Strona główna naturalne kosmetykinaturalna pielęgnacja Emolienty, czyli jak dbać o suchą i wrażliwą skórę
Emolienty

Emolienty, czyli jak dbać o suchą i wrażliwą skórę

przez Diana

Zdrowy, nieuszkodzony naskórek chroni nasz organizm przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i zmniejsza utratę wody. Sucha skóra może być objawem zaburzenia budowy i funkcjonowania bariery naskórkowej. A przy okazji objawia się nadwrażliwością i swędzeniem 🙁 Jak temu zaradzić? Oczywiście nawilżając i natłuszczając skórę, ale o tym przeczytasz więcej poniżej.


Sucha skóra potrzebuje intensywnego nawilżania i natłuszczania. Taka pielęgnacja zapewnia jej powstanie filmu ochronnego, który zatrzymuje wodę w naskórku i zapobiega wysychaniu skóry. Pomocne są w tym przypadku emolienty, czyli kosmetyki których zadaniem jest utrzymanie lub przywrócenie prawidłowego natuszczenia, nawilżenia i elastyczności naskórka. 

Kiedy powinnaś sięgnąć po emolienty?

Jeśli Twoja skóra jest sucha i się łuszczy, to dobry czas na włączenie emolientów do pielęgnacji. Jeśli uwodnienie skóry spada poniżej 10%, złuszczanie się nasila a elastyczność skóry zmniejsza. Jest przez to bardziej wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, podrażnienia i stany zapalne, świąd są coraz bardziej nasilone. 

Suchość skóry może być wynikiem używania detergentów, wpływem promieniowania słonecznego, mrozu, wiatru, zaburzeń hormonalnych czy chorobą (jak AZS, łuszczyca, cukrzyca). 


Składniki aktywne, które pomogą Ci nawilżyć suchą skórę

W zależności od składu emolienty mogą zmniejszać przeznaskórkową utratę wody (np. wazelina, masło shea, parafina), wiązać wodę na powierzchni naskórka (kwas hialuronowy, kolagen) i w naskórku (np. mocznik),  odbudowywać lipidy naskórka (ceramidy, kwasy tłuszczowe) lub zmniejszać stan zapalny.

Jednym z ważniejszych składników emolientów są ceramidy, które jako lipidy warstwy rogowej naskórka hamują utratę wody. Do humektantów (zatrzymujących wodę) zalicza się mocznik, kwas pirolidowo-karboksylowy i kwas mlekowy. Te substancje wbudowują się w naskórek i tam wiążą wodę. Mocznik należy do naturalnych czynników nawilżających (NMF; natural moisturising factor), który zwiększa wiązanie wody przez białka i lipidy, a w wyższych stężeniach, powyżej 12%, działa także złuszczająco. Również inne substancje są mile widziane w składzie kosmetyków do suchej skóry. 

Taniny, dzięki zdolności wiązania białek, korzystnie wpływają na naskórek, a ich właściwości przeciwzapalne, przeciwświądowe i przeciwdrobnoustrojowe pomagają w stanach zapalnych. Flawonoidy (np. kwercetyna, mirycetyna, rutozyd, kemferol) działają przeciwzapalnie, przeciwalergicznie i immunomodulująco. Podobne właściwości mają saponiny, które dodatkowo hamują również namnażanie bakterii i wirusów. Źródłem saponin jest nagietek, soja, żeń-szeń, czy aloes. Inną grupą związków pozyskiwanych z roślin, takich jak orzechy, warzywa strączkowe (np. soja), słonecznik, pszenica i zboża (np. owies), mających właściwości nawilżające naskórka, są fitosterole

Wyciąg z młodych pędów owsa również znalazł zastosowanie w leczeniu pacjentów z AZS. Jego właściwości przeciwzapalne, przeciwświądowe i pomoc w gojeniu się ran zostały docenione. Jednak owies może powodować uczulenia, dlatego ważne by wyciąg z owsa nie zawierał uczulających białek. 

Metale, takie jak cynk, miedź, selen i stront również mogą być pomocne. Związki cynku wspomagają leczenie ran i różnego rodzaju zapaleń skóry, a także regenerują uszkodzenia w wyniku działania promieni ultrafioletowych. Miedź wpływa na tworzenie melaniny i kolagenu, a przez działanie antyoksydacyjne przyspiesza gojenie ran. Selen, jako siarczek selenu, ma właściwości przeciwgrzybicze, a stront działa przeciwzapalnie.

Ze względu na zwiększone ryzyko alergii kontaktowej, kosmetyki do skóry atopowej i suchej powinny być przebadane dermatologicznie i wolne od substancji konserwujących, barwników i substancji zapachowych, które mogą nasilać podrażnienia i powodować alergie. 

Źródło: 

Pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej – Monika Sikorska, Roman Nowicki, Aleksandra Wilkowska, Alergologia Polska – Polish Journal of Allergology, Volume 2, October–December 2015, Pages 158-161

0 Komentarz
0

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies. OK Dowiedz się więcej