Strona główna naturalne kosmetykinaturalna pielęgnacja Jak przygotować kosmetyki DIY we własnej kuchni? Podstawowe informacje
Kosmetyki DIY

Jak przygotować kosmetyki DIY we własnej kuchni? Podstawowe informacje

przez Diana

Dowiedz się jakiego sprzętu potrzebujesz na start oraz poznaj podstawowe zasady przygotowywania kosmetyków DIY własnoręcznie we własnej kuchni.

 

Podstawowy sprzęt

Do przygotowania kosmetyków DIY nie potrzebujesz zbyt wielu nowych przyborów.  Oprócz standardowego wyposażenia kuchni, wystarczą Ci jedynie termometr z zakresem do 100° C oraz waga kuchenna. Pomocne będą też menzurki do odmierzania objętości płynów, ale przy prostych przepisach poradzisz też sobie bez nich.

Będziesz potrzebować kilku pojemników na swoje wyroby. Najlepsze będą te z ciemnego szkła.

 

Czystość jest kluczowa

Zachowanie jak najwyższego poziomu czystości jest kluczowe przy przygotowywaniu kosmetyków w domu. W innym wypadku mogą się szybko psuć. Wszystkie pojemniki i przybory powinnaś przed użyciem wygotować przez 10 minut.

W czasie użytkowania kosmetyku zwracaj uwagę, aby nie wprowadzić do niego bakterii z palców. Najlepiej używać do nabierania kosmetyku czystej szpatułki. Pamiętaj też o dokładnym zamykaniu opakowania.

 

Skąd wziąć surowce?

Surowców do przygotowania kosmetyków DIY szukaj w Internecie, np. w sklepach typu Biochemiaurody.com lub Zrobsobiekrem.pl. Możesz też dostać część z nich w aptece i sklepie zielarskim. Zawsze zwracaj uwagę na datę ważności surowców, gdyż z czasem ich upiększająca moc słabnie.

 

Jak przechowywać kosmetyki DIY?

Kosmetyki DIY mają ograniczoną trwałość. Ograniczony okres przydatności mają wyciągi z roślin, olejki roślinne i eteryczne. Tłuste olejki jełczeją tym szybciej, im więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych zawierają. Najszybciej psują się kosmetyki z dodatkiem białkowym (kolagen, elastyna).

 

Pamiętaj! Zawsze przestrzegaj daty ważności surowców.

 

W kremach i innych kosmetykach zawierających wodę okres trwałości to ok. 2 tygodnie lub 3 tygodnie, jeśli przechowujesz kosmetyk w lodówce. Jeśli zastosujesz delikatny konserwant, ten okres wydłuży się do ok. miesiąca lub dwóch w lodówce.

Zacznij od prostych przepisów

Nie zaczynaj od skomplikowanych, wieloskładnikowych formuł. Na początek proste mieszanki zaoszczędzą Ci stresu i kosztów. Z czasem będziesz wiedziała jakie półprodukty zużywasz najszybciej i w jakich ilościach, co pomaga bazować na świeżych składnikach.

Przykład prostego przepisu na kosmetyk DIY:   letni krem do twarzy.

Wiele kosmetyków możesz przygotować samodzielnie w domu

0 Komentarz
0

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies. OK Dowiedz się więcej