Strona główna naturalne kosmetykiskład kosmetyków Jak opóźnić starzenie się skóry? Składniki kosmetyków opóźniające starzenie się skóry.
Substancje anti age

Jak opóźnić starzenie się skóry? Składniki kosmetyków opóźniające starzenie się skóry.

przez Diana

Myślę, że sposoby na to, jak opóźnić starzenie się skóry mogą Was bardziej interesować, niż rodzaje i przyczyny tego procesu. Dlatego przygotowałam dla Was drugą część wpisu na temat starzenia się skóry. Tym razem skupię się na substancjach i sposobach pielęgnacji opóźniających ten proces.

Rodzaje i przyczyny starzenia się skóry opisałam w niedawnym wpisie tutaj. Przypomnę tylko, że przyczyny starzenia się skóry dzielimy na wewnętrzne (związane m.in. z wiekiem) i zewnętrzne (głównie wpływ promieniowania słonecznego). Po 30 roku życia można zauważyć pewne oznaki starzenia się skóry związane z wiekiem. Uszkodzenia spowodowane słońcem zależą od rodzaju skóry i czasu spędzonego na słońcu. Ale przejdźmy do konkretów, czyli do sposobów na opóźnienie procesu starzenia się skóry.


Krem do opalania

Unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce i codzienne stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym, to technika numer jeden w zapobieganiu starzenia się skóry. Podkreślam to jeszcze raz – chodzi o stosowanie filtrów na twarz nie tylko latem i w słoneczne dni, ale codziennie. Używaj filtru z SPF 15 lub wyższym i z szerokim spektrum ochrony (UVA i UVB). 


Przeciwutleniacze

Przebywanie na słońcu i stany zapalne powodują wytwarzanie wolnych rodników (reaktywnych form tlenu), które uszkadzają komórki skóry. Powodują wytwarzanie w skórze enzymów autodestrukcyjnych (kolagenaza, elastaza i hialuronidaza), które rozkładają włókna kolagenowe, elastynę i kwas hialuronowy. Uszkodzenia tych składników prowadzi do powstawania zmarszczek, zmniejszenie jędrności skóry i inne widoczne oznaki starzenia się skóry.  

Przeciwutleniacze są w stanie zatrzymać wolne rodniki, a w konsekwencji uszkodzenia, jakie powodują. Dlatego są tak ważne w pielęgnacji skóry. Jeśli się zastanawiasz, gdzie je znaleźć, podam Ci kilka przykładów przeciwutleniaczy, które można stosować miejscowo w pielęgnacji:

 • witamina A
 • witamina C
 • ekstrakt z pestek winogron
 • ekstrakt z zielonej herbaty
 • resweratrol
 • olej konopny
 • ekstrakt z dzikiej róży

i wiele innych. Długą listę przeciwutleniaczy znajdziesz tutaj. 

Przeciwutleniacze są delikatnymi składnikami, które muszą pozostać stabilne chemicznie aby spełnić swoje zadanie. Używaj ich regularnie, najlepiej codziennie i zgodnie z zaleceniami producenta. Często ich stosowanie musi być połączone z ochroną przeciwsłoneczną, by mogły zadziałać. 


Ceramidy

Młoda skóra ma dużą ilość lipidów w naskórku. Te lipidy barierowe dbają o utrzymywanie odpowiedniej wilgoci w skórze, działając jak bariera ochronna. Przy okazji zapewniają gładkość i jędrność skóry, zapobiegają stanom zapalnym spowodowanych podrażnieniami.

Lipidy międzykomórkowe są wytwarzane przez skórę podczas procesu odnowy skóry, jednak w miarę starzenia się skóry ten proces spowalnia. Kiedy wytwarzanie lipidów nie jest wystarczające, skóra nie zatrzymuje wilgoci, co powoduje odwodnienie, spadek jędrności i zwiększenie widoczności zmarszczek, matowy wygląd cery. Skóra może również stać się bardziej wrażliwa i podatna na zaczerwienienia z powodu braku wystarczającej ochrony.

