Strona główna jak wybierać kosmetyki? Jaki filtr przeciwsłoneczny SPF wybrać?
Filtr SPF 15 czy 30

Jaki filtr przeciwsłoneczny SPF wybrać?

przez Diana

Upały już zawitały, a wraz z nimi odwieczne pytanie – jaki filtr przeciwsłoneczny będzie dla mnie odpowiedni? Czy istnieje duża różnica między kremem z filtrem SPF 15 i SPF 30? Który wybrać?

Narażenie skóry na promienie UV prawie nigdy nie jest dla skóry korzystne. Promieniowanie słoneczne powoduje oparzenia słoneczne, przyczynia się do powstawania zmarszczek, przesuszeń skóry, zaostrza trądzik różowaty i szkodzi cerze naczynkowej. Dlatego najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swojej skóry, jest regularne nakładanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym lub unikanie słońca. Ale jakiego rodzaju ochrony przeciwsłonecznej najlepiej użyć?

Filtr słoneczny SPF

Zacznijmy od wyjaśnienia tego co oznacza numer SPF. SPF oznacza współczynnik ochrony przeciwsłonecznej i określa ile światła UV zostanie przez taki filtr przeciwsłoneczny zablokowane. Ogólnie mówiąc, wyższy numer SPF zapewnia lepszą ochronę przed ekspozycją na UV niż niższa wartość. Skuteczność zależy od wielu czynników, m.in od typu skóry. Pamiętaj też, że skala SPF nie jest skalą liniową. SPF 2 zablokuje 50% światła UV, a SPF 15 już 92% całego światła UV, które dociera do skóry. SPF 34 blokuje 97% światła UV.

Skuteczność SPF

Chociaż typ skóry jest czynnikiem numer jeden określającym skuteczność ochrony przeciwsłonecznej, nie jest to jedyny czynnik. Ważna jest również intensywność słońca i stosowana przez Ciebie wartość filtra.

SPF 15, 30 lub więcej

Dobry krem do opalania to taki, który jest skuteczny wygodny w użyciu/komfortowy dla skóry. Gdyby to była kwestia tylko skuteczności, przeważałyby produkty SPF 50 lub wyższe. Ale problem z tworzeniem wyższego produktu SPF polega na tym, że przy każdym podniesionym numerze zwiększa się nieprzyjemne i tłuste uczucie na skórze. SPF 15 jest znacznie lżejszy niż SPF 30. A SPF 100 jest, cóż, gęsty i pozostawia grubą warstwę.

Oczywiście celem kremu z filtrem przeciwsłonecznym jest ochrona przed uszkodzeniem UV, więc musisz użyć kremu z filtrem SPF o wystarczająco dużej liczbie, aby zapewnił Ci dobrą ochronę.
Eksperci od SPF

Eksperci sugerują, że SPF 15 jest minimalną wartością, jaką należy używać aby ochronić skórę przed uszkodzeniami UV. Wykazano, że podczas testowania te filtry przeciwsłoneczne zapewniają odpowiednią ochronę w połączeniu z ograniczeniem czasu na słońcu. Jest to prawdziwe jedynie wtedy, gdy filtra użyjemy w wystarczającej ilości, bowiem w testach laboratoryjnych stosuje się ich znacznie więcej, niż przy codziennej aplikacji (pisałam już o tym tutaj). Weź to pod uwagę w czasie nakładania filtra i wyboru odpowiedniego SPF.

⅓ skuteczności

Biorąc pod uwagę ilości kremów przeciwsłonecznych, jakie stosujemy na co dzień, mam dla Ciebie pewien przelicznik.  Twój krem ​​przeciwsłoneczny będzie w 1/3 tak skuteczny jak jego wartość. Oznacza to, że filtr przeciwsłoneczny SPF 15 ochroni Cię jak testowany SPF 5. SPF 30 w laboratorium zapewni ochronę na poziomie SPF 10 przy rzeczywistym zastosowaniu.

Dlatego, jeśli nie zamierzasz używać większej ilości produktu z filtrem przeciwsłonecznym SPF niż teraz, powinnaś używać SPF 30 lub wyższego. To daje najlepszą szansę na zapobieganie poparzeniom słonecznym i innym negatywnym skutkom promioeniowania słonecznego.

P.S. A jak wybrać kosmetyk przeciwsłoneczny z dobrym składem? Pomoże Ci w tym ten wpis > https://naturalnienadobranoc.pl/szkodliwe-substancje-w-kosmetykach/
Źródła:

United States Environmental Protection Agency

Comparison of ultraviolet A light protection standards in the United States and European Union through in vitro measurements of commercially available sunscreens – Steven Q. Wang, MDa,, Haoming Xu, BSa, Joseph W. Stanfield, MSb, Uli Osterwalder, MSc, Bernd Herzog, PhDd

1 Komentarz
0

Przeczytaj także

1 Komentarz

Ochrona przeciwsłoneczna: jak chronić skórę przed słońcem? - naturalnie na dobranoc 03/07/2019 - 21:50

[…] wyjściem na słońce. Chemiczne filtry przeciwsłoneczne nie działają od razu (pisałam o tym TUTAJ […]

Reply

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies. OK Dowiedz się więcej