Strona główna naturalne kosmetykiskład kosmetyków Peptydy – czym są i jak działają na skórę?
Peptydy w kosmetykach - Matrixyl od The Ordinary

Peptydy – czym są i jak działają na skórę?

przez Diana

Peptydy to to krótkie łańcuchy białkowe, zbudowane z aminokwasów (od kilku do stu). Dzięki nowym technologiom, peptydy mogą wnikać w skórę, mają ukierunkowane działanie i są bardziej efektywne. Peptydy powstają w czasie syntezy białek. Wpływają na włókna kurczliwe, zmniejszają napięcie mięśni. Dzięki temu chronią przed pojawianiem się zmarszczek mimicznych. W nowoczesnych kosmetykach peptydy zastępują kolagen, keratynę, czy elastynę. Te substancje nie potrafią wniknąć w skórę tak głęboko, jak peptydy, przez co ich działanie było słabsze. 


Peptydy – jak działają?

Wybierając kosmetyk z peptydami zwróć uwagę na ich stężenie. Powinno ich być co najmniej kilka procent by miały szansę zadziałać, zazwyczaj od 2 do 10% w zależności od peptydu. Kosmetyków z peptydami powinnaś używać przez kilka – kilkanaście tygodni, aby zobaczyć efekty. 


Uwaga! Nie łącz peptydów z kwasami złuszczającymi. 


Peptydy są bezpieczne w użyciu. Nie powodują podrażnień, możesz je łączyć z innymi produktami (poza wspomnianymi kwasami złuszczającymi), np. z kwasem hialuronowym czy retinolem. 

Ponieważ większość wszystkich naturalnych procesów zachodzących w organizmie zachodzi poprzez interakcję aminokwasów (zarówno jako peptydów, jak i fragmentów większych białek), peptydy mają duży potencjał dla wielu zastosowań terapeutycznych. Co istotne, peptydy można łatwo i prawie nieskończenie modyfikować modyfikację aminokwasów. To właśnie wyróżnia peptydy od praktycznie wszystkich innych składników do radzenia sobie z wyzwaniami związanymi z rozpuszczalnością, toksycznością, penetracją skóry i kosztami. I odwrotnie, strategie oparte o inne małe cząsteczki zwykle wymagają znacznej chemii i są najczęściej niepraktyczne. Dlatego właśnie bioaktywne peptydy dostarczają nie tylko niezwykle szerokiej gamy składników aktywnych, ale także technologię, którą można dopasować do różnych typów skóry, wieku, koloru itp. 

Matrixyl

Matrixyl był pierwszym peptydem użytym w kosmetykach. Jego działanie polega na pobudzaniu komórek skóry do produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, które wpływają n aelastyczność skóry. 

Neuropeptydy 

Opóźniają pojawienie się i pogłębianie zmarszczek mimicznych, ponieważ zmniejszają pracę mięśni twarzy. Bez tak wielu skurczy mięśni, zmarszczek jest mniej 🙂 

Dodatkowo neuropeptydy poprawiają łączność między naskórkiem a skórą właściwą. Ma to wpływ na produkcję kolagenu i kwasu hialuronowego. To ma bezpośredni wpływ na poprawę wyglądu twarzy, poprawia się także jędrność skóry.

Kosmetyczne zastosowanie peptydów ma przed sobą świetlaną przyszłość. Poza wymienionymi funkcjami, już są rozwijane technologie użycia peptydów do leczenia trądziku i dermatoz. Naukowcy widzą także potencjał w użyciu peptydów do poprawy pigmentacji skóry. 

Źródła:

1. Skóra. Azjatycka pielęgnacja po polsku – B. Kwiatkowska 

2. Bioactive peptides: signaling the future, K Fields MD  T J Falla PhD K Rodan MD L Bush


1 Komentarz
0

Przeczytaj także

1 Komentarz

Jak opóźnić starzenie się skóry? Składniki kosmetyków opóźniające starzenie się skóry. - naturalnie na dobranoc 30/03/2020 - 23:37

[…] skórę, także wpływają na jej młodszy wygląd. Należą do nich retinol, niacynamid, peptydy i stymulatory komórkowe, takie jak resweratrol. Chociaż każdy z nich działa inaczej, wszystkie […]

Reply

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies. OK Dowiedz się więcej