Oleje roślinne są cennym składnikiem wielu kosmetyków, zwłaszcza tych naturalnych. WIelu z nich używamy też w czystej postaci. Czy jednak każdy z nich działa na naszą skórę korzystnie? Przekonajmy się.
Skład oleju a bariera skórna
Oleje roślinne różnią się swoim składem, niektóre z nich niestety mogą powodować zaburzenia w funkcjonowaniu barier skórnych. Oleje roślinne składają się z trójglicerydów i niewielkich ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych. I właśnie te ostatnie zakłócają funkcję bariery skórnej. Na przykład kwas oleinowy może zaburzać funkcję bariery naskórkowej u dzieci.
Badania wskazują, że kwasy oleinowy i palmitolowy wywołują rozrost naskórka, powodujący łuszczenie się skóry i rogowacenie pęcherzykowe, które jest związane z trądzikiem.Kwas oleinowy zwiększa utratę wody i przenikanie substancji do skóry. Może przenikać głęboko w skórę, docierając do połączenia skórno-naskórkowego.
Kwas oleinowy występuje w dużych ilościach w:
- oliwie z oliwek – 66,4%;
- oleju rzepakowym – 63,3%;
- olejek migdałowy – 67,2%;
- oleju z orzeszków ziemnych – 71,1%;
- oleju z otrębów ryżowych – 42,7%;
- oleju sezamowy – 41,5%;
- oleju słonecznikowy – 28,0%.
Jak oleje roślinne wpływają na skórę?
Skuteczność dowolnego oleju roślinnego zależy od jego składu, stężenia w kosmetyku i rodzaju skóry, na którą jest nakładany.
Olej rokitnikowy
Pomimo obecności kwasu palmitoleinowego w ekstrakcie z rokitnika, olejek ten ma pozytywny wpływ na stan skóry. Wyciąg z rokitnika (5%) stosowany jako emulsja poprawia nawilżenie skóry i funkcję bariery skórnej.
Olej kameliowy
Olej Camellia japonica (Tsubaki) ma potencjał przeciwzmarszczkowy i wspomaga syntezę kolagenu. Poprawia funkcję bariery skórnej.
Olej arganowy
Tradycyjnie olej arganowy był wykorzystywany w gotowaniu, leczeniu infekcji skóry oraz w produktach do pielęgnacji skóry i włosów. Codzienne stosowanie olejku arganowego poprawia elastyczność skóry i jej nawilżenie poprzez przywrócenie funkcji barierowej i utrzymanie zdolności zatrzymywania wody.
Olej kokosowy
Olej kokosowy stosowany miejscowo działa korzystnie na skórę. Poprawia nawilżenie i zmniejsza utratę wody, poprawia funkcję bariery ochronnej skóry. W pewnym stopniu chroni też skórę przed promieniowaniem UV. Olej kokosowy działa też bakteriobójczo.
Monolauryna, która stanowi prawie 50% zawartości tłuszczu kokosowego, wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe. Badania komórkowe wykazały również, że monolauryna wykazuje działanie przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.
Olej z wiesiołka
Oleje roślinne mogą pomóc zmniejszyć wysuszenie skóry spowodowanym przez leczenie trądziku. Olej z wiesiołka może przynosić korzyści pacjentom z trądzikiem ze względu na jego zdolność do poprawy nawilżenia i funkcji barierowej skóry.
Oliwa z oliwek
Składa się głównie z kwasu oleinowego, z mniejszymi ilościami innych kwasów tłuszczowych, takich jak kwas linolowy i kwas palmitynowy. Badania wykazały, że jednoczesne stosowanie innych olejków, takich jak olej rokitnikowy z oliwą z oliwek, ma pozytywny wpływ na skórę. Wykazano, że mieszanka oliwy z oliwek, oleju sezamowego i miodu jest użytecznym sposobem leczenia oparzeń, zapobiegając infekcjom, przyspieszając naprawę tkanek i ułatwiając oczyszczanie rany. Ponadto, w badaniu z promieniowaniem UVB odkryto, że oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia stosowana na skórę opóźnia początek i zmniejsza częstość rozwoju raka skóry.
Niestety jednak oliwa z oliwek stosowana miejscowo (bez innych dodatków) ma szkodliwy wpływ na funkcję bariery skórnej. Obecnie uważa się też, że dodatek oliwy z oliwek zapewnia silne działanie przeciwzapalne.
Olej słonecznikowy
Składa się głównie z kwasów oleinowego i linolowego. Olej słonecznikowy poprawia nawilżenie skóry i naprawę bariery skórnej. Jednak w badaniu skóry noworodków leczonych miejscowo olejem słonecznikowym lub oliwą z oliwek, nie było różnic w zmianach struktury lipidów, nawilżeniu, pH powierzchni skóry, rumieniu. Ten olej również nie powinien być stosowany w czystej postaci w pielęgnacji skóry, m.in. niemowląt.
