Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu kobiety. Ciało w tym czasie bardzo się zmienia, i to na różnych płaszczyznach. Zmiany hormonalne, zwiększenie wagi ciała i rosnący brzuch mocno wpływają także na skórę.
Wzrost pigmentacji skóry
Już na początku ciąży można zauważyć wzrost pigmentacji skóry, m.in. wokół brodawek sutkowych oraz linii środkowej brzucha (tzw. linea nigra). Dzieje się tak, ponieważ w skórze odkłada się więcej melaniny – barwnika skóry. Pigmentacja nasila się z biegiem ciąży i zazwyczaj znika po porodzie.
Niestety brązowe plamy mogą pojawić się również na twarzy 🙁 Jest to tzw. ostuda ciężarnych (chloasma). Plamy zazwyczaj znikają po porodzie. Jeśli na Twojej skórze pojawią się takie przebarwienia, powinnaś używać kremu do twarzy z filtrem UV, by promieniowanie słoneczne nie nasiliło tych objawów. Mogą też pomóc kremy o działaniu rozjaśniającym, np. z wyciągiem z ogórków.
Burza hormonów
Z powodu zmian hormonalnych, Twoja skóra na twarzy może zachowywać się zupełnie inaczej, niż normalnie. Może być przesuszona, lub zacząć się przetłuszczać. Obserwuj te zmiany i dostosuj do nich swoją pielęgnację i kosmetyki, których używasz. Nie obawiaj się przerzucić na inny typ kremu do twarzy, niż używałaś do tej pory. Pamiętaj jednak, by był bezpieczny dla Ciebie i dziecka (m.in. wolny od parabenów, silnych konserwantów, retinolu i innych szkodliwych w czasie ciąży substancji).
Piękne włosy
Wraz ze wzrostem estrogenów, w ciąży poprawia się stan i wygląd włosów. Są mocniejsze, gęstsze i rosną szybciej. To dobra wiadomość. Znacznie mniej przyjemną jest to, że po ciąży poziom hormonów spada, co z kolei powoduje nadmierne wypadanie włosów. Potrafią „lecieć garściami”, a zostają po nich nawet łysiejące zakola. W kolejnych miesiącach sterczące „baby hair” to norma :/
Jak dbać o włosy w ciąży? W zasadzie podobnie jak przed ciążą. Zwracaj jednak uwagę, by Twój szampon nie podrażniał skóry głowy i by kosmetyki miały bezpieczny, łagodny i najlepiej naturalny skład. Jeśli farbujesz włosy, skład farby jest szczególnie ważny. Nie powinna zawierać amoniaku, a w pierwszym trymestrze wybierz albo zupełnie naturalny produkt, albo zrezygnuj z farbowania. W tym czasie tworzą się organy płodu i substancje chemiczne wdychane w czasie farbowania mogą mieć szczególnie groźny wpływ na dziecko.
U kosmetyczki
W czasie ciąży uważaj na niektóre zabiegi wykonywane w gabinecie kosmetycznym. Wiele jest potencjalnie niebezpiecznych.
W czasie ciąży unikaj lub nie wykonuj:
- zabiegów z użyciem prądów oraz fal radiowych, np. jonoforeza, elektroforeza
- depilacji ciepłym woskiem
- zabiegów rozgrzewających i sauny
- opalania w solarium
- peelingu kawitacyjnego i innych zabiegów z użyciem promieniowania ultradźwiękowego
- tatuażu, makijażu permanentnego i przekłuwania ciała
- zabiegów depigmentujących
- terapii przeciwtrądzikowych
- zabiegów podwyższających ciśnienie, np. drenujących
Skóra w czasie ciąży
Ciąża to ten czas, kiedy szczególnie ważne jest odpowiednie nawilżenie skóry. Dlatego regularnie (2 razy dziennie nie będzie przesadą) używaj balsamu, kremu, masła czy oliwki do ciała.
Na jakość skóry w ciąży duży wpływ ma też odpowiednia dieta. Powinna zawierać wielonienasycone kwasy tłuszczowe (znajdziesz je np. w oliwie, oleju rzepakowym i słonecznikowym oraz w rybach morskich). Dbaj też o odpowiedni poziom nawodnienia.
Dobry wpływ na skórę będzie też mieć dbanie o jej prawidłowe ukrwienie, a możesz to robić m.in. regularnie ćwicząc (jeśli Twój lekarz wyraża na to zgodę i będziesz ćwiczyć w sposób zalecany dla kobiet w ciąży). Może w tym czasie wypróbujesz też szczotkowanie ciała? Możesz również masować ciało szorstką rękawicą – w obu przypadkach omijaj jednak brzuch.
Rozstępy
Chyba każda kobieta wie czym są rozstępy. Jest to zmora kobiet w ciąży, ale przecież rozstępy dopadają także niektóre nastolatki w okresie szybkiego wzrostu, czy kobiety i mężczyzn przy szybkim wzroście wagi.
Rozstępy powstają przez przerwanie ciągłości włókien elastynowych skóry. Najczęściej pojawiają się na brzuchu, biodrach, udach, pośladkach i piersiach. Powstają przy dużym rozciąganiu skóry, mają też na nie wpływ wahania hormonalne oraz geny. W ciąży pojawiają się najczęściej między 5 a 7 miesiącem ciąży, ale by im zapobiec, warto odpowiednio nawilżać skórę już od 2 do 3 miesiąca ciąży. Od tego czasu używaj regularnie kosmetyków nawilżających, emolientów lub specjalnych kosmetyków zapobiegających rozstępom.
Walka z już istniejącymi rozstępami jest bardzo nierówna – niestety stoisz w niej na z góry straconej pozycji :/ Możesz wykonywać peelingi, rozjaśniać blizny lub skorzystać ze specjalistycznych zabiegów – jednak po zakończeniu karmienia piersią. Jeśli w czasie karmienia piersią używasz kosmetyków na rozstępy, pamiętaj by były przeznaczone dla kobiet w okresie laktacji i by nie zawierały substancji uczulających i drażniących (substancje zapachowe itp.).
Pielęgnacja i zabiegi dla kobiet w ciąży
Te zabiegi będą bezpieczne dla Ciebie i Twojego dziecka:
- Masaż relaksacyjny twarzy – wykonywany w gabinecie lub samodzielnie w domu jako rutyna pielęgnacyjna
- Manicure, a szczególnie manicure japoński, poprawiający stan płytki paznokcia i wolny od szkodliwych substancji chemicznych z lakierów do paznokci
- Nawilżanie skóry oraz stosowanie natrysków naprzemiennie z zimną i ciepłą wodą – wpływają na poprawę ukrwienia i napięcia skóry.
- Maseczki i peelingi stosowane na twarz i całe ciało. Nie nakładaj jednak maseczek rozgrzewających oraz peelingów chemicznych.
- Nakładanie kosmetyków przeciw rozstępom
- Masaż dla kobiet w ciąży – delikatny masaż zapobiega bólom często występującