Strona główna jak wybierać kosmetyki? Ekologiczne opakowania kosmetyków
ekologiczne opakowania kosmetyków

Ekologiczne opakowania kosmetyków

przez Diana

Wybierając kosmetyk ważny jest nie tylko jego skład czy to, jak działa. Zwróć również uwagę na opakowanie – czy jest nieszkodliwe dla Ciebie i środowiska oraz czy nadaje się do ponownego przetworzenia. Wciąż wielu producentów nie robi sobie zbyt wiele z ochrony środowiska, kierując się przede wszystkim maksymalizacją zysków. Dlatego często opakowania kosmetyków są większe, niż jest to konieczne (bo lepiej się sprzedają), lub kosmetyk zapakowany jest  w zbyt dużą ilość materiału (bardzo twarde opakowania, pakowane dodatkowo w kolorowy, zadrukowany karton i folię). Najczęściej wykorzystywane są materiały, które są nierozkładalne i lądują na wysypisku śmieci lub w oceanie…


Pierwszy krok – recykling

Na szczęście obecnie kładzie się coraz większy nacisk na recykling, który ma za zadanie chronić środowisko naturalne przed rosnącą liczbą zużytych opakowań. Przez ponowne przetworzenie opakowań zmniejsza się ilość śmieci, ale też zużywanych jest mniej surowców. 

Zwróć uwagę na ten symbol na opakowaniu:

Ten symbol oznacza, że opakowanie nadaje się do recyklingu.Nie myl go jednak z tym symbolem!

To znak “zielony punkt”, który nie ma nic wspólnego z recyklingiem opakowania. Ekologiczne opakowanie, czyli jakie?

Ekologiczne opakowanie powinno zużywać jak najmniej surowców, jego wielkość grubość i kształt też na to wpływa. Lepiej, jeśli nie jest mocno zadrukowane różnorodnymi kolorami. Dobrze też, żeby nie było wykonane z tworzyw sztucznych, lepszy będzie karton, szkło czy materiał biodegradowalny lub odnawialny. Jeśli natomiast jest z plastiku, plusem będzie jeśli opakowanie wykonano z materiału pochodzącego z recyklingu. 

Ekologiczne opakowania:

Brak opakowania

Najbardziej ekologiczną opcją jest…brak opakowania :-). Niektóre kosmetyki wcale nie potrzebują opakowania, np. mydła i szampony w kostce.  

Opakowania biodegradowalne

Szukaj tego symbolu na opakowaniu. Oznacza się nim opakowania biodegradowalne.

Takie opakowanie może być wykonane z przetworzonej kukurydzy lub różnych typów skrobi. Takie opakowania są mniej uciążliwe dla środowiska, zmniejszają emisję gazów cieplarnianych oraz zasobów nieodnawialnych. Wytwarzane są z produktów rolnych, a po rozłożeniu mogą trafić do gleby jako składnik kompostu – bez uwalniania szkodliwych substancji. 

Opakowania biodegradowalne są jednak rzadko używane do pakowania kosmetyków, ale szukaj ich przy żywności.

Eko tkaniny – juta, bawełna 

Można też natrafić na opakowania z naturalnych materiałów, jak juta. Plusem jest to, że takie opakowanie może być później wykorzystane do innych celów. Kauczuk jest również przyjazny dla środowiska.

Ekologiczna bawełna, konopie, ale też liście palmowe itp. mogą służyć do produkowania toreb wielorazowych.

Opakowania szklane

Szkło jest materiałem idealnym do recyklingu. Można je przetwarzać wielokrotnie – w zasadzie bez końca – w przeciwieństwie do plastiku, który można przetworzyć makstmalnie 5-6 razy. Szkło jest też jednorodne i dzięki temu również łatwe do przetwarzania. Szkło jest też bardzo bezpiecznym materiałem – w porównaniu do plastiku, który nie zawsze jest uważany za w pełni bezpieczny.

Szklane opakowania mogą być używane powtórnie. Mamy w Polsce producentów kosmetyków naturalnych, którzy przyjmują szklane opakowania ze swoich kosmetyków. Są to m.in. Ministerstwo Dobrego Mydła, Yope, Iossi, Creamy, Mokosh, Mydlarnia Cztery Szpaki. W zależności od producenta dotyczy to szklanych, lub wszystkich opakowań. 

Kartonowe opakowania i papier z recyklingu

Karton jest ekologicznym i zrównoważonym surowcem do produkcji opakowań. Można z niego tworzyć wiele kształtów i rozmiarów. Równocześnie jest bardzo wytrzymały. Nadaje się do powtórnego przetworzenia, ale nawet jeśli to się nie stanie, jest w ponad 80% biodegradowalny. 

