Strona główna naturalne kosmetykirecenzje kosmetyków Jaki wpływ ma smog na skórę? Kosmetyki anti-pollution.
Kosmetyki przeciwsmogowe

Jaki wpływ ma smog na skórę? Kosmetyki anti-pollution.

przez Diana

Większość z nas mieszka w miastach lub miejscowościach, którym problem smogu nie jest obcy.

Rynek nie pozostaje obojętny wobec tego problemu. Stąd pojawił się trend na nowe kosmetyki anti-pollution, których głównym zadaniem jest ochrona skóry i przeciwdziałanie negatywnym skutkom zanieczyszczeń środowiskowych.

Trend stał się globalny. Konsumenci na Zachodzie szukają teraz kosmetyków, które pozwolą nie tylko walczyć z oznakami starzenia się, ale także chronią przed zagrożeniami środowiskowymi, w tym zanieczyszczeniami

Wpływ zanieczyszczeń środowiska na skórę

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła zanieczyszczenie jako największe na świecie ryzyko dla zdrowia środowiskowego. Zanieczyszczenia w różnych formach mogą powodować problemy ze skórą. Mowa tu o pyłkach, smogu i dymie. Promieniowanie UV i inne promieniowanie świetlne pochodzące z ekranów urządzeń elektronicznych także nie jest dla naszej skóry obojętne.

Zanieczyszczenia mogą prowadzić do wiotkości skóry i przyspieszać pojawianie się oznak starzenia lub powodować różne choroby skóry. Trądzik halogenowy, depigmentacja chemiczna, choroby tkanki łącznej i rak skóry to niektóre z typowych chorób skóry spowodowanych zanieczyszczeniem. Badania wykazały, że zanieczyszczenia mogą powodować plamy starcze i inne przebarwienia skóry.

Powietrze – co szkodzi naszej skórze?

Zanieczyszczenia takie, jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, lotne związki organiczne, tlenki, cząstki stałe (PM), ozon i dym papierosowy mogą negatywnie wpływać na skórę. Cząstki stałe o wielkości około 2,5-10 mikronów (PM2,5 i PM10) wydają się być głównym zagrożeniem dla zdrowia skóry. Te drobne cząstki są pokryte PAH, metalami ciężkimi i innymi zanieczyszczeniami. Będąc do 20 razy mniejsze niż pory, są w stanie przeniknąć do głębszych warstw skóry.

W skórze rozkładają kolagen i elastynę,  uwalniają wolne rodniki. Powoduje to pojawianie się oznak starzenia, stanów zapalnych, odwodnienie i alergiczne stany skóry. I choć ludzka skóra działa jak biologiczna tarcza przeciwko utleniającym substancjom chemicznym i fizycznym zanieczyszczeniom powietrza, przedłużona lub powtarzalna ekspozycja na wysokie poziomy może mieć głębokie negatywne skutki.

Zanieczyszczenia a starzenie się skóry

Zoe Draelos, MD, profesor dermatologii na Duke University w Durham w Północnej Karolinie, wyjaśniła: “Zanieczyszczenie rozkłada kolagen i warstwę lipidową w skórze, co osłabia funkcje bariery skórnej.”

Z punktu widzenia starzenia się skóry cząsteczki zanieczyszczeń powietrza mogą przyspieszyć ten proces. Na przykład, podczas gdy utrata wilgoci i elastyczności skóry jest naturalną częścią procesu starzenia się, zanieczyszczenie może przyspieszyć ten proces.

Badania przeprowadzone przez L’Oréal wykazały związek między zanieczyszczeniem atmosfery a przedwczesnym starzeniem się skóry, szczególnie u osób o wrażliwej skórze. Zgodnie z badaniem, osoby żyjące w gęsto zaludnionych miastach miały niższy poziom witaminy E i skwalenu w łoju w porównaniu z mieszkańcami obszarów wiejskich.

Składniki przeciwdziałające zanieczyszczeniom

Biorąc pod uwagę te dowody, wiodące światowe firmy kosmetyczne i nasze rodzime mniejsze marki szukają składników przeciwdziałających zanieczyszczeniom. Są to m.in. ekstrakty roślinne, witaminy lub kompleksy przeciwutleniaczy, a także składniki, które tworzą fizyczną barierę między skórą a zanieczyszczeniami. Obiecujące efekty mają też składniki chelatujące lub magnetyczne, które mają zapobiegać interakcji zanieczyszczeń ze skórą.

Kosmetyki anit-pollution w składzie mają również substancje czynne pochodzące z roślin, takich jak moringa, herbata, jagoda açai, cytryniec itp.

Orientana – bio krem aktywnie ochronny ANTI POLLUTION

Jednym z dostępnych na naszym rynku kremów z kategorii kosmetyki anti-pollution, jest bio krem marki Orientana. Używam go od kilku miesięcy, dlatego podam go jako przykład.

Jak działa?

  • regeneruje i uszczelnia naskórek, zmniejszając wchłanianie szkodliwych substancji
  • odżywia skórę
  • zapewnia optymalne nawilżenie (nie jest za tłusty, ani zbyt lekki)
  • zapewnia działanie przeciwstarzeniowe
  • łagodzi podrażnienia skóry
  • chroni przed promieniowaniem UV (SPF 15)

Głównymi składnikami aktywnymi kremu są ekstrakty z cytryńca i moringi, które efektywnie blokują przenikanie do skóry szkodliwych substancji. Dzięki temu, krem chroni przed negatywnymi skutkami przebywania w zanieczyszczonym powietrzu (smog, spaliny samochodowe).

Krem chroni także przed innymi negatywnymi czynnikami, jak suche powietrze w sezonie grzewczym czy z klimatyzacji, przez zapewnienie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Dla mnie równie ważna jest także ochrona anty-UV, którą ten krem zapewnia. Pamiętaj, że filtrów UV powinnaś używać przez cały rok, nie tylko latem.

0 Komentarz
0

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies. OK Dowiedz się więcej