Strona główna jak wybierać kosmetyki? Jak wybierać zrównoważone kosmetyki z korzyścią dla siebie i środowiska.
Zrównoważone, zielone i naturale kosmetyki - jak je rozpoznać?

Jak wybierać zrównoważone kosmetyki z korzyścią dla siebie i środowiska.

przez Diana

Według raportu opublikowanego przez WWF marnujemy zasoby naturalne w szybszym tempie, niż natura może się zregenerować. Nasza konsumpcja przewyższa możliwości Ziemi, a wybory, które dziś podejmujemy, określą szanse przeżycia następnego pokolenia. 

Nasze wybory są teraz szczególnie ważne. Kosmetyki naturalne cieszą się już od lat niesłabnącym zainteresowaniem. Do tego trendu dołóżmy jeszcze wybór kosmetyków zrównoważonych, które mają mniejszy wpływ na środowisko naturalne. 

Wciąż niewielka część nas  zdaje sobie sprawę z wpływu jaki mogą mieć kosmetyki na nasze zdrowie i na środowisko naturalne. Każdy z nas powinien mieć świadomość, że dokonywane przez nas wybory tego, co i jak często kupujemy,  ma szerszy wpływ. 

Zrównoważony rozwój – to pojęcie jest na szczęście coraz częściej używane przez większość branż, a zrównoważony rozwój wpisuje się w strategię działania wielu firm. Jak zrównoważony rozwój wpływa na branżę kosmetyczną i jakie korzyści ze sobą niesie?

Naturalne kosmetyki wciąż na fali

Już od dawna widać wyraźnie jak wzrasta zainteresowanie produktami naturalnymi. Zapotrzebowanie na kosmetyki naturalne i organiczne rośnie w skali globalnej. Kosmetyki są coraz częściej formułowane z naturalnych składników, z mniejszym użyciem substancji kontrowersyjnych. Badania pokazują, że na międzynarodowym rynku produktów higieny osobistej wykonanych z naturalnych produktów średni roczny wzrost szacuje się na 8-25%. Taki wzrost musi dać do myślenia osobom decyzyjnym w firmach kosmetycznych. Zmusza firmy do szukania alternatywnych metod produkcji, bardziej zrównoważonych i wykorzystujących odnawialne zasoby. 

Produkty zielone

Producenci “zielonych” kosmetyków twierdzą, że ich  składniki są w 100% wolne od toksyn, pestycydów, substancji alergennych i innych zanieczyszczeń. Zielone kosmetyki powinny być biodegradowalne. Ważne jest także opakowanie. Coraz częściej rezygnuje się z niego lub wykorzystuje opakowania z makulatury i biodegradowalnego plastiku. Jednak uważaj – często zapewnienia o byciu zielonym to tylko marketing.  Jak wiadomo, reklamy mogą wprowadzać nas w błąd. 

5 prostych sposobów na sprawdzenie, czy kosmetyk może być uznany za zielony.

1. Upewnij się,  że kosmetyk nie jest testowany na zwierzętach; 

2. Do jego produkcji wykorzystano naturalne i / lub organiczne składniki. 

3. Większość zielonych kosmetyków jest certyfikowanych. Jeśli na opakowaniu znajdziesz odpowiednie oznaczenia, jest to dobry znak.

4. Firmy produkujące ekologiczne produkty przeznaczają część środków na organizacje i inicjatywy wspierające środowisko, prowadzą badania lub inne działania mające na celu poprawę sytuacji środowiska naturalnego i lokalnych społeczności. Informacje na ten temat znajdziesz zazwyczaj na ich stronach internetowych. 

5. Zielone opakowanie jest również ważne przy zakupie kosmetyków. Zielone opakowanie powinno umożliwiać ponowne użycie lub recykling bez pozostawiania zbyt dużej ilości odpadów. Takimi materiałami opakowaniowymi są szkło, aluminium lub papier.

Zielone produkty muszą być w stanie zastąpić produkty tradycyjne, więc muszą być równie skuteczne i niedrogie, ale przy zachowaniu wysokiej jakości. Produkty uważane za zielone to te, które zostały opracowane od samej koncepcji do finalnego produktu z myślą o środowisku. Są przyjazne dla środowiska. 

Chociaż rynek kosmetyków naturalnych odnotowuje wysoki wzrost, procentowy udział w sprzedaży kosmetyków pozostaje wciąż na niskim poziomie. We Francji i Niemczech, czyli w krajach gdzie kosmetyki naturalne są najbardziej rozpowszechnione, ich sprzedaż wynosi jedynie 5% całkowitej sprzedaży kosmetyków. Brak przepisów branżowych i brak jasnych standardów są czynnikami, które ograniczają ten wzrost. Dlaczego? W przeciwieństwie do żywności, nie ma krajowych i unijnych przepisów dotyczących kosmetyków naturalnych i organicznych. Naturalne produkty konkurują przez to z konwencjonalnymi kosmetykami, które często są oznaczone jako „naturalne”, ponieważ zawierają pewne naturalne składniki. Dlatego tak ważne jest, żeby wiedzieć jak świadomie wybierać naturalne kosmetyki

Jak wybierać zrównoważone kosmetyki?

