Strona główna naturalne kosmetyki Jakich roślin używa się do produkcji maseczek kosmetycznych?
Zioła w kosmetykach - wlaściwości i zastosowanie

Jakich roślin używa się do produkcji maseczek kosmetycznych?

przez Diana

W składzie masek kosmetycznych można znaleźć długa listę substancji pochodzenia roślinnego? Jakie z nich stosuje się najczęściej?

Wiele z roślin stosowanych w produkcji masek jest źródłem cennych tłuszczy roślinnych. Powszechne jest masło kakaowe (oleum theobromatis), otrzymywane z kakaowca właściwego (Theobroma cacao L.) oraz masło shea (oleum butyrospermum Parkii). Jednak ostatnio widać prawdziwy boom na nowe składniki roślinne z roślin, które wcześniej nie były szeroko znane.  Tajemnicze nazwy roślin intrygują, lecz ich największym atutem powinny być doskonałe właściwości pielęgnacyjne, choć tak naprawdę nie zawsze jeszcze dobrze poznane. Dla przeciętnego konsumenta egzotycznie brzmiące składniki są po prostu bardziej atrakcyjne, dlatego producenci kosmetyków chętnie po nie sięgają. Nie zawsze jednak te substancje działają! Nee daj się na to złapać. Lepiej wybrać produkt o sprawdzonym składzie, zamiast ufać w zapewnienia z reklamy.

Podstawowym źródłem substancji aktywnych w kosmetyce naturalnej są ekstrakty ziołowe i soki roślinne. Najpopularniejszymi formami ekstraktów ziołowych są ekstrakty suche, ekstrakty spirytusowe, ekstrakty wodno-glicerynowe oraz tzw. maceraty, czyli ekstrakty olejowe. Ekstrakty suche są mało wygodne w stosowaniu, ekstrakty spirytusowe nie są polecane do cery suchej i wrażliwej ze względu na wysoką zawartość alkoholu. Dlatego częściej stosowane są ekstrakty wodno-glicerynowych oraz maceraty.  

Drugą co do popularności grupą substratów roślinnych są różnego rodzaju olejki, w tym również eteryczne, które mają szerokie zastosowanie w aromoterapii oraz często wykorzystywane są w produkcji kosmetyków (w tym maseczek). Najczęściej wykorzystywane rośliny w maskach kosmetycznych to: herbata chińska, nagietek lekarski, winorośl właściwa (ekstrakt z pestek winogron), kokos właściwy (olej kokosowy), aloes zwyczajny oraz dziurawiec zwyczajny. Herbata chińska i nagietek lekarski zawdzięcza swoją popularność w kosmetykach szerokiemu spektrum właściwości, m.in zamykają pory skórne, działają tonizująco, odkażająco, łagodząco oraz antyoksydacyjnie, przyspieszając gojenie wykwitów skórnych. Natomiast ekstrakty z pestek winorośli działają promieniochronnie, antyalergicznie, regeneracyjnie, antyoksydacyjnie i wygładzająco, stabilizują kolagen oraz elastynę w skórze. Kokos właściwy, jako źródło oleju, ma z kolei działanie przeciwzapalne, nawilżające, poprawiające mikrokrążenie. Jedną z bardziej znanych i cenionych roślin kosmetycznych jest również aloes zwyczajny. 

Substraty roślinne są bogatym źródłem cennych składników aktywnych, które mogą mieć działanie odżywcze, ujędrniające, nawilżające, regulujące wydzielanie sebum, ściągające, wybielające i inne. Dlatego też osoba w każdym wieku i o każdym typie cery  może znaleźć maseczkę na naturalnych substancjach, której potrzebuje.  

Alfabetyczny wykaz roślin stwierdzonych w maskach kosmetycznych oraz podstawowe działanie ich substratów.

Możdżeń K, Barabasz-Krasny B, Szymacha K, Oliwa J. Rośliny wykorzystywane w maskach kosmetycznych
Możdżeń K, Barabasz-Krasny B, Szymacha K, Oliwa J. Rośliny wykorzystywane w maskach kosmetycznych
Możdżeń K, Barabasz-Krasny B, Szymacha K, Oliwa J. Rośliny wykorzystywane w maskach kosmetycznych

Źródło:

Możdżeń K., Barabasz-Krasny B., Szymacha K., Oliwa J., Rośliny wykorzystywane w maskach kosmetycznych, Polish Journal of Cosmetology 2016, 19(4): 372-379

0 Komentarz
0

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies. OK Dowiedz się więcej