Strona główna ciało i dusza Jak chronić ciało przed skutkami stresu?
Jak zmniejszać stres?

Jak chronić ciało przed skutkami stresu?

przez Diana

Stres dotyka każdego, na każdym etapie życia. Kojarzy się nam negatywnie, jednak nie zawsze jest dla nas szkodliwy. Nie możemy zupełnie uniknąć stresu, bo życie składa się z sytuacji stresowych. Możemy jednak chronić ciało przed skutkami stresu. Jak to zrobić? 

 

Czym jest stres i kiedy zaczyna być problemem?

Stres to fizyczna, emocjonalna i mentalna odpowiedź na różne bodźce. Sam w sobie nie jest szkodliwy, stymuluje nas do aktywności i reakcji na zmiany. Jednak każdy ma inną wrażliwość na stres i nie zawsze jesteśmy w stanie go przetworzyć pozytywnie. Przeciążenie stresem występuje, gdy bodźce są dla nas zbyt silne. Następuje moment, w którym przekraczamy granicę swoich możliwości. 

Ratunku przed skutkami stresu szukamy najczęściej wtedy, kiedy dotykają one nasze ciało, powodując jakieś dolegliwości. Przewlekły stres potrafi bardzo mocno wpłynąć na nasze ciało. 

Joga na stres

Joga może służyć skutecznemu „odblokowaniu” stresu w ciele. To dlatego, że proponuje spójny system redukowania stresu oraz równoważenia energii w ciele. W jodze ćwiczymy ciało i umysł jednocześnie, i nie należy tego oddzielać, bo specyfika jogi polega właśnie na tym, by uczyć się świadomej obecności w ciele. Joga pozwala uwalniać stres poprzez reagowanie na sygnały płynące z ciała.

W zgodzie ze sobą 

Wpływ na zdrowie mają także nasze życiowe postawy. Równowaga między „chcę” a „muszę” pozwoli nam skoncentrować się na tym, co możemy zrobić. Zbyt wiele pragnień, wieczna gonitwa za czymś nie prowadzą do życia w równowadze. Nie potrafimy być obecni tu i teraz. Jeśli natomiast cały czas myślimy tylko obowiązkach, czujemy się przytłoczeni. Wtedy warto zadać sobie pytanie: czego chcę. Myśląc tylko o tym, co musimy, albo tylko o tym, czego byśmy chcieli, nigdy nie uzyskamy równowagi, która jest związana z koncentracją na obecności we własnym ciele. Warto realnie oceniać swoje możliwości. 


Uważność i medytacja pozwala chronic ciało przed skutkami stresu

Medytacja i ćwiczenie uważności są polecanymi sposobami pozwalającymi chronić ciało przed skutkami stresu. Mogą one obejmować świadomość oddechu – skupianie się na oddechu i nie skupianiu się na myślach. 

Krótki przewodnik na temat uważności znajdziesz poniżej.Jeśli chciałabyś wypróbować medytacji, przeczytaj ten wpis:

A może macie własne sposoby na ochrone przed stresem? Co u Was działa najlepiej?

0 Komentarz
0

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies. OK Dowiedz się więcej