Składniki zastępujące lipidy są często nazywane ceramidami. Ceramidy wnikają w powierzchnię skóry i uzupełniają braki w lipidach. Ich działanie jest niemal natychmiastowe, zapewniają ulgę suchej skórze, zmniejszają podrażnienia, a przy regularnym stosowaniu poprawiają wygląd zmarszczek, jędrność i elastyczność skóry.


Peelingi

Peelingi chemiczne przyspieszają odnowę komórek, co pomaga w zapobieganiu starzenia się skóry. Pamiętaj jednak, by z nimi nie przesadzać, gdyż przyniosą wtedy odwrotny efekt. 

Kwasy AHA 

Kwasy alfa-hydroksylowe to m.in.: 

 • kwas glikolowy, 
 • kwas mlekowy, 
 • kwas migdałowy, 
 • kwas jabłkowy 
 • kwas winowy. 

Przy stosowaniu w odpowiednim stężeniu, AHA wyzwalają i stymulują wzmożoną odnowę komórkową. Usuwając martwe, odwodnione komórki powierzchniowe, AHA niemal natychmiast poprawiają wygląd dojrzałej lub suchej skóry.

Po usunięciu zewnętrznych martwych komórek następuje odnowienie komórek. Nowsze komórki są świeższe i sprawiają, że powierzchnia skóry wygląda młodziej. Wraz z przyspieszeniem odnawiania się komórek zwiększa się także produkcja lipidów. 


Kwas hialuronowy 

Kwas hialuronowy jest ważnym składnikiem skóry, którego ubytek ma duży wpływ na jej wygląd i starzenie się. Młoda skóra zachowuje swoje napięcie i sprężystość między innymi dzięki wysokiej zawartości wody. Kluczową cząsteczką zaangażowaną w nawilżanie skóry jest właśnie kwas hialuronowy (HA), który wiąże wodę w skórze. Więcej o kwasie hialuronowym przeczytasz tutaj.


 

Składniki aktywne

Składniki, które stymulują skórę, także wpływają na jej młodszy wygląd. Należą do nich retinol, niacynamid, peptydy i stymulatory komórkowe, takie jak resweratrol. Chociaż każdy z nich działa inaczej, wszystkie stymulują aktywność w komórkach skóry, zwiększając produkcję kolagenu i wszystkie poprawiają wygląd starzenia się skóry. 


Łącz mądrze

Wszystkie wymienione składniki działają w inny sposób, ale dają  bardzo dobre efekty w połączeniu. Dlatego w pielęgnacji nie koncentruj się tylko na jednym składniku anti-age, ale staraj się włączyć ich kilka do swojej pielęgnacji. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie możesz ze sobą łączyć.  


Masaże twarzy

Spłycają zmarszczki czy nie? Zdania są podzielone. Jednak z pewnością regularne masowanie przynosi wiele korzyści dla cery i wyglądu twarzy. Przypominam Ci moje dwa wpisy na ten temat. 

P.S. Które z tych składników stosujesz już teraz? Napisz w komentarzu 🙂

Bibliografia:

 1. Part 2: Birthday Aging or Sun Damage? Treatments for the Aging Client, Mark Lees, Ph.D., July 31, 2018 https://www.skininc.com/
 2. Understanding Aging Skin and How to Treat It, https://www.skininc.com/ July 28, 2019
 3. Hyaluronic acid: A key molecule in skin aging, Eleni Papakonstantinou, Michael Roth & George Karakiulakis, Dermato-Endocrinology , Volume 4, 2012 – Issue 3
 4. Part 1: Birthday Aging or Sun Damage? A Tale of Two Sisters, Mark Lees, Ph.D., Mark Lees Skin Care, https://www.skininc.com/ July 11, 2018
0 Komentarz
0

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies. OK Dowiedz się więcej