło przez wieki było formułowane bez wody, jednak wprowadzenie mydła w płynie sprawiło, że kostka mydła przestała być popularna. Środki myjące w płynie są wygodniejsze w użyciu, mniej brudzą, nie rozmiękają w kontakcie z wodą, jak tradycyjne mydła. Teraz jednak tradycyjna kostka znowu wraca do łask. 

Syndety

Nie wszyscy lubią i mogą używać mydeł, a to z powodu ich wysokiego pH, które zaburza naturalne pH skóry. Nie wszyscy też lubią szumowiny mydlane, które wytrącają się w wannie przy kąpieli. Alternatywą są syndety, czyli syntetyczne detergenty. Mają również formę kostki, ale ich pH ma już wartości między 5 a 7, czyli jest znacznie korzystniejsze dla naszej skóry. 

Uważaj jednak na skład syndetów, ciężej jest znaleźć taki z dobrym składem. Powszechnie stosuje się w nich izetionian sodu i laurylosarkozynian sodu. Są one mieszane z plastyfikatorami, środkami wiążącymi, emolientami i wypełniaczami. 

Szampony i odżywki

Coraz modniejsze i łatwiej dostępne są ostatnio szampony w kostce. Niektóre mogą jednak przesuszać włosy, dlatego szukaj takich, które zawierają w swoim składzie substancje nawilżające. Popularne są naturalne oleje, jak arganowy i jojoba. 

Odżywki i balsamy do włosów w stałej formie są mniej popularne, ale już dostępne. 

Proszki do mycia twarzy

Kolejny kosmetyk codziennego użytku, który wcale nie musi zawierać wody. Proszki do mycia twarzy mają łagodny i biodegradowalny skład. Po zmieszaniu z wodą mogą się pienić, przez co ich użycie jest dodatkowo bardzo przyjemne. 

Proszki do mycia zębów

W przypadku pasty do zębów jesteśmy szczególnie przywiązani do standardowej formy, a przede wszystkim do tego, że pasta się pieni. Dzięki temu mamy uczucie świeżości i czystości. Dlatego przyzwyczajenie się do proszku do mycia zębów nie zawsze jest proste, ale możliwe 🙂 

Ponieważ słusznie obawiamy się o stan środowiska naturalnego, powinniśmy robić wszystko co w naszej mocy, by ten stan poprawić. Możemy wykorzystać nową technologię oraz wiedzę o starych, tradycyjnych technikach tworzenia kosmetyków. A przede wszystkim możemy sami świadomie dokonywać lepszych wyborów. 

Źródła:

  1. Formulating on Trend: Waterless Cosmetics, Kelly Dobos, Sun Chemical 
  2. Chemistry, formulation and performance of syndet and combo bars. Friedman, M., San Diego, CA USA: AOCS Press 73–106. 
  3. Water optimal-beauty. Global Cosmetic Industry.Vaus, N., 2019
0 Komentarz
0

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies. OK Dowiedz się więcej