Olej z pestek winogron
Olej z pestek winogron jest bogaty w związki fenolowe i witaminy. Resweratrol, jeden ze składników oleju z pestek winogron, ma działanie przeciwdrobnoustrojowe. Oprócz resweratrolu olej z pestek winogron ma wysoką zawartość kwasu linolowego, witaminy E i związków fenolowych. Związki fenolowe, resweratrol i witamina E w oleju z pestek winogron zapewniają większość jego aktywności przeciwutleniającej.
Olej sojowy
Większość badań nad olejem sojowym przeprowadzono na jego ekstraktach. Wykazano, że miejscowe stosowanie wyciągów z oleju sojowego zmniejsza utratę wody. Ta cecha może być związana z obecnością fitosteroli sojowych, które mają też pozytywny wpływ na odbudowę bariery skórnej. Olej sojowy stosowany miejscowo chroni przed zaczerwienieniem skóry po narażeniu na promieniowanie UVB. Z drugiej strony wykazano, że zawartość antocyjanów w nasionach czarnej soi ma negatywne działanie na skórę.
Olej sezamowy
Nasiona sezamu zawierają znaczne ilości lignanów, takich jak sezamina, sezamolina i sezaminol, z których wszystkie wykazują aktywność przeciwutleniającą. Sezamina jest wysoce hydrofobowa. Olej sezamowy chroni również skórę przed promieniowaniem UV.
Olej z awokado
Jest bogaty w kwas linolowy, kwas linolenowy i kwas oleinowy. Zawiera także minerały oraz witaminy A, C, D i E. Jest doskonałym źródłem wzbogacenia suchej, zniszczonej lub spierzchniętej skóry.
Olej z ogórecznika
Olej z ogórecznika zawiera wysoki poziom niezbędnych kwasów tłuszczowych, które są ważne w strukturze i funkcji skóry. Kwas linolowy w oleju z ogórecznika przyczynia się do jego działania terapeutycznego. Wykazano, że miejscowe stosowanie olejku z ogórecznika u niemowląt i dzieci z łojotokowym zapaleniem skóry normalizuje funkcję bariery skórnej.
Olej jojoba
Ten olej jest szeroko stosowany w formułach kosmetycznych, takich jak filtry przeciwsłoneczne i kosmetyki nawilżające. Wysoka zawartość estrów woskowych sprawia, że olej jojoba pomaga w takich stanach skóry, jak łojotokowe zapalenie skóry, wypryskowe zapalenie skóry, AD i trądzik. Olej jojoba ma również udowodnione działanie przeciwzapalne, w tym w infekcjach skóry, starzeniu się skóry.
Olejek migdałowy
Olejek migdałowy ma właściwości zmiękczające, które stosuje się w celu poprawy cery i odcienia skóry. Masaż olejkiem z gorzkich migdałów może skutecznie zmniejszać widoczność obecnych rozstępów i zapobiegać nowym rozstępom. Olej migdałowy zapobiega uszkodzeniom strukturalnym spowodowanym promieniowaniem UV.
Podsumowanie
Oleje roślinne mogą mieć różny wpływ na skórę w zależności od ich składu i stanu skóry. Przy stosowaniu miejscowym składniki olejów roślinnych mogą działać synergicznie na kilka sposobów: poprawiając funkcjonowanie bariery skórnej, działając przeciwutleniająco, przeciwzapalnie, czy wspomagając gojenie się ran. Pamiętaj jednak, że stosowanie niektórych olejów w czystej postaci może nie być korzystne dla Twojej skóry.
Bibliografia
- Anti-Inflammatory and Skin Barrier Repair Effects of Topical Application of Some Plant Oils, Tzu-Kai Lin,Lily Zhong,Juan Luis Santiago. Int. J. Mol. Sci. 2018, 19(1), 70.
- Plant Oil Insight From the Skin’s Perspective. Katerina Steventon, Ph.D. February 6, 2017. https://www.cosmeticsandtoiletries.com
6 komentarzy
[…] oleje roślinne to kosmetyki uniwersalnie, podobnie jest w tym przypadku. Oleju z czarnuszki możesz […]
[…] jest oczyszczenie skóry twarzy. Olejek do mycia Creamy to naturalny, nierafinowany olej roślinny, wzbogacony delikatnym środkiem myjącym. Po tym kroku tonizuję skórę naturalnym tonikiem […]
[…] olejów roślinnych zawiera nieznaczne ilości prostych związków fenolowych o własnościach […]
[…] jest często do produkcji kremów i pomadek do ust. Można je mieszać z olejami roślinnymi. Dobrze się wchłania i natłuszcza suchą […]
[…] choć na tym etapie w dużej mierze ich nie doceniano. Wykazano, że olej mineralny i oliwa z oliwek mają minimalne działanie nawilżające w porównaniu […]
[…] jest oczyszczenie skóry twarzy. Olejek do mycia Creamy to naturalny, nierafinowany olej roślinny, wzbogacony delikatnym środkiem myjącym. Po tym kroku tonizuję skórę naturalnym tonikiem […]