Strona główna jak wybierać kosmetyki? Naturalne kosmetyki czyli… właściwie jakie?
Kosmetyki naturalne

Naturalne kosmetyki czyli… właściwie jakie?

przez Diana
Naturalne kosmetyki zdobywają coraz większą popularność. Co takiego mają w sobie że coraz więcej osób świadomie je wybiera? Czy warto ich szukać? Na co zwracać uwagę przy wyborze kosmetyków? Uważam, że zdecydowanie warto przekonać się do ich zakupu, jednak wiem także, że poruszanie się po ich zagmatwanym świecie nie jest sprawa łatwą… a oto dlaczego.

 

Naturalne kosmetyki – co to oznacza?

No właśnie. Pierwszym problemem jest sama definicja, a właściwie jej brak. Nie ma rynkowego standardu mówiącego co jest, a co nie jest kosmetykiem naturalnym. Ogólnie mówiąc, naturalne produkty kosmetyczne dzielą się na dwie grupy – kosmetyki naturalne i kosmetyki ekologiczne. Jedne i drugie zawierają naturalne składniki, jednak w przypadku kosmetyków ekologicznych muszą one być opatrzone certyfikatem potwierdzającym ich ekologiczne pochodzenie. Kosmetyki naturalne nie muszą spełniać takich wymogów, choć często w ich składzie używane są także produkty ekologiczne. Naturalne kosmetyki nie powinny zawierać szkodliwych dodatków. Kosmetyki naturalne powinny być więc wolne od:

  • syntetycznych środków konserwujących
  • syntetycznych substancji zapachowych
  • sztucznych barwników
  • substancji pochodzących z ropy naftowej
  • roślin manipulowanych genetycznie
  • innych substancji uważanych za szkodliwe

 

Ponadto, w naturalnych kosmetykach nie stosuje się surowców pochodzących od martwych zwierząt, nie są także testowane na zwierzętach.  

Kosmetyki naturalne do ciała

Naturalny balsam do ciała w kostce

 

Szkodliwa chemia

Ogromna większość produktów kosmetycznych przyciąga hasłem reklamowym, kolorowym opakowaniem czy swoim zapachem. Dajemy się zwieść fałszywej obietnicy znalezionej na opakowaniu czy w reklamie. Tym samym często używamy produktów, które składają się z najtańszych, syntetycznych składników, często szkodliwych i drażniących dla skóry. Wciąż niewielki procent konsumentów zwraca uwagę na skład kosmetyków (podobnie zresztą jest ze składem produktów spożywczych, ale tu widać już znaczną poprawę). Składniki tak krzykliwie reklamowane na opakowaniu okazują się być ich niewielkim dodatkiem. Spróbujcie znaleźć olejek arganowy w składzie drogeryjnych olejków do ciała o takiej właśnie nazwie 🙂

Bazą kosmetyków konwencjonalnych są tanie oleje syntetyczne, będące pochodnymi ropy naftowej (tak, dobrze przeczytałaś). Pokrywają one skórę cien­kim, nieprzepuszczalnym filmem i zaburzają podstawowe funkcje skóry — zarówno oddychanie, jak i prawidłowy me­ta­bo­lizm. To często prowadzi do powstawania zaskórników i zmian trądzikowych. Dodatkowo uniemożliwiają prawidłowe wni­ka­nie w skórę składników aktywnych za­war­tych w kosmetykach, czyniąc je w dużej części bezużytecznymi. To nie wszystko – udowodniono, że oleje syntetyczne mogą gro­madzić się w wątrobie, nerkach i węz­łach chłon­nych. A to tylko jeden z wielu kontrowersyjnych składników kosmetyków. Szkodliwych substancji używanych powszechnie w kosmetykach jest znacznie więcej.

Naturalne kosmetyki do ciała

Naturalne mleczko do ciała

Naturalnie najlepsze

Biologiczne odpowiedniki syntetycznych składników (np. naturalne oleje roślinne zamiast wszechobecnego oleju mineralnego) wspomagają naturalne funkcje skóry, pobudzają je i wspomagają. Syntetyczne pracują za skórę, zakłócają jej naturalną równowagę. Naturalne kosmetyki gwarantują więc bezpieczną i zdrową pielęgnację skóry, bez zakłócania jej naturalnego rytmu i procesów odnowy.

Kosmetyk naturalny nie powinien zawierać składników uznanych za szkodliwe i wymienianych na listach substancji szkodliwych. Oprócz tej (wydawałoby się) oczywistości, kosmetyki naturalne od konwencjonalnych różni przede wszystkim ilość zawartych w nich czystych surowców naturalnych. Poza wodą stosuje się oleje, emulgatory, wyciągi z roślin, substancje za­pa­cho­we i konserwanty.

 

Skład jest najważniejszy

Część z Was pewnie szuka kosmetyków z etykietą „bio”, „eko”, czy „naturalny”, jednak ponieważ nie ist­nie­ją żadne prawne uregulowania do­ty­czą­ce kosmetyków naturalnych, niektórzy producenci nadużywają słowa „naturalny” i określają nim pro­duk­ty składające się w znacznym stopniu z  substancji syntetycznych z tylko niewielką domieszką naturalnych surowców. Dlatego warto analizować skład kosmetyków, nawet tych drogich. Często możemy się zdziwić, bo zawierają w przeważającej mierze najtańsze, syntetyczne surowce.

Dlatego zachęcam do sprawdzania listy składników umieszczonych na opakowaniu, tzw. listę INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients ). INCI używa łacińskich i angielskich nazw, które dla przeciętnego klienta są ciężkie do rozszyfrowania, ale to jedyny sposób, aby świadomie odróżniać kosmetyki naturalne od konwencjonalnych.

Więcej o tym, jak czytać INCI dowiesz się >> tutaj.

Kosmetyki naturalne do makijażu

Naturalne kosmetyki do makijażu

Czy kosmetyki naturalne mają jakieś wady?

Wydaje się, że używanie  kosmetyków naturalnych niesie ze sobą same korzyści. Ich naturalny skład ma także pewne minusy o których warto pamiętać. Ponieważ w kosmetykach tych używa się naturalnych lub delikatnych konserwantów, może w nich szybciej dojść do rozwinięcia się mikroorganizmów powodujących psucie produktu. Dlatego używając kosmetyków naturalnych i ekologicznych warto pamiętać o tym, żeby przechowywać je w temperaturze pokojowej (chyba że wyraźnie podano inaczej), w niskiej wilgotności i osłoniętym od słońca miejscu. Często termin trwałości (termin, w jakim należy zużyć kosmetyk od daty jego otwarcia) jest krótszy, niż w przypadku standardowych kosmetyków. Warto go przestrzegać właśnie z powodu użycia innych konserwantów.

Dla niektórych, zapach kosmetyku ma szczególne znaczenie. Kosmetyki naturalne cechują się delikatnym, ziołowym lub pochodzącym z olejków naturalnych zapachem. Osoby przyzwyczajone do mocno perfumowanych kosmetyków mogą być rozczarowane. Pamiętaj jednak, że w tradycyjnych kosmetykach używa się szkodliwych, syntetycznych substancji zapachowych. Ja szybko przestawiłam się na mniej perfumowane kosmetyki i wiem, że z korzyścią dla własnego zdrowia.

 

Idealne dla alergików?

Kosmetyki naturalne (tak samo, jak drogeryjne) mogą być przyczyną alergii. Dzieje się tak jednak rzadziej niż przy używaniu standardowych produktów. Po przejściu na naturalną pielęgnację polecam jednak dać skórze czas, by skóra przyzwyczaiła się do substancji naturalnych w kosmetyku. Na początku stosowania może pojawić się niewielkie zaczerwienienia skóry. Trzeba wtedy przez jakiś czas obserwować czy skóra przyzwyczaja się do danego produktu, a niepokojące reakcje skóry ustępują. Jeśli  tak się nie stanie, może to oznaczać że w produkcie znajduje się jakaś substancja, której nie tolerujesz. Jeżeli stan skóry nie poprawi się w ciągu 2-6 tygodni, produkt musisz zmienić na inny.

 

1 Komentarz
0

Przeczytaj także

1 Komentarz

Czym się kierować przy wyborze kosmetyków? - naturalnie na dobranoc 11/07/2019 - 20:59

[…] wybór dobrego kosmetyku to nie tylko wybór kosmetyku naturalnego. Tym bardziej, że to pojęcie nie jest usystematyzowane, a niektóre z nich są naturalne tylko z […]

Reply

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies. OK Dowiedz się więcej