Strona główna jak wybierać kosmetyki? Kosmetyki certyfikowane – czy warto szukać certyfikatów na opakowaniach?
Certyfikowane kosmetyki

Kosmetyki certyfikowane – czy warto szukać certyfikatów na opakowaniach?

przez Diana

Pewnie chciałabyś świadomie wybierać kosmetyki, które są skuteczne i bezpieczne. Analiza składu INCI jest jednak trudna i trzeba mieć wiele cierpliwości, żeby się tego nauczyć. Alternatywą jest wybór kosmetyków certyfikowanych. 


Ile natury jest w kosmetykach naturalnych?

Często poszukując kosmetyków naturalnych sugerujemy się napisem na opakowaniu: „organic”, „eko”, „bio” lub „ kosmetyk naturalny”, a ładna roślina na opakowaniu wzmacnia jeszcze wrażenie naturalnego pochodzenia produktu. Czy można mieć zaufanie do takiego kosmetyku? Jak rozpoznać prawdziwy produkt eko? 

Co daje nam wybór naturalnego kosmetyku? Przede wszystkim surowce użyte do jego produkcji to surowce głównie roślinne lub pochodzenia roślinnego, rzadziej zwierzęce oraz mineralne. Mogą one być modyfikowane pod warunkiem, że do modyfikacji zastosowano procesy fizyczne takie jak: suszenie, ekstrakcje, wirowanie, destylacje z parą wodną czy liofilizacje. Do produkcji kosmetyków naturalnych dozwolone są również metody mikrobiologiczne oraz enzymatyczne. 

Przetwarzanie surowców naturalnych musi odbywać się z jak najmniejszym udziałem procesów chemicznych. Surowce roślinne powinny pochodzić z kontrolowanych upraw ekologicznych albo z kontrolowanych ekologicznie stanowisk naturalnych. W produkcji kosmetyków naturalnych producent świadomie rezygnuje z użycia syntetycznych barwników oraz środków zapachowych, silikonów, PEG-ów itp. Ponadto opakowania muszą być wykonywane z materiałów przyjaznych środowisku.

W Europie nie ma ustalonych standardów dotyczących certyfikacji kosmetyków naturalnych i organicznych. Firmy certyfikujące kierują się własnymi zasadami. Najczęściej kojarzone z certyfikatami są: 


ECOCERT 

Jest najpopularniejszą organizacją certyfikującą kosmetyki, bardzo

rygorystyczną. Kosmetyki z logo Ecocert są produkowane w przyjaznych dla środowiska procesach, z poszanowaniem zdrowia ludzi. W kosmetykach nie występują składniki petrochemiczne, parabeny, fenoksyetanol, perfumy, barwniki syntetyczne, są także wolne od GMO. Opakowania nadają się do recyklingu. 

Wszystkie produkty sprzedawane z logo Ecocert zostały zweryfikowane od składu po przetwarzanie i pakowanie. Wszystkie składniki są pochodzenia naturalnego, z wyjątkiem ograniczonej listy zatwierdzonych składników (w tym konserwantów). Średnio produkty z certyfikatem Ecocert zawierają 99% składników naturalnego pochodzenia, a nie powinny zawierać mniej niż 95%. Dodatkowo połowa składników roślinnych powinna pochodzić z upraw ekologicznych.

Produkt do pielęgnacji posiada certyfikat ECOCERT COSMOS ORGANIC tylko wtedy, gdy:

Co najmniej 95% zawartych w nim roślin jest organicznych i co najmniej 20% składników organicznych jest obecnych w całkowitej formule (10% w przypadku produktów spłukiwanych)

Uwaga: woda lub minerały nie są uważane za „organiczne”, ponieważ nie pochodzą z rolnictwa. Ponieważ woda jest głównym składnikiem wielu preparatów kosmetycznych, oznacza to rozcieńczenie proporcji składników organicznych w całkowitej ilości produktu. Zatem olejek do masażu niezawierający wody może zawierać do 100% składników organicznych.

ECOCERT certyfikuje nie tylko kosmetyki, ale przede wszystkim żywność i produkty spożywcze,  także detergenty, perfumy i tekstylia. 

BDIH

BDIH jest niemiecką jednostką certyfikującą. Logo to potwierdza wysokie standardy kosmetyków naturalnych w zakresie pozyskiwania, produkcji i przetwarzania surowców kosmetycznych. Surowce kosmetyków z tym certyfikatem są wysokiej jakości i z  kontrolowanych upraw ekologicznych lub dzikich zbiorów. Mogą zawierać surowce mineralne i nieorganiczne sole, ale nie mogą w swoim składzie posiadać syntetycznych barwników, silikonów, produktów pochodzących z ropy naftowej, ani mikroplastiku. Są wolne od modyfikowanych genetycznie składników. Ponadto, opakowania muszą się nadawać do recyklingu. 


COSEMBIO 

Stowarzyszenie, które łączy wszystkie ogniwa branży kosmetycznej od dostawców surowców, poprzez producentów do dystrybutorów. Mogą oni używać logo pod warunkiem spełnienia standardów i poddania się kontroli niezależnych organizacji. Stowarzyszenie opracowało przejrzyste kryteria, zapewniające, że produkty kosmetyczne są bezpieczne zarówno dla konsumentów jak i środowiska naturalnego.

Kosmetyki COSEMBIO zawierają co najmniej 95% składników pochodzenia naturalnego, naturalnych lub ekologicznych. Są wolne od syntetycznych zapachów, konserwantów i barwników, oraz GMO.  

Soil Association

„The Soil Association zostało założone w 1946 roku przez grupę rolników, naukowców i dietetyków, którzy zaobserwowali bezpośredni związek między praktyką rolniczą a zdrowiem roślin, zwierząt, ludzi i środowiska.”