Codziennie ogromne ilości szamponów, odżywek, past do zębów, nawilżanych chusteczek lądują w środowisku naturalnym. Naturalne i zrównoważone alternatywy są dostępne, czekają na nas. Wybór takich produktów przyczynia się do naszego zdrowia, jak i stanu środowiska naturalnego. Dlatego kiedy kupujesz produkty do pielęgnacji, powinnaś wziąć pod uwagę również ich wpływ na środowisko. 

Zrównoważony rozwój oznacza troskę nie tylko o jakość produktu, jego skład i wydajność, ale o cały cykl życia produktu. To także dbałość o zrównoważone rolnictwo, użycie pestycydów, sprawiedliwy handel, środowisko naturalne i jakość życia osób dostarczających surowce do produkcji kosmetyków. Dla środowiska jest ważne ile wody i prądu zużywa się w produkcji, czy w procesie uwalniane są szkodliwe substancje. Opakowanie, transport, a także koniec życia produktu (biodegradowalność, recykling opakowania) są równie istotne. 

Nie sposób sprawdzić wszystkich tych danych, ale możesz przejść przez 4 punkty poniżej, by zrobić cokolwiek. 

Przed zakupem sprawdź informacje na etykiecie, aby sprawdzić czy kosmetyk jest:

1.Przyjazny dla środowiska  

Możesz sprawdzić, czy produkt zawiera tylko naturalne i / lub organiczne  składniki. Poza analizą składu pomocne w tym będzie sprawdzenie, czy kosmetyk jest certyfikowany. 

2. Wykonany z nieszkodliwych surowców

Jeśli masz alergie, sprawdź czy kosmetyk przeszedł testy dermatologiczne i czy nie zawiera substancji, które powodują u Ciebie podrażnienia. Jeśli unikasz pewnych kontrowersyjnych substnacji w kosmetykach, również sprawdź czy kosmetyk jest od nich wolny (w składzie INCI). 

Lista potencjalnie szkodliwych substancji: https://naturalnienadobranoc.pl/czarna-lista-szkodliwych-skladnikow-w-kosmetykach/

Jak czytać INCI: https://naturalnienadobranoc.pl/przewodnik-jak-czytac-inci/

3. Testowany na zwierzętach lub wykorzystuje produkty pochodzenia zwierzęcego

Poszukaj symbolu królika (nie testowane na zwierzętach) lub innego symbolu oznaczającego produkty wegańskie. 

4. Opakowanie jest przyjazne dla środowiska

W najlepszym wypadku kosmetyk może być bez opakowania (mydło, szampon w kostce). Jeśli nie jest to możliwe, najlepsze będa opakowania z ekologicznych materiałów, jak papier lub tektura z recyklingu, plastik z recyklingu i nadający się do ponownego przetworzenia, lub szkło. Pojawiają się już także biodegradowalne opakowania. Korzystne będą także skoncentrowane formuły, lub produkty w dużych opakowaniach i refillach.  

Symbol recyklingu jest często drukowany w kolorze czarnym lub zielonym i wskazuje, że ten produkt został wykonany ze źródeł wielokrotnego użytku lub może zostać poddany recyklingowi. 


Źródła:

  1. Fonseca-Santos B,  Antonio Corrêa M., Chorilli M., Sustainability, natural and organic cosmetics: consumer, products, efficacy, toxicological and regulatory considerations. Braz. J. Pharm. Sci. vol.51 no.1 São Paulo Jan./Mar. 2015 
  2. Csorba L. M., Bolega V.A., Sustainable Cosmetics: A major instrument in protecting the consumer’s interest. Regional and Business Studies (2011) Vol 3 Suppl 1, 167-176
  3. . Janosik A., Opakowania kosmetyczne coraz bardziej ekologiczne, dostep online https://www.chemiaibiznes.com.pl/aktualnosc/opakowania-kosmetyczne-coraz-bardziej-ekologiczne
  4. Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego,DZIESIĘĆ KROKÓW DO ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU https://www.kosmetyczni.pl/uploads/dokumenty/10_krokow_do_Zrownowazonego_Rozwoju_CE_PZPK_2012.pdf
1 Komentarz
0

Przeczytaj także

1 Komentarz

Bardziej ekologiczna łazienka - naturalnie na dobranoc 21/04/2020 - 18:42

[…] Dlaczego warto zmienić kosmetyki na naturalne i ekologiczne?Jak wybierać zrównoważone kosmetyki z korzyścią dla siebie i środowiska. […]

Reply

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies. OK Dowiedz się więcej