Strona główna naturalne kosmetykiskład kosmetyków Krótko o płynach do dezynfekcji i dezynfekcji rąk
skład środków do dezynfekcji rąk

Krótko o płynach do dezynfekcji i dezynfekcji rąk

przez Diana

Środki dezynfekujące do rąk nakłada się na suche dłonie, a następnie wciera i wmasowuje w dłonie aż do wyschnięcia. Mają za zadanie zmniejszenie ilości bakterii i wirusów na dłoniach.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiują środek odkażający do rąk jako preparat zawierający alkohol, glicerynę, nadtlenek wodoru i wodę – i nic więcej. Ten rodzaj środka do dezynfekcji rąk może zawierać 80% alkoholu etylowego lub 75% alkoholu izopropylowego. 

Każdy z tych składników ma określony cel. Składnikiem aktywnym jest zdenaturowany alkohol etylowy. Ta substancja czynna działa jako miejscowy środek antyseptyczny lub przeciwbakteryjny. Zapewnia to ochronę przed bakteriami i wirusami. Gliceryna to humektant, który wpływa na lepkość produktu, a także zapewnia nawilżenie skóry. Woda działa jako rozpuszczalnik i nośnik, pomagając dostarczyć produkt końcowy do skóry.

Natomiast środek do dezynfekcji rąk często występuje w postaci żelu. Zawiera składnik aktywny, jak denaturowany alkohol etylowy. Do tego typu środka do dezynfekcji rąk, dodaje się zapachy, środki utrzymujące wilgoć i inne składniki, aby przyjemniej się go stosowało. Powszechnie stosowane są akrylany / krospolimer akrylanu C10-30 alkilu i karbomer. Te polimery o wysokiej masie cząsteczkowej pomagają w tworzeniu lepkiego żelu. 

Alkohol wysusza skórę, dlatego wiele żeli do dezynfekcji zawiera również środki nawilżające, które pomagają zmniejszyć podrażnienia skóry . Może to być gliceryna, glikol propylenowy i propanodiol. Alkohol ma również silny zapach, dlatego dodaje się też substancji zapachowych. 

Mycie rąk

Środki dezynfekujące do rąk denaturują wirusy, ale co ważne, nie zabijają one skutecznie wszystkich zarazków.  Nie usuwają również zdenaturowanego wirusa z powierzchni skóry. Dlatego mycie rąk mydłem jest również ważne. Wynika to z funkcji środków powierzchniowo czynnych (jak mydło), które zakłócają oddziaływanie utrzymujące wirusy i bakterii przy skórze. 

Podsumowanie

Środki do dezynfekcji rąk są wygodnymi opcjami w podróży lub wtedy, gdy nie masz dostępu do mydła i wody. Jednak również mycie rąk ma ogromne znaczenie, aby usunąć wirusy i bakterie ze skóry.


Źródło:

Formulating on Trend: Hand Sanitizer, Laura Lam-Phaure; dosępny na https://www.cosmeticsandtoiletries.com/

0 Komentarz
0
FacebookPinterest

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies. OK Dowiedz się więcej