Stowarzyszenie certyfikuje w następujących obszarach: rolnictwo, przetwórstwo spożywcze, restauracje i gastronomia, rybołówstwo , tekstylia, zdrowie i uroda. Priorytetami Soil Association są: promocja żywności ekologicznej i rolnictwa, promowanie bezpieczeństwa żywności oraz lobbowanie przeciwko modyfikacjom genetycznym , wielu pestycydom i rutynowemu stosowaniu antybiotyków. 

Kosmetyk z logo Soil Association zawiera jak największą ilość składników organicznych, minimum 95%. Nie może zawierać parabenów, pochodnych ropy naftowej, syntetycznych zapachów,  glikoli oraz innych składników niebezpiecznych dla człowieka i środowiska. Kosmetyki są wytwarzane w bezpieczny sposób dla środowiska. 

Vegan Society

Jest organizacją charytatywną i najstarszą społecznością wegańską na świecie, założoną w Wielkiej Brytanii w listopadzie 1944 r. Vegan Society  zatwierdza produkty jako „wegańskie”. Ustanawia bardziej rygorystyczne normy dotyczące używania produktów pochodzenia zwierzęcego w kosmetykach niż jakakolwiek inna jednostka certyfikująca.


NaTrue

NaTrue wyróżnia preparaty nie mające w swoim składzie m.in. pochodnych ropy naftowej, silikonów, PEG (substancji etoksylowanych), glikoli propylenowych, GMO, syntetycznych barwników i substancji zapachowych, niedozwolonych konserwantów i surowców pochodzących z martwych zwierząt.

Jedna gwiazdka oznacza, że produkt spełnia surowe wymagania NaTrue dotyczące kosmetyków naturalnych. Może składać się on z surowców naturalnych, identycznych z naturalnymi i niemal naturalnych oraz wody.

Dwie gwiazdki oznaczają, że produkt spełnia surowe wymagania NaTrue dotyczące kosmetyków naturalnych, a ponadto w musi zawierać minimum 15% substancji naturalnych nie modyfikowanych chemicznie oraz maksymalnie 15% substancji niemal naturalnych. 70% składników naturalnych powinno pochodzić z upraw ekologicznych lub kontrolowanych dzikich zbiorów. 

Trzy gwiazdki ma produkt spełniający poprzednie wymagania i zawiera min. 20% substancji naturalnych i max. 15% substancji niemal naturalnych. Dodatkowo minimum 95% składników naturalnych roślinnych w kosmetyku pochodzi z upraw ekologicznych lub dzikich zbiorów zgodnych z kryteriami przepisów ekologicznych Unii Europejskiej.


 ÖKO-TEST

Wierni klienci Rossmana i fani niemieckich kosmetyków pewnie dobrze znają to logo.. Znak ten przyznawany jest przez redakcję miesięcznika, który zajmuje się testowaniem produktów. Kosmetyki które otrzymają pozytywną opinię, mogą swoje wyroby sygnować znakiem ÖKO-TEST.

Ecolabel

Tak zwana szarotka, to często spotykane oznakowanie ekologiczności różnych grup produktów opracowane przez Komisję Europejską. Certyfikaty przyznawane są przez krajowe jednostki upoważnione (w Polsce Polskie Centrum Badań i Certyfikacji). 

Etykieta została przyznana tysiącom różnych produktów w całej Europie, w tym mydłom i szamponom, ubraniom dla dzieci, farbom i lakierom, artykułom elektrycznym i meblom, a także usługom, takim jak hotele. 

Aby zakwalifikować się do oznakowania ekologicznego UE, produkty muszą spełniać surowe kryteria środowiskowe, uwzględniając cały cykl życia produktu – od pochodzenia surowców, przez produkcję, pakowanie i transport, aż po użycie produktu i jego utylizację.

EcoControl

Składniki kosmetyków z tym certyfikatem pochodzą z naturalnych, surowych materiałów, są wolne od GMO. Nie zawierają pochodnych ropy naftowej. Oleje używane w produkcji pochodzą z kontrolowanych upraw ekologicznych, a substancjami zapachowymi są olejki eteryczne. 

ICEA 

Włoska organizacja certyfikująca „etyczność” i „ekologiczność” różnych produktów, m.in.: odzieży, żywności, kosmetyków, detergentów, budynków i biopaliw,  

Wybór kosmetyków z certyfikatem daje nam pewność co do ich naturalnego składu. Nie oznacza to, że tylko kosmetyki certyfikowane są naturalne. Nie każda firma decyduje się na certyfikację ze względu na koszty samych certyfikatów oraz konieczność spełnienia wyśrubowanych norm. Jeśli na opakowaniu kosmetyku nie widzisz certyfikatu, sprawdź jego skład INCI i w ten sposób sprawdzić czy jest naturalny. 


Źródło: 

  1. Mikroplastiki w kosmetykach – surowce zastępcze dr hab. Beata Grobelna, prof. UG Pracownia Chemii i Analityki Kosmetyków, Wydział Chemii, Uniwersytet Gdański, Wita Stwosza 63, 80-309 Gdańsk
  2. M. Siekierski, Zasady certyfikacji kosmetyków naturalnych i organicznych, Wiadomości Kosmetyczne nr 11 i 12 2008.
  3. www.ecocert.com
  4. www.kontrollierte-naturkosmetik.de/e/index_e.htm
  5. http://www.cosmebio.org/en/
  6. https://ec.europa.eu/environment/ecolabel/eu-ecolabel-for-consumers.html
  7. https://www.oekotest.de/
0 Komentarz
0

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies. OK Dowiedz się więcej