Strona główna naturalne kosmetykinaturalna pielęgnacja Ochrona przeciwsłoneczna: jak chronić skórę przed słońcem?
Jak cgronić się przed słońcem? Skuteczna ochrona na plaży i nie tylko.

Ochrona przeciwsłoneczna: jak chronić skórę przed słońcem?

przez Diana

Nakładanie kosmetyków z filtrami UV jest bardzo istotne. Pytanie tylko, czy wiesz jak ich prawidłowo używać? I co jeszcze możesz zrobić, żeby jak najlepiej chronić się przed słońcem? 

Filtry przeciwsłoneczne muszą przejść określone testy, zanim zostaną sprzedane. Ale to, w jaki sposób korzystasz z tego produktu i jakie inne środki ochronne podejmujesz jest również ważne. Ma to wpływ na poziom ochrony przed poparzeniem słonecznymi, rakiem skóry, wczesnym starzeniem się skóry i innymi zagrożeniami wynikającymi z nadmiernej ekspozycji na słońce. Dowiedz się wiecej o tym, jak chronić się przed słońcem.

Jakie są podstawowe zasady bezpiecznego przebywania na słońcu?

 • Ogranicz czas spędzany na słońcu, szczególnie między godzinami 10.00 a 14.00, kiedy promienie słoneczne są najbardziej intensywne.
 • Noś odzież zakrywającą skórę, jak koszule z długim rękawem, spodnie, okulary przeciwsłoneczne i kapelusze z szerokim rondem.
 • Używaj filtrów przeciwsłonecznych o szerokim spektrum ochrony (UVA i UVB) z wartościami SPF 15 lub wyższymi i zgodnie z zaleceniami producenta.
 • Stosuj filtr przeciwsłoneczny co dwie godziny, a częściej, jeśli się intensywnie pocisz lub kąpiesz. 
Ochrona przeciwsłoneczna, filtry UV i ich prawidłowe stosowanie.

Jak stosować i przechowywać filtry przeciwsłoneczne?

 1. NAłóż filtr na 15 min przed wyjściem na słońce. Chemiczne filtry przeciwsłoneczne nie działają od razu (pisałam o tym TUTAJ ). 
 2. Użyj wystarczająco dużo kosmetyku, aby pokryć całą twarz i ciało (unikając oczu i ust). Średniej wielkości osoba dorosła lub dziecko potrzebuje ok. 30 gramów kremu do opalania (o ilości potrzebnej do napełnienia szklanki), aby równomiernie pokryć ciało od stóp do głów.
Filtr przeciwsłoneczny - Odczekaj 15 minut
Źródło: www.fda.gov

Często pomijane partie ciała (nie zapomnij o nich):

 • Uszy 
 • Nos 
 • Wargi 
 • Tył szyi 
 • Ręce (wewnętrzna część)
 • Wierzchołki stóp 
 • Wzdłuż linii włosów 
 • Obszary głowy wystawione na słońce przez łysienie lub przerzedzenie włosów

3. Obserwuj swoją skórę. Ludzie o jasnej karnacji prawdopodobnie pochłoną więcej energii słonecznej niż ludzie o ciemnej skórze w tych samych warunkach.

4. Zastosuj krem ponownie co najmniej co dwie godziny. Częściej, jeśli pływasz lub intensywnie się pocisz.

Nie ma czegoś takiego jak wodoodporny krem ​​do opalania.

Bądź świadoma tego, że żadne filtry przeciwsłoneczne nie są „wodoodporne”. Wszystkie filtry przeciwsłoneczne w końcu się zmywają. Filtr może być skuteczny przez 40 minut lub 80 minut podczas pływania lub pocenia się, ale wszystkie powinny mieć informacje po jakim czasie należy je ponownie nałożyć. 

Rodzinne spacery po plaży. Mama mówi: Chłopcy! Masz teraz krem ​​przeciwsłoneczny, ale nie zapominaj, że musisz ponownie aplikować co 2 godziny, gdy jesteśmy na plaży. Jeśli wchodzisz i wychodzisz z wody, będziemy musieli częściej występować ponownie. Chłopcy mówią: Ok mamo!
Źródło: www.fda.gov

Przechowywanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym

Aby utrzymać krem ​​przeciwsłoneczny w dobrym stanie, FDA (U.S. Food and Drug Administration) zaleca, aby pojemniki z filtrem przeciwsłonecznym nie były narażone na bezpośrednie działanie słońca. Dlatego zabezpiecz swój krem owijając pojemnik w ręczniki lub trzymając go w cieniu. 

Filtry przeciwsłoneczne dla niemowląt i dzieci. Jak chronić dzieci przed słońcem?

