Okolice oczu to jeden z najważniejszych obszarów wpływających na nasz wygląd. Dlatego szczególnie mocno zależy nam na zachowaniu młodego wyglądu skóry wokół oczu. Przygotowałam dla Was krótki wpis na temat pielęgnacji skóry okolic oczu.
Skóra okolic oczu
Skóra powiek jest miękka, gładka i cienka. Przepływa przez nią dużo krwi i jest gęsto unerwiona. Różni się tym od innych stref twarzy. Jest miękka, co ułatwia mruganie. Warstwa rogowa na powiece jest najcieńsza z całej powierzchni twarzy. Charakteryzuje się też dużą przeznaskórkową utratą wody (TEWL), ale także silnym nawilżeniem, pomimo niewielkiej ilości lipidów w skórze.
W przeciwieństwie do małych korneocytów występujących w innych obszarach twarzy, korneocyty powieki mają większą powierzchnię. Dzięki temu skutecznie wiążą wodę – skóra nie jest tak delikatna, jak można by się spodziewać. Jednak wraz z wiekiem nawilżenie skóry zmniejsza się, a jej pH wzrasta. Jest to odpowiedź dlaczego bariera skórna okolicy oczu jest bardziej wrażliwa i to część twarzy, na której szybko pojawiają się oznaki starzenia.
Starzenie się okolic oczu
Zmarszczki w okolicy oczu stają się bardziej widoczne wraz z wiekiem. Uśmiechanie się, mrużenie oczu i mruganie sprzyjają powstawaniu zmarszczek spowodowanych powtarzającymi się skurczami leżącego pod spodem mięśnia oczodołu bocznego. Pojawiają się kurze łapki, ponieważ skóra właściwa traci właściwości elastyczne. Czynniki genetyczne, styl życia, ekspozycja na słońce, czy indywidualne wzorce ruchów twarzy wpływają na to, ile mamy zmarszczek.
Co ciekawe, badania wykazały zwiększenie zmarszczek popołudniami, wynikające z przemieszczania się płynów tkankowych. To odkrycie dodatkowo zwiększa znaczenie stosowania nocnej pielęgnacji oczu. Umożliwia to naprawę skóry podczas snu. Natomiast w ciągu dnia pielęgnacja oczu powinna skupiać się na ochronie – ochronie przeciwsłonecznej, zwalczaniu wolnych rodników itp.
Jak dbać o skórę wokół oczu?
Pielęgnacja skóry okolic oczu nie może zmienić skutków mimiki twarzy ani wpłynąć na siłę grawitacji. Jednak holistyczne, pozytywne zmiany stylu życia (rzucenie papierosów, wysypianie się odpowiednia dieta) mogą bardzo pomóc. Do tego dodaj odpowiednią ochronę oczu przed promieniowaniem słonecznym i pielęgnację (filtry SPF, antyoksydanty, odpowiednie kosmetyki). Masaże i odpowiednie techniki aplikacji kosmetyków – bez pocierania, marszczenia i fałdowania okolicy oczu – to wszystko pozytywnie wpłynie na wygląd skóry wokół oczu. Pozwoli ci też cieszyć się młodszym, bardziej promiennym wyglądem na dłużej.
Bibliografia:
- N Samson, B Fink, PJ Matts, NC Dawes and S Weitz, Visible changes of female facial skin surface topography in relation to age and attractiveness perception. J Cosmet Dermatol 9(2) 79–88 (2010)
- H Tagami, Location-related differences in structure and function of the stratum corneum with special emphasis on those of the facial skin. Intl J of Cos Sci 30(6) 413–434 (2008)
- S Marrakchi and HI Maibach, Biophysical parameters of skin: Map of human face, regional and age-related differences; Contact Dermatitis 57(1) 28–34 (2007)
- AM Kligman, P Zheng and RM Lavker, The anatomy and pathogenesis of wrinkles, Br J Dermatol 113(1) 37–42 (1985)
- K Tsukahara, S Moriwaki, M Hotta, T Fujimura and T Kitahara, A study of diurnal variation in wrinkles on the human face. Arch Dermatol Res 296(4) 169–174 (2004)