Produkty refill

Mydło w płynie czy środki czyszczące możesz kupić w opakowaniach do uzupełnienia. Refille są wykonane z cieńszego, lżejszego materiału. 

Świetnym rozwiązaniem jest też kupno kosmetyku do własnego opakowania. Taka opcja jest wciąż mało popularna ale zaczyna się pojawiać i liczę na jej rozwój. Obecnie możesz kupić kosmetyk do przyniesionego przez siebie pustego opakowania np. w warszawskim butiku Yope lub w niektórych Rossmanach (na ten moment test w Czechach). 

Lepszy plastik

Technologia opakowań idzie do przodu, dlatego na rynku pojawia się wiele nowych, bardziej ekologicznych materiałów do produkcji opakowań. Przykładem może być  RPET pochodzący w 100% z recyklingu. Bio-PET jest materiałem stworzonym na bazie trzciny cukrowej. Oba nadają się do ponownego przetworzenia. Z tych opakowań korzysta nsz polski Yope. 

Etykiety można drukować na folii Bio – PE lub zielonym polietylenie zamiast zwykłej folii produkowanej z ropy naftowej. Dzięki temu do atmosfery dostaje się mniej dwutlenku węgla, a surowiec (trzcina cukrowa) jest zasobem odnawialnym. 


Na koniec – symbole plastikowych opakowań

To ważne, byś wiedziała jaki wpływ na zdrowie mogą mieć różne typy plastikowych opakowań. Które są nieszkodliwe, a które niebezpieczne?

 • 01– PET to jedno z częściej wykorzystywanych tworzyw, z którego wykonane są  np. plastikowe butelki na napoje i jednorazowe naczynia. Te opakowania nie powinny być ponownie wykorzystywane. Nie wystawiaj ich też na słońce.  W tych opakowaniach mogą występować ksenoestrogeny, które wpływają na nasz układ hormonalny. 
 • 02 – HDPE to jeden z bezpieczniejszych plastików. Opakowania z HDPE  nadają się do przechowywania żywności i możesz ich użyć powtórnie.
 • 03 – PVC za to może wydzielać toksyny i jest szkodliwy dla zdrowia. W procesie spalania PVC wydzielają się rakotwórcze dioksyny. Trudny lub niemożliwy do recyklingu. 
 • 04 – LDPE to dość bezpieczny materiał o małej gęstości, używany do produkcji wielu rodzajów opakowań do żywności. Jest mało bezpieczny na wysokie temperatury. Jest dozwolone jego powtórne użycie, jednak jest to mniej bezpieczne niż w przypadku nr. 02 i 05. Z LDPE produkowane są torebki foliowe czy opakowania na żywność np. ketchup. 
 • 05 – PP obok 02 (HDPE) jest uznawany za najbardziej bezpieczny. Jest bezpieczny, pod warunkiem że nie podgrzewa się go do bardzo wysokiej temperatury. To z niego produkuje się wiele opakowań na żywność, jak kubeczki na jogurty czy nakrętki do napojów. 
 • 06 – PS, czyli np. popularny styropian  może wydzielać toksyny i nie powinien być stosowane jako opakowanie do żywności. Choć nie jest odporny chemicznie, to jednak można go znaleźć np. w jednorazowych kubkach na kawę lub w pojemnikach na jedzenie na wynos. 
 • 07 – inne plastiki to kategoria, w której znajduje się wiele niebezpiecznych dla naszego zdrowia związków, m.in. bisfenol A (BPA). Plastików oznaczonych tym numerem nigdy nie powinniśmy powtórnie używać (chyba, że zawierają dodatkową informację BPA Free lub BPA 0%).  W żadnym wypadku nie wkładaj takich pojemników do mikrofali. 

Źródła:

 1. A. Binda: Recykling i ochrona środowiska – “złote zasady” przy projektowaniu opakowań produktów kosmetycznych. Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytet Jagielloński 
 2. L. Magnier, D. Crié: Communicating packaging eco-friendliness. Department of Marketing, University Lille 1 – IAE Lille
 3. YOPE: Zawsze szukamy rozwiązań minimalizujących wpływ na środowisko,   https://wirtualnekosmetyki.pl 9.2019
 4. Symbole na plastikowych opakowaniach – znaczenie. https://opakowania.com.pl/

0 Komentarz
0

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies. OK Dowiedz się więcej