Strona główna naturalne kosmetykinaturalna pielęgnacja Jak dbać o skalp? 8 kroków do zdrowej skóry głowy
Zdrowa skóra głowy - 8 sposobów.

Jak dbać o skalp? 8 kroków do zdrowej skóry głowy

przez Diana

Piękne i zdrowe włosy potrzebują zdrowego skalpu. Czy wiesz jak dbać o skalp, by dać mocną podstawę Twoim włosom?

Pielęgnacja skóry głowy jest traktowana po macoszemu. Często ją pomijamy lub po prostu ograniczamy się do używania delikatnego szamponu do mycia włosów. Niektórzy od czasu do czasu skuszą się jeszcze na jakieś ampułki i wcierki. Tymczasem dla skóry głowy możesz zrobić znacznie więcej

Ważne, by używać kosmetyków dostosowanych do stanu skóry głowy. Innej pielęgnacji będzie wymagać skóra z łupieżem, łojotokiem, czy wrażliwa. Poniżej kilka kroków, które podpowiedzą Ci jak możesz dbać o skalp.

1. Olejowanie

Zaczynam od olejowania, ponieważ skalp olejuje się przed myciem, zazwyczaj ok. 30 min – 2 h przed. Moje włosy i skóra głowy dobrze reagują na olejowanie olejkiem Tsubaki lub specjalnymi olejkami do skalpu. Podobno jednak nie każda głowa lubi olejowanie. Także nie każdy olejek nadaje się do tego celu. Dlatego po pierwsze sięgnij po odpowiedni olejek (np.kameliowy, łopianowy), a po drugie obserwuj stan skóry głowy i włosów po olejowaniu i sama oceń, czy ten zabieg wpływa na Twój skalp korzystnie.

 

2. Peelingowanie

Peeling skóry głowy wykonuje się specjalnym szamponem peelingującym. Możesz też sama przygotować taki szampon, dodając łyżeczkę mielonej kawy (lub kawy + cukru dla uzyskania grubszego peelingu) do nieco większej porcji szamponu i umyć nią skórę głowy. Następnie spłukaj peeling i umyj włosy jeszcze raz samym szamponem.

Peeling działa cudownie na mój skalp, dzięki temu prostemu zabiegowi włosy są dłużej świeże i puszyste. Peeling stosuję jednak zazwyczaj 2 razy w miesiącu, nie częściej niż co tydzień. Peelingowanie pozwala usunąć martwy naskórek, oczyszcza skórę głowy. Dzięki temu skóra lepiej przyswaja substancje odżywcze, reguluje się praca gruczołów łojowych i zmniejsza się przetłuszczanie włosów. 

3. Mycie

Odpowiedni szampon jest kluczowy dla zachowania zdrowego skalpu. Nie powinien być zbyt agresywny (a przynajmniej szampon używany na co dzień, jeśli uważasz że potrzebujesz mocniejszego mycia od czasu do czasu, to OK). Nieodpowiedni szampon może podrażniać i wysuszać skórę głowy. Unikaj SLS-ów i innych mocnych detergentów (możesz o nich poczytać tutaj). 

4. Masowanie

Słyszałam opinie, że skórze głowy wystarczy masaż głowy w czasie mycia włosów do jej oczyszczenia i nie ma konieczności stosowania dodatkowo peelingów. Wypróbuj obie metody 😉 Ale z masażu skóry głowy nie rezygnuj nawet wtedy, gdy zastosujesz od czasu do czasu peeling. Masowanie poprawia krążenie, a to wpływa korzystnie na ukrwienie i odżywienie cebulek włosów. 

5. Wcieranie 

Czas na coś specjalistycznego. Wcierki i ampułki są dobre do rozwiązywania konkretnych problemów, np. nadmiernego wypadania włosów, walkę z łupieżem, lub po prostu wzmacniają włosy. Wcierki i ampułki odżywiają skórę głowy i cebulki włosów, poprawiają ukrwienie i dostarczają substancji odżywczych. 

Jeśli masz wrażliwą skórę, stosuj wcierki z należyta otrożnością 😉 Najczęściej ich skład jest oparty o alkohol etylowy, który może wysuszać i podrażniać skórę głowy. 

6. Chronienie

Staraj się traktować swoje cebulki z czułością. Oszczędzaj im i skórze głowy kontaktu z bardzo zimnym i bardzo gorącym powietrzem. Przebywając na słońcu pamiętaj o ochronie skóry głowy przed promieniowaniem. Również silna chemia w takich produktach, jak farby do włosów czy rozjaśniacze nie działa korzystnie na skalp i cebulki. 

7. Czesanie 

Jeśli jesteś właścicielką długich włosów, pewnie wiesz, że fryzura też ma znaczenie. Wysokie upięcie potrafi dotkliwie wpłynąć na skórę głowy i cebulki włosów. Wysokie kucyki itp. mogą uszkadzać cebulki włosów. Najlepszy jest luźny warkocz, który chroni włosy na całej ich długości, nie powoduje uszkodzeń włosów w rejonie gumki ani ciągnięcia cebulek. 

8. Odżywianie od środka

Ten punkt znalazł się na końcu listy sposobów jak dbać o skalp, ale tak naprawdę powinien być na samym początku. Zdrowa dieta dostarczająca wszystkich niezbędnych substancji odżywczych to podstawa. Dziewczyny, pielęgnacje zacznijmy od wizyty w warzywniaku!


Przeczytaj także wpisy o tym, jak prawidłowo dbać o włosy, oraz jak uniknąć rozdwojonych końcówek.

P.S. Jestem ciekawa czy Wy dbacie o sklap? Stosujecie któreś z wymienionych przeze mnie sposobów? Podzielcie się swoimi doświadczeniami! 

0 Komentarz
0
FacebookPinterest

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies. OK Dowiedz się więcej