Strona główna naturalne kosmetykipolecane marki Ekologiczne środki czystości. Czysty i zdrowy dom z Yope.
Czysty i zdrowy dom z Yope

Ekologiczne środki czystości. Czysty i zdrowy dom z Yope.

przez Diana

Świat dopiero zaczyna zdawać sobie sprawę ze szkodliwości mocnych środków czyszczących na nasz organizm. W ostatnich latach obserwowaliśmy rosnącą świadomość “czystego jedzenia” (clean eating), nadszedł czas na “czyste sprzątanie”. Czas na ekologiczne środki czystości. 

 

Czy kiedykolwiek myślałaś o tym, jaki wpływ na Twoje zdrowie mogą wywierać środki chemiczne w produktach czyszczących? Badanie przeprowadzone przez Francuski Narodowy Instytut Zdrowia wykazało, że zwykłe domowe środki dezynfekujące zwiększają ryzyko wystąpienia choroby płuc o jedną trzecią. Regularne wdychanie silnych chemikaliów zwiększa ryzyko rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, która jest zwykle związana z paleniem tytoniu.

 

 

Czym są substancje powierzchniowo czynne i jak działają?

Codzienne funkcjonowanie bez środków myjących czy piorących w obecnych czasach wydaje się być niemożliwe. Środki czystości to produkty, które ułatwiają usuwanie zabrudzeń z powierzchni tkanin, szkła, ceramiki, tworzyw sztucznych czy metali. Są to środki powierzchniowo czynne. Takie substancje zbudowane są z dwóch elementów o przeciwnym powinowactwie do wody – części hydrofobowej i hydrofilowej. Dzięki temu mają zdolność obniżania napięcia powierzchniowego, a w konsekwencji do odrywania cząsteczek brudu od czyszczonej powierzchni.

Stosowanie detergentów, oprócz pomocy w usuwaniu brudu, posiada wiele wad. Mieszanina chemicznych substancji w domowych środkach czystości wpływa bardzo niekorzystnie na nasz organizm oraz na środowisko, do którego trafia wraz ze ściekami. Zawarte w detergentach fosforany powodują eutrofizację wód, zmniejszenie dyfuzji tlenu i inne niekorzystne zmiany. Są toksyczne dla organizmów wodnych.

 

Ekologiczny płyn do podłóg

 

Środki czystości prosto z kuchni

Czym wobec tego zastąpić niekorzystne chemikalia? Odpowiedzią na to pytanie mogą być produkty spożywcze tj. ocet, soda oczyszczona, kwasek cytrynowy, którymi również możemy skutecznie wyczyścić nasze mieszkania. Za ich pomocą można odkamienić czajnik, wyczyścić fugi, toaletę, udrożnić rury, pozbyć się przykrych zapachów, umyć okna, a nawet wyprodukować kostki do zmywarki czy proszki do prania.

 

Ekologiczne środki czystości

Dla osób zapracowanych, początkujących w tematyce zdrowego stylu życia, czy niechętnych do pomysłu przygotowywania środków czyszczących własnoręcznie, z pomocą przychodzą producenci ekologicznych środków czystości. Na szczęście na naszym rynku pojawia się już coraz więcej całkowicie biodegradowalnych, ekologicznych produktów czyszczących.

 


Ekologiczne środki czystości – plusy
  • nieszkodliwe dla środowiska
  • łagodne, niealergizujące
  • wydajne
  • naturalne (bez syntetycznych dodatków, konserwantów, GMO, enzymów, fosforanów, zawierają naturalne olejki eteryczne)
  • nie testowane na zwierzętach

 

Podstawowym ich składnikiem jest mydło roślinne. Drugą grupę substancji aktywnych stanowią związki powierzchniowo-czynne wytwarzane z oleju kokosowego, skrobi roślinnej i wielocukrów. Są one bardzo dobrze tolerowane przez skórę. Dodatkowo w skład naturalnych środków do sprzątania wchodzą często: alkohol roślinny, naturalny kwas cytrynowy oraz składniki mineralne, takie jak: soda, krzemiany, korund, pył pumeksowy i wapienny. Zapach zapewniają naturalne olejki eteryczne.

 

Ekologiczne środki czystości nie zawierają:

  • surowców pochodzących z ropy naftowej
  • syntetycznych środków zapachowych
  • syntetycznych barwników
  • syntetycznych konserwantów
  • enzymów
  • składników alergizujących
  • fosforanów
  • wybielaczy optycznych
  • zwierzęcych tłuszczy i innych surowców z martwych zwierząt

 

Naturalne środki czyszczące

 

Certyfikaty ekologiczne

Niestety w przypadku środków czyszczących i kosmetyków, brakuje uregulowań prawnych analogicznych do tych, które dotyczą żywności z kontrolowanych upraw ekologicznych. Stwarza to możliwości nadużywania nazw „naturalny” czy „ekologiczny” w odniesieniu do produktów chemicznych. Dlatego nie sugeruj się tylko zapewnieniem na etykiecie, że produkt jest “naturalny”, “bezpieczny dla środowiska”, ale poszukaj także certyfikatów gwarantujących takie zapewnienia.

 

 

Czy są jakieś minusy ze stosowania ekologicznych środków czystości?

Niestety, wciąż bywają dużo droższe, od konwencjonalnej domowej chemii. Myślę jednak, że używamy ich mniej, są bardziej uniwersalne, a to prowadzi do oszczędności. Poza tym wciąż są mniej popularne i trudno dostępne.

 

 

Ekologiczne a konwencjonalne środki czystości

Skład konwencjonalnych środków czystości to z reguły syntetyczne związki petrochemiczne – pochodne ropy naftowej. Zwykły płyn do naczyń to petrochemiczne środki powierzchniowo czynne, które mogą prowadzić do niepożądanych reakcji skórnych, ponieważ skóra pod ich wpływem staje się przepuszczalna dla substancji obcych, syntetyczne konserwanty, syntetyczne barwniki i środki zapachowe. Naturalne środki czystości są równie skuteczne i wydajne, a przy tym nie są szkodliwe.

Chemiczne środki czyszczące szczególnie negatywnie wpływają na alergików, m.in. przez fosforany – wywołujące uczulenia i obecne w wielu detergentach. Często stosowane w praniu i sprzątaniu wybielacze zawierają natomiast związki chloru, które mogą przenikać przez skórę i wpływać na działanie układu nerwowego. Ich opary mają działanie rakotwórcze.

 

 

Jakie środki czyszczące wybrać?

Najlepszą i najzdrowszą opcją jest przygotowywanie środków czyszczących we własnym domu, wykorzystując do tego bezpieczne substancje: ocet, sodę oczyszczoną, szare mydło, boraks, kwasek cytrynowy, czy olejki eteryczne.

Jeśli nie masz na to czasu, lub nie czujesz się gotowa, sięgnij po naturalne i ekologiczne środki czystości. Znajdziesz je online w wielu sklepach internetowych, a także coraz częściej w stacjonarnych sklepach ze zdrową żywnością, naturalnymi kosmetykami, supermarketach i drogeriach.

Zadbaj nie tylko o swoje zdrowie, ale także o środowisko. Wybieraj produkty biodegradowalne. Wybieraj też takie produkty, które pozostawią po sobie jak najmniej śmieci i niekorzystnych dla środowiska substancji (czyli skoncentrowane, bez wypełniaczy w składzie, w większych opakowaniach).

 

 

Środki czystości Yope

Jedną z moich ulubionych marek, jest polski Yope. Przede wszystkim dlatego, że są to dobre, naturalne produkty, dostępne w przystępnej cenie. Nie są transportowane z drugiego końca świata, co również jest dodatkową korzyścią dla środowiska.

Wszystkie środki czystości Yope są certyfikowane przez Ecolabel. Zależne od produktu, 90-  99% składników jest pochodzenia naturalnego lub o niskim stopniu przetworzenia. Nie zawierają chloru, wybielaczy optycznych, SLS-u i SLES-u, enzymów, fosforanów, PEG, syntetycznych barwników, pochodnych ropy naftowej. Produkty te są bezpieczne dla środowiska i ulegają biodegradacji, są również odpowiednie dla wegan.  

Produkty Yope (te do sprzątania, jak i kosmetyki) wyróżniają się fajnym, estetycznym opakowaniem. Dla mnie ma to duże znaczenie, tym bardziej jeśli płyn do naczyń czy płyn czyszczący jest zawsze widoczny w kuchni. Uwielbiam także ich nietuzinkowy i bardzo przyjemny zapach, który potrafi umilić sprzątanie 😉

 

 

A Ty, lubisz produkty Yope? A może jesteś wierna innym ekologicznym środkom czystości? Napisz w komentarzu jakim!

 

Źródła:

  1. Zuziak J, Ekologiczne środki czystości Ecological cleansers, AGH Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, Katedra Chemii Analitycznej,
  2. Ogrodnik A., Opałka J., 2010. Blaski i ciebie detergentów. Zesz. Stud. Ruch. Nauk. UJK. Kielce.
  3. Milczarek M., 2015. Magiczna soda, ocet i cytryna, czyli ekologiczne sprzątanie domu, Warszawa.
  4. Yope.me – strona producenta

 

3 komentarze
3
FacebookPinterest

Przeczytaj także

3 komentarze

Yope - szampon i odżywka do włosów normalnych Mleko Owsiane - naturalnie na dobranoc 12/06/2019 - 14:37

[…] O Yope pisałam już także przy okazji wpisu na temat ich środków do sprzątania – tutaj. […]

Reply
Naturalne środki czystości, czyli naturalnie czysty dom. - naturalnie na dobranoc 27/06/2019 - 12:38

[…] naturalnych i bardziej ekologicznych produktów do sprzątania. Pisałam już o nich nieco więcej tutaj. Przykładami marek, które sama używam, są: Yope, Bajla,  Frosch, Gold Drop Eco Line, Denk mikt […]

Reply
Bardziej ekologiczna łazienka - naturalnie na dobranoc 21/04/2020 - 19:25

[…] łazienka to także bardziej ekologiczne środki czyszczące i […]

Reply

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies. OK Dowiedz się więcej