Filtry przeciwsłoneczne generalnie nie są zalecane dla niemowląt. FDA zaleca, aby niemowlęta były trzymane z dala od słońca w godzinach od 10.00 do 14.00 i aby używać odzieży ochronnej, jeśli muszą być na słońcu. Niemowlęta są bardziej narażone na skutki uboczne ochrony przeciwsłonecznej, jak np. wysypka. Najlepszą ochroną dla niemowląt jest więc ochrona przed ekspozycją na słońce. Jeśli to niemożliwe, przed zastosowaniem filtra przeciwsłonecznego należy poprosić lekarza lub farmaceutę o pomoc w jego wyborze i stosować kosmetyki przeznaczone dla dzieci w tym wieku. 

Dla dzieci w wieku powyżej sześciu miesięcy zaleca się stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym zgodnie z zaleceniami na etykiecie leku .

Rodzaje filtrów przeciwsłonecznych

Wskazówki dotyczące stosowania produktów z filtrem przeciwsłonecznym mogą się różnić w zależności od ich formy. Na przykład filtrów przeciwsłonecznych w sprayu nigdy nie nakładaj  bezpośrednio na twarz. To tylko jeden z powodów, dla których zawsze powinnaś przeczytać etykietę przed użyciem produktu z filtrem przeciwsłonecznym. 

Rozszyfruj informacje na etykiecie

Szerokie spektrum

Nie wszystkie filtry przeciwsłoneczne mają szerokie spektrum, dlatego ważne jest, aby szukać ich na etykiecie. Szeroki zakres ochrony przeciwsłonecznej zapewnia ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV) słońca. Istnieją dwa rodzaje promieniowania UV, UVA i UVB. Szerokie spektrum zapewnia ochronę przed obydwoma rodzajami promieniowania, zapewniając barierę chemiczną, która pochłania lub odbija promieniowanie UV, zanim może uszkodzić skórę. 

Współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF)

Filtry przeciwsłoneczne dostępne są w szerokiej gamie SPF. Wartość SPF wskazuje poziom ochrony przed oparzeniami słonecznymi zapewniany przez produkt. Wszystkie filtry przeciwsłoneczne są testowane, aby zmierzyć ilość promieniowania UV potrzebnego do spowodowania oparzeń słonecznych podczas stosowania kremu z filtrem przeciwsłonecznym, w porównaniu z tym, ile promieniowania UV potrzeba, aby wywołać oparzenia słoneczne, gdy nie używa się kremu z filtrem. Produkt jest następnie oznaczany odpowiednią wartością SPF. Wyższe wartości SPF (do 50) zapewniają lepszą ochronę przed oparzeniami słonecznymi. 

Ponieważ wartości SPF są określane na podstawie testu mierzącego ochronę przed poparzeniem słonecznym spowodowanym promieniowaniem UVB, wartości SPF wskazują jedynie ochronę przeciwsłoneczną UVB.

Filtry przeciwsłoneczne, które przeszły test szerokiego spektrum, mogą wykazać, że zapewniają również ochronę przed promieniowaniem UVA. 

Istnieje powszechne błędne przekonanie, że SPF odnosi się do czasu ekspozycji słonecznej. Na przykład wielu ludzi wierzy, że jeśli normalnie poparzą się w ciągu godziny, krem ​​przeciwsłoneczny SPF 15 pozwala im pozostać na słońcu przez 15 godzin (np. 15 razy dłużej) bez poparzeń słonecznych. Nie jest to prawdą, ponieważ SPF nie jest bezpośrednio związany z czasem ekspozycji słonecznej, ale z ilością ekspozycji słonecznej.

Słońce jest silniejsze w środku dnia w porównaniu do wczesnych godzin porannych i wczesnych godzin wieczornych. Oznacza to, że ryzyko poparzenia słonecznego jest wyższe w środku dnia. Intensywność energii słonecznej jest również związana z położeniem geograficznym, z większą intensywnością słoneczną występującą w niższych szerokościach geograficznych.

Krem przeciwsłoneczny SPF 15 lub wyższy
Źródło: www.fda.gov

Daty ważności 

Wszystkie filtry przeciwsłoneczne powinny mieć datę ważności. Po dacie ważnośći, kosmetyk powinnaś wyrzucić, ponieważ nie ma pewności, że jest on bezpieczny i w pełni skuteczny.  

Przeczytaj też mój inny wpis z poradami jak chronić się przed słońcem: https://naturalnienadobranoc.pl/zasady-bezpiecznego-przebywania-na-sloncu/

Źródło:

www.fda.gov

0 Komentarz
0
FacebookPinterest

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies. OK Dowiedz się więcej