Strona główna ciało i dusza Pierwsze kroki z medytacją – medytacja dla początkujących
Pierwsze kroki w medytacji

Pierwsze kroki z medytacją – medytacja dla początkujących

przez Diana

Czym jest medytacja?

Medytacja jest powszechnie określana jako stan koncentracji. Popularny jest też termin “spokojna czujność”. Często jest używany też do opisania czynności takich jak relaksacja, ćwiczenia koncentracyjne, kontemplacja, refleksja i wyobrażenia sterowane.
Medytacja jest jednak czymś więcej niż tylko fizycznym odprężeniem, ponieważ angażuje umysł oraz relaksuje ciało. Medytacja jest uważana za stan podwyższonej świadomości – stan umysłu wewnętrznego spokoju, ciszy.
Badacz John Kabat-Zinn opisuje medytację jako “sposób bycia”, pomagając mu wejść głębiej w siebie ponad wszelkie fizyczne doznania fizyczne i aktywność umysłową. Cechą medytacji jest stan wewnętrznego bezruchu lub
cisza. W tym stanie spokoju uczysz się odrywać od ciągłego strumienia myśli, zmniejszając siłę emocji, i ostatecznie “przekraczając” ją poprzez stanie się ich obserwatorem. W ten sposób medytacja może być również postrzegana jako ćwiczenie wzmacniające autonomię, samokontrolę lub skuteczne działanie. Podobnie może być również postrzegane jako ćwiczenie w samopoznaniu, a nawet w spirytualizmie. Współcześni psychologowie opisują ten stan jako “indywidualizację” lub “samorealizację”.

 

Kiedy medytujesz, zapuszczasz się w działanie umysłu: Twoje odczucia, emocje i myśli. 

 

Jak medytować

Poniższa medytacja dla początkujących skupia się na oddechu, nie dlatego, że jest w tym coś wyjątkowego, ale dlatego, że fizyczne odczuwanie oddechu jest zawsze możliwe i możesz użyć go jako kotwicy w powracaniu do chwili obecnej. Przez całą praktykę w Twojej głowie będą krążyć myśli, emocje, dźwięki – gdziekolwiek twój umysł idzie, po prostu wróć ponownie do następnego oddechu.

 

 

Medytacja dla początkujących

Pierwsze kroki w medytacji

 

 

Prosta praktyka medytacji – medytacja dla początkujących w 10 krokach 

 1. Usiądź wygodnie.  Znajdź miejsce, gdzie będziesz się czuła komfortowo przez kilkanaście minut.  
 2. Ustaw nogi.  Jeśli siedzisz na poduszce, wygodnie je skrzyżuj. Jeśli na krześle, ustaw stopy na podłodze.
 3. Wyprostuj się – ale nie usztywniaj.
 4. Zauważ, co robią twoje ramiona. Ułóż ramiona równolegle do górnej części ciała. Oprzyj dłonie na nogach, gdziekolwiek to wydaje się najbardziej naturalne.
 5. Zmiękcz spojrzenie. Opuść odrobinę podbródek i pozwól, by twoje spojrzenie opadło delikatnie w dół. Nie trzeba zamykać oczu, ale możesz to zrobić.
 6. Zwróć uwagę na fizyczne odczuwanie oddechu. Skoncentruj się  powietrzu płynącym przez nos, wznoszeniu się i opadanie brzucha i klatki piersiowej.
 7. Zauważ, kiedy twój umysł wędruje. Z pewnością Twoja uwaga kieruje się na różne myśli. Nie martw się. Nie ma potrzeby blokowania lub eliminowania myślenia. Kiedy zauważysz, że twój umysł wędruje – delikatnie zwróć uwagę na oddech.
 8. Bądź miła dla siebie. Zamiast zmagać się z myślami, obserwuj je bez reagowania. Powracaj do swojego oddechu, bez osądu i oczekiwań.
 9. Kiedy będziesz gotowa, delikatnie podnieś wzrok  (jeśli twoje oczy są zamknięte, otwórz je). Poświęć chwilę na powrót do rzeczywistości. Zwróć uwagę  jak Twoje ciało czuje się teraz. Zwróć uwagę na swoje myśli i emocje.
 10. Praktykuj przynajmniej 3 razy w tygodniu, po 10 – 15  minut i stopniowo wydłużaj ten czas.

 

Medytacja dla początkujących – pomocne na starcie 

Jeśli lubisz korzystać z pomocy zewnętrznej, wypróbuj jedną z aplikacji:

 • Daily Yoga – poza świetnymi filmami pomagającymi w praktykowaniu jogi, aplikacja oferuje także nagrania audio z medytacją. Polecam!
 • Headspace – aplikacja oferuje 10-dniowy program do medytacji dla początkujących. Bardzo przyjemna.

 

Jeśli zainteresował Cię ten temat, przeczytaj także o uważności.

0 Komentarz
4

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies. OK Dowiedz się więcej