Strona główna naturalne kosmetykiskład kosmetyków Naturalne składniki kosmetyków. Jakie składniki kosmetyków można uznać za naturalne?
Jakie składniki kosmetyków można uznać za naturalne

Naturalne składniki kosmetyków. Jakie składniki kosmetyków można uznać za naturalne?

przez Diana
Naturalne składniki kosmetyków to takie substancje, które pochodzą bezpośrednio ze źródła ich pozyskania przy minimalnych (jeśli w ogóle), fizycznych zmianach. Naturalne składniki kosmetyków różnią się od certyfikowanych produktów ekologicznych tym, że ich źródło jest naturalne, ale nie posiada certyfikatu ekologicznego.

 

Jak wytwarza się naturalne składniki kosmetyków?

Naturalnie pozyskiwane składniki są wytwarzane z naturalnych substancji przy użyciu wyłącznie dozwolonych metod chemicznych. Przetwarzanie zachodzi bez pozostawiania pozostałości syntetycznych substancji chemicznych. Składniki te można prawidłowo zidentyfikować na etykietach jako pochodzące z naturalnych substancji lub pochodzące z natury.

Sposoby przetwarzania, które mogą być stosowane i mogą nadal dostarczać składnik określony jako “uzyskany z naturalnych źródeł” obejmują metody takie, jak alkilowanie,  kondensacja, hydroliza, uwodornienie, estryfikacja lub transestryfikacja, fermentacja, uwodnienie, neutralizacja, utlenianie / redukcja, zmydlanie i sulfonowanie (zauważ, że to nie to samo, co sulfonowanie). Typowe przykłady to guma guar (fermentacja), gliceryna pochodzenia roślinnego (zwykle hydroliza / zmydlanie), alkiloglikozydy (pochodzące z kwasów tłuszczowych oleju kokosowego i skrobi kukurydzianej).

 

Środki powierzchniowo czynne

Inną częstą obawą jest stosowanie środków powierzchniowo czynnych. Istnieją jednak środki powierzchniowo czynne możliwe do stosowania w naturalnych kosmetykach. Są to na przykład poliglukozydy (np. Coco-Glucoside, Decyl Glucoside), Sodium Cocoyl Glutamate, Sodium Coco Sulfate.

 

Naturalne produkty przeciwsłoneczne

Czy możliwe, by skuteczny produkt przeciwsłoneczny składał się z produktów naturalnych? Krótka odpowiedź brzmi “tak”, ale stosowane tlenek cynku i dwutlenek tytanu nie są prawdziwie naturalne; jednak są one zatwierdzone do stosowania w kosmetykach naturalnych i organicznych przez certyfikatorów i uważane za naturalne przez konsumentów.

P.S. Sama sprawdź czy Twoje kosmetyki zawierają substancje naturalne. Dowiedz się, jak czytać skład kosmetyków (INCI).

0 Komentarz
2

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies. OK Dowiedz się więcej