Strona główna jak wybierać kosmetyki? Jak wybrać sól do kąpieli?
jak wybirac sole do kapieli

Jak wybrać sól do kąpieli?

przez Diana

Relaksująca kąpiel z dodatkiem pachnącej soli do kąpieli to jeden z moich sposobów na idealny wieczorny relaks. Taka kąpiel oczyszcza ciało z toksyn oraz zmniejsza napięcie mięśni. Pewnie część z Was myśli, że sól to sól i nie ma sensu zastanawiać się nad jej składem. Tymczasem to nieprawda. Czy każda sól do kąpieli działa tak samo? Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? Jak jej używać i jak działa? 


Podobnie jak w przypadku innych kosmetyków, skład soli do kąpieli jest najważniejszy. Wybierając sól do kąpieli, przede wszystkim sprawdź skład INCI. Lista składników powinna być krótka i dość prosta w rozszyfrowaniu, nawet dla osób niewprawionych w czytaniu składów. W INCI może czyhać wiele niespodzianek: SLS/SLES, PEG-i, alkohol… nie wspominając już o sztucznych zapachach i barwnikach, które są bardzo powszechnym dodatkiem do soli. 

Dodatek barwników i substancji zapachowych jest do zniesienia, jeśli Twoim celem jest znalezienie kosmetyku zapewniającego relaks w kąpieli o pięknym kolorze i intensywnym zapachu. Nie musisz tu jednak wcale iść na kompromisy. Możesz bowiem znaleźć na rynku sole bez sztucznych barwników i z dodatkami naturalnych olejków eterycznych.

Skoro już wiesz czego w składzie soli do kąpieli lepiej nie widzieć, dobrze wiedzieć co może (i musi) się w niej znaleźć:

  • przede wszystkim sól (chlorek sodu): Sodium Chloride lub sól morska: Maris Salt, 
  • inne sole, jak Theobroma, Magnesium Chloride, Potassium Chloride, Magnesium Stearate
  • ekstrakty roślinne, np. Camellia Sinensis Extract, 
  • naturalne olejki eteryczne, jak lawendowy: Organic Lavandula essential Oil,
  • naturalne oleje roślinne, np. Vitis Vinifera Seed Oil,
  • płatki kwiatów, np/ Rosa Damascena Flower,
  • witaminy, jak Tocopherol (wit.E) i inne naturalne dodatki. 



Jak widzisz powyżej, naturalne dodatko dość łatwo rozpoznać po nazwie INCI. Szukaj końcówek “ectract”, “essential oil” czy “oil”.Oleje i ekstrakty roślinne w nazwie mają też łacińską nazwę rośliny, z której pochodzą. Takie dodatki do soli to dobry znak. Co do bazy, czyli soli – sól morska będzie też bardziej korzystna od zwykłej soli kuchennej (więcej o tym poniżej).

Jak wybrać sól do kąpieli?

Kąpiel w zwykłej soli kuchennej nie zaszkodzi nam, jednak nie niesie za sobą żadnych wartości pielęgnacyjnych. Rafinowana, oczyszczona sól kamienna jest wyjałowiona zarówno z zanieczyszczeń, jak i wszystkich minerałów. Dlatego nie będzie stanowiła odżywczej bazy dla kosmetyku. Może jednak sprawdzić się w solnym peelingu. 

Sól kamienna, nieoczyszczona wersja soli kuchennej, zawiera m.in. żelazo, potas, jod, cynk, wapń.  

Droższą, ale lepszą alternatywę stanowią sól Epsom i sól morska. Sól Epsom, czyli siarczan magnezu, wyróżnia skład bogaty w magnez i siarkę. Ma właściwości regeneracyjne i antyoksydacyjne. Pomaga zwalczać choroby skóry, w tym skóry głowy.

Sól morska na potrzeby kosmetyki pozyskiwana jest głównie z wód Morza Adriatyckiego, Morza Martwego oraz z Morza Śródziemnego. Zawiera jod, magnez, cynk, selen i lit. Dzięki nim sól działa nie tylko kojąco na problematyczną skórę, ale wspomoże również w walce z cellulitem.  Sól morska napina skórę, nadając jej zdrowy wygląd. Działa kojąco na skórę i zbolałe mięśnie, a ciepła kąpiel z jej dodatkiem pomoże się rozluźnić ciało i złagodzić bóle. 

Sól himalajska to naturalna i czysta sól krystaliczna. Stosowana jest również w leczeniu podrażnień skóry, cellulitu i poprawy napięcia skóry.

Jak używać soli do kąpieli?

Jednorazowo na wannę ciepłej wody  dodaj około 200 g soli. Do uzyskania pożądanych efektów kąpiel powinna trwać ok. 15-30 minut i być powtarzana regularnie, przynajmniej raz w tygodniu (do 2-3 razy). Woda powinna mieć co najmniej 37 stopni, jednak nie być przesadnie gorąca. Po kąpieli z dodatkiem soli pamiętaj o spłukaniu ciała czystą wodą. Po kąpieli nawilż skórę olejkiem lub balsamem do ciała. 

Sól do kąpieli możesz wykorzystać również jako preparat do moczenia skóry dłoni i stóp. Wówczas zalecana dawka wynosi 20 gram soli na około 10 litrów wody. 

Drobną sól możesz wykorzystać nie tylko do kąpieli, ale również do peelingu całego ciała. Wystarczy ją wymieszać z odrobiną olejku pielęgnacyjnego, a następnie spłukać.Jest to idealna metoda peelingu skóry. Sól morska doskonale wygładza skórę i usuwa z jej powierzchni martwe komórki.

Domowe Spa



Jakie korzyści daje kąpiel z solą?

Dzięki temu, że sól posiada alkaliczny odczyn, jej dodatek do kąpieli ma pozytywny wpływ na regenerację organizmu. Odpowiedni odczyn soli pozwala na wysoką przyswajalność składników przez skórę. Sole do kąpieli mają również działanie odprężające i relaksujące. Ciepła kąpiel pomoże Ci się wyciszyć i zrelaksować. 

Sól do kąpieli stosowana jest do leczenia podrażnień skóry i chorób takich jak wypryski i wysypka. Polecane są do pielęgnacji skóry z łupieżem i łuszczycą. Minerały obecne w solach do kąpieli poprawiają krążenie, niwelują sztywność mięśni oraz objawy zapalenia stawów. 

Podsumowanie 

Kąpiel z dodatkiem soli to łatwy sposób, aby się zrelaksować i zregenerować. Ponadto pomaga pielęgnować ciało i leczyć skórę. To także tani i skuteczny sposób na stworzenie domowego SPA. Wybierz jednak sól morską, o dobrym i naturalnym składzie. 

0 Komentarz
0
FacebookPinterest

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies. OK Dowiedz się więcej