Strona główna naturalne kosmetykiskład kosmetyków Masz wrażliwą skórę? Uważaj na te 6 składników kosmetyków
Wrażliwa skóra- unikaj tych substancji

Masz wrażliwą skórę? Uważaj na te 6 składników kosmetyków

przez Diana

Właścicielki wrażliwej i reaktywnej skóry toczą nieustanną walkę z podrażnieniami. W tej nierównej walce można wesprzeć się nie tylko odpowiednią rutyną pielęgnacyjną. Unikanie niektórych substancji, które potencjalnie mogą powodować podrażnienia skóry może przynieść Twojej skórze wiele korzyści. 

Ponieważ wrażliwa skóra jest często źle diagnozowana ( może być mylona z innymi podobnymi problemami, jak np. trądzik różowaty), zacznę od przedstawienia najważniejszych cech skóry wrażliwej


Czy masz wrażliwą skórę?

Skóra każdego charakteryzuje się pewnym stopniem wrażliwości, w końcu to żywy organ który reaguje na różne czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Jednak różni nas poziom reakcji skóry na te czynniki. Wrażliwa skóra reaguje nadmiernie na takie czynniki, jak np. promieniowanie słoneczne, wiatr czy zanieczyszczenia. 

Skóra wrażliwa jest zazwyczaj cieńsza i ma bardziej kruche naczynia włosowate. Łatwo się zaczerwienia, często reaguje wysypką na czynniki zewnętrzne. Może być najbardziej wrażliwa na takie substancje jak barwniki, substancje zapachowe czy konserwanty. 

Objawy podrażnienia skóry w przypadku skóry wrażliwej nie są postepujące ani przewlekłe. Zwykle ustępują po usunięciu środka/elementu drażniącego i po zagojeniu się stanu zapalnego. 


Jakich substancji unikać przy wrażliwej i reaktywnej skórze?

Zarówno skórze wrażliwej, jak i reaktywnej może pomóc unikanie tych substancji:

Olejki eteryczne

Chociaż są naturalnym składnikiem kosmetyków, mogą powodować podrażnienia skóry. Olejki eteryczne mogą zawierać alergeny, takie jak izoeugenol, farnezol, linalol, cytronellol, benzoesan benzoilu, limonen, heksylocynamon i 3-cykloheksenokarboksyaldehyd hydroksyizoheksylu.

Siarczany

Siarczany są powszechnie stosowane w kosmetykach, ale ich zdolność do usuwania brudu i tłuszczu ze skóry może powodować podrażnienia. W szczególności Sodium Lauryl Sulfate (SLS) i Sodium Laureth Sulfate (SLES) mogą usuwać naturalne oleje ze skóry, co może powodować suchość i swędzenie skóry. 

Metyloizotiazolinon i inne konserwanty

Metyloizotiazolinon jest środkiem konserwującym często stosowanym w kosmetykach. Jednak wiele osób może być uczulonych na ten konkretny środek konserwujący, co oznacza, że ​​może on drażnić zarówno wrażliwe, jak i reaktywne typy skóry. 

Innymi silnie działającymi konserwantami są Disodium i Tetrasodium EDTA, Triclosan czy Phenoxyethanol. 

Barwniki

Barwniki służą do maskowania koloru składników, które mogą nie być atrakcyjne dla oka. Jednak razem z atrakcyjnym wyglądem, barwniki niosą ze sobą ryzyko podrażnień. Barwniki, na które szczególnie warto uważać to D&C Yellow # 11, FD&C Blue # 1 i FD&C Yellow # 5 lub tartrazynę.
 

Kremy do opalania

Każdy powinien chronić swoją skórę przed słońcem. Zwracaj jednak uwagę, czy w Twoim kremie do opalania są zastosowane filtry fizyczne (jak dwutlenek tytanu i tlenek cynku). Filtry chemiczne zawierają substancje zapachowe i barwniki, które często podrażniają wrażliwą skórę, a także chemikalia, takie jak awobenzon, oksybenzon i homosalat. 

Substancje zapachowe

Substancje zapachowe często powodują podrażnienia skóry. NIestety w składzie kosmetyku zazwyczaj nie są oznaczone wszystkie użyte substancje, widnieje jedynie ogólna informacja “Fragrance” albo “Parfum”. Te mieszanki mogą obejmować wiele substancji chemicznych. Dlatego szukaj kosmetyków, których skład jest dokładnie określony i w których nie znajdziesz sztucznych substancji zapachowych. 

Chociaż uniknięcie każdego z tych składników jest trudne, nie jest to niemożliwe. To będzie dopiero początek drogi do zrozumienia właściwej metody pielęgnacji Twojej skóry, ale pomoże Ci w procesie leczenia skóry.

Przeczytaj także o nowoczesnym nawilżaniu skóry .

0 Komentarz
0

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies. OK Dowiedz się więcej