Strona główna naturalne kosmetykinaturalna pielęgnacja Kwasy kosmetyczne – jak działają? Rodzaje kwasów kosmetycznych
działanie kwasów kosmetycznych

Kwasy kosmetyczne – jak działają? Rodzaje kwasów kosmetycznych

przez Diana


Kwasy kosmetyczne (stosowane do peelingów chemicznych) są pomocne m.in. przy odnowie, oczyszczaniu i odmładzaniu skóry. Nic dziwnego, że są tak popularne w kosmetyce. Na rynku dostępne są peelingi o różnym zakresie „agresywności”, dzięki czemu łatwiej wybrać odpowiedni produkt dla siebie (do użytku domowego lub w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym). Dziś przyjrzyjmy się kwasom bliżej. 


Jak działają kwasy kosmetyczne stosowane na skórę twarzy?

  • Kwasy kosmetyczne usuwają martwy naskórek, dzięki czemu przyspieszają odnowę skóry, a to poprawia jej strukturę, nawilżenie i koloryt.
  • Pomagają usunąć przebarwienia i drobne blizny.
  • Odblokowują pory i usuwają z nich zanieczyszczenia. 
  • Działają antybakteryjne, dzięki czemu wspierają leczenie wyprysków i trądziku.
  • Przygotowują skórę na inne zabiegi kosmetyczne dzięki usunięciu martwego naskórka.  


To, jak głęboko działa peeling chemiczny zależy od różnych czynników, w tym stężenia kwasów kosmetycznych, dodatków innych składników, modyfikacji pH i innych zmian składu. 

Wszystkie peelingi chemiczne działają poprzez generowanie „kontrolowanego” uszkodzenia i „kontrolowanej” reakcji zapalnej. Nawet powierzchowne peelingi z czasem zwiększą tworzenie kolagenu z powodu odpowiedzi na uszkodzenie skóry. Chociaż początkowe zmiany mogą wystąpić w naskórku, cytokiny i inne przekaźniki chemiczne będą przekazywać informacje do skóry właściwej i stymulować tworzenie kolagenu. 

Wyższe stężenie kwasów sprawia, że organizm wzmaga produkcję kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny. Dzięki temu skóra jest dużo bardziej nawilżona, a przede wszystkim widocznie znikają zmarszczki. Kwasy kosmetyczne przywracają skórze elastyczność i jędrność.


Rodzaje kwasów kosmetycznych

Alfa-hydroksykwasy 

AHA rozpuszczają się w wodzie, dzięki czemu potrafią pokonać warstwę sebum i przeniknąć w głąb skóry. Działają tylko na warstwę rogową naskórka. Zależnie od od stężenia – mogą oczyszczać pory, złuszczać, ale także nawilżać skórę. Będą dobre dla osób o cerze trądzikowej i z niedoskonałościami, ale również dla tych, których skóra jest zniszczona, np. przez słońce.  Typowe AHA to kwasy: glikolowy, migdałowy, mlekowy, jabłkowy, winowy i cytrynowy. AHA mogą pochodzić z roślin, np. z trzciny cukrowej lub mogą być syntetyzowane chemicznie.

Łączenie różnych AHA, z których każdy ma niski udział procentowy, może nasilać działanie złuszczające przy jednoczesnym utrzymaniu dość niskiego zagrożenia działań niepożądanych. Te bardzo powierzchowne peelingi można również łączyć z mikrodermabrazją lub innymi bardzo powierzchownymi zabiegami resurfacingu. Kwas glikolowy jest najmniejszą cząsteczką AHA i dlatego ma najlepszą penetrację skóry.

Beta-hydroksykwasy (BHA)

Do tej pory tylko jedna substancja z tej kategorii znalazła zastosowanie w kosmetologii, a mianowicie kwas salicylowy. Pozyskuje się go z kory wierzby, liści brzozy, malin czy kwiatów rumianku. Działa podobne do kwasów AHA – oczyszcza pory oraz ma właściwości złuszczające i antybakteryjne. BHA nie penetrują połączenia skórno-naskórkowego, a ich pierwotne działanie ogranicza się do naskórka.  Jest pomocny w leczeniu trądziku, jednak może też być stosowany przez osoby o skórze mieszanej, a nawet wrażliwej i naczyniowej.

Poli-hydroksykwasy 

PHA to substancje, które zyskują obecnie dużą popularność. Działają podobne do kwasów AHA, jednak nie powodują łuszczenia skóry, podrażnień i zaczerwienienia. Potrafią nawilżyć, oczyścić i wzmocnić barierę lipidową skóry oraz naczynia krwionośne. Działają wolniej, dłużej i intensywniej, ale nie drażnią. Kwasy PHA będą odpowiednie dla osób o skórze wrażliwej oraz cierpiące na trądzik różowaty, łojotok, egzemę i łuszczycę.

Alfa-ketonokwasy 

AKA są kwasami obecnymi w naturze, w jabłkach, sfermentowanych owocach i occie. AKA (kwas pirogronowy) stymuluje powstawanie kolagenu w skórze właściwej. 

Peelingi średniej głębokości

Peelingi te penetrują do skóry brodawkowej, ale nie dostają się do głębszej skóry siatkowej. Kwas trichlorooctowy (TCA) jest przykładem tego typu kwasów.

Głębokie peelingi

Głębokie peelingi sięgające do skóry siatkowej są obecnie rzadko stosowane ze względu na ryzyko powstawania powikłań. Takie peelingi fenolowe stosuje się w wyższych zakresach stężeń, chociaż niższe stężenia fenolu można łączyć z innymi składnikami do peelingów o średniej głębokości. Głębokie peelingi fenolowe są bolesne i wymagają użycia znieczulenia. 


A jeśli nie wszystko pójdzie dobrze? Możliwe komplikacje po użyciu kwasów kosmetycznych 

Peelingi chemiczne mogą być zabiegami inwazyjnymi. Po ich użyciu mogą wystąpić powikłania (natychmiastowe lub opóźnione). Łagodne skutki złuszczania, jak pieczenie lub swędzenie, zdarzają się często. Jednak czasem powstają też infekcje, blizny, przebarwienia lub inne opóźnione działania, takie jak przebarwienia pozapalne. 

Stosowanie ochrony przeciwsłonecznej oraz środków wybielających przed i po zabiegu może zapobiec powstawaniu przebarwień. Jeżeli po zabiegu pojawia się silne zaczerwienienie, możesz użyć miejscowo hydrokortyzon (w mniejszym stężeniu dostępny bez recepty) lub słabe kremy steroidowe, co skraca czas gojenia i minimalizuje ryzyko wystąpienia hiperpigmentacji pozapalnej. 

Po zabiegu z kwasami przemywaj twarz płynem micelarnym lub delikatnymi preparatami myjącymi. Do czasu powrotu skóry do normalnego stanu unikaj stosowania miejscowych retinoidów. Koniecznie stosuj filtry przeciwsłoneczne i unikaj słońca, ze względu na to, że złuszczona skóra jest bardziej narażona na oparzenia słoneczne. Zazwyczaj peelingi wywołują uczucie palenia i szczypania, zaczerwienienie, a następnie złuszczanie się skóry. Na drugi dzień po zabiegu skóra jest napięta i podrażniona. Najintensywniejsze złuszczanie naskórka przypada na 3.-4. dzień po wykonanym zabiegu. 


Podsumowanie

Kwasy kosmetyczne mogą przynieść wiele korzyści, ale pamiętaj o stosowaniu ich z dużą ostrożnością. Jeśli chcesz robić to sama w domu, zacznij od tych o delikatnym działaniu. Optymalne stężenie kwasów do stosowania w domu to 5-10%. Takie złuszczanie daje dobry efekt przy systematycznym działaniu – kwasy odmładzają skórę i wygładzają zmarszczki.

Moje początki z kwasami opisałam krótko w tym poście. A jakie są Twoje doświadczenia?


 

Bibliografia:

  1. Anti-aging, Pigmentation and Acne: The Depths of Chemical Peels. Charlene DeHaven, https://www.skininc.com/ December 30, 2019
  2. 2. Pielęgnacja i regeneracja skóry po nieinwazyjnych zabiegach odmładzania twarzy. Aleksandra Czarnota; Kosmetologia Estetyczna 1 / 2016 / vol. 5 
  3. Chemical peels: A review of current practice. O’Connor, A.A., Lowe, P.M., Shumack, S. and Lim, A.C. Australasian J Dermatol 59(3) 171-181.

0 Komentarz
0

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies. OK Dowiedz się więcej