Strona główna naturalne kosmetykinaturalna pielęgnacja Naturalne oleje roślinne w pielęgnacji skóry niemowląt – nie wszystkie są korzystne!

Naturalne oleje roślinne w pielęgnacji skóry niemowląt – nie wszystkie są korzystne!

przez Diana

Naturalne oleje są zalecane od wieków i stosowane na całym świecie do pielęgnacji skóry noworodków i niemowląt. Jednak okazuje się, że nie wszystkie naturalne oleje mają korzystny wpływ na skórę.

Takimi olejami jest m.in. oliwa z oliwek i olej z nasion słonecznika. Badania przeprowadzone w 2012 roku (1) wykazały, że miejscowe stosowanie oliwy z oliwek przez 4 tygodnie wywołało łagodny rumień u ochotników z i bez atopowego zapalenia skóry w wywiadzie. Olej z nasion słonecznika nie powodował rumienia i poprawiał nawodnienia u tych samych ochotników.


…miejscowe leczenie olejem z oliwek znacząco uszkadza barierę skórną, a zatem może sprzyjać rozwojowi i zaostrzaniu istniejącego atopowego zapalenia skóry.

W wyniku tego badania stwierdzono, że w przeciwieństwie do oleju z nasion słonecznika, miejscowe leczenie olejem z oliwek znacząco uszkadza barierę skórną, a zatem może sprzyjać rozwojowi i zaostrzaniu istniejącego atopowego zapalenia skóry. Dlatego nie powinno się stosować oliwy z oliwek w leczeniu suchej skóry i masażu niemowląt. Te odkrycia podważają bezpodstawne przekonanie, że wszystkie naturalne oleje są korzystne dla skóry

Zamiast oliwy z oliwek, znacznie korzystniejsze dla skóry niemowląt będzie stosowanie:

  • oleju z pestek awokado,
  • olejku ze słodkich migdałów (możesz dodawać odrobinę także do kąpieli),
  • oleju lnianego,
  • masła shea (także miejscowo na przesuszenia i zmiany AZS).

Źródła:

  1. Effect of Olive and Sunflower Seed Oil on the Adult Skin Barrier: Implications for Neonatal Skin Care, Simon G. Danby Ph.D. ,Tareq AlEnezi M.D., Amani Sultan M.D. ,Tina Lavender Ph.D., RM, R.G.N., John Chittock B.Sc. , Kirsty Brown B.Sc., Michael J. Cork Ph.D., F.R.C.P. Clinical and Laboratory Investigation, 2012

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies. OK Dowiedz się więcej