Babassu (masło lub olej) to nowy składnik, który pojawia się coraz częściej w naturalnych kosmetykach. Mocno nawilża, ale w przeciwieństwie do oleju kokosowego, nie pozostawia na skórze uczucia śliskości i nie zatyka porów. Szybciej się też wchłania. Jest lekki i nie ma wyraźnego zapachu (jak olej kokosowy), który nie zawsze może się podobać.
Skąd pochodzi?
Babassu to nazwa rodzajowa nadana palmom olejowym z rodziny Palmae i gatunkom Orbignyi i Attalea. Palmy babassu (Orbignya phalerata) rosną dziko w tropikalnych obszarach Brazylii. Drzewo wytwarza twarde orzechy, które pojawiają się w pęczkach. Orzechy są zbierane i łamane przez lokalne brazylijskie kobiety znane jako łamaczki babassu. Orzechy te zawierają ziarna składające się głównie z oleju. Podobnie jak olej kokosowy, babassu ma stałą konsystencję w temperaturze pokojowej, a jego temperatura topnienia zbliżona jest do temperatury skóry. Olej jest coraz częściej stosowany jako substytut oleju kokosowego w kuchni, w przemyśle mydlarskim i kosmetycznym.
INCI: Orbignya Cohune Seed Oil
Składniki aktywne masła babassu
Babassu jest bogaty w witaminę E, przeciwutleniacze i kwasy tłuszczowe o wysokim stężeniu kwasu laurynowego, który zapewnia właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne. Oprócz kwasu laurynowego, składa się on również z innych kwasów tłuszczowych, w tym mirystynowych, oleinowych, stearynowych i palmitynowych.
Babassu w użyciu
Chociaż babassu szybko staje się składnikiem wielu naturalnych produktów do pielęgnacji skóry, można go również samodzielnie stosować na skórę i włosy. Jeśli tworzysz własne produkty kosmetyczne, może zastąpić olej kokosowy w przygotowaniu mydeł, kremów i odżywek. Polecany jest szczególnie do cery suchej lub trądzikowej. Będzie jednak odpowiedni do każdego typu skóry.
Masło dobrze topi się na ludzkiej skórze i łatwo w nią wchłania nie pozostawiając uczucia tłustości. Jest doskonałym emolientem, w kremach i mleczkach spełnia także rolę stabilizującą emulsję, ułatwia rozsmarowywanie kosmetyku na skórze.
W pielęgnacji włosów olej wnika w strukturę włosa i wygładza go, ułatwia rozczesywanie i zabezpiecza przed rozdwajaniem końcówek. Polecane w szczególności do włosów niskoporowatych.
7 sposobów na użycie masła babassu w pielęgnacji
- Walczy z trądzikiem – ze względu na swoje naturalne właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Odżywczy olej wspomaga też leczenie blizn po trądziku.
- Przynosi ulgę suchej i podrażnionej skórze.
- Zmiękcza i nawilża skórę, odbudowuje warstwę lipidową skóry, odmładza ją.
- Łagodzi skórę głowy – łagodzi łupież i przynosi ulgę wysuszonej, swędzącej skórze głowy.
- Zmiękcza skórki paznokci i popękane pięty.
- Dobrze odżywia suche włosy i przesuszone końcówki.
- Zmniejsza stany zapalne i zaczerwienienia po ukąszeniach, łagodnych oparzeniach, wysypkach i trądziku różowatym.
- Masło w naturalny sposób chłodzi, co czyni go wspaniałym środkiem po opalaniu.
P.S. Inne masło pochodzące z Brazylii, coraz bardziej popularne w pielęgnacji skóry to masło Cupuacu, przeczytaj o nim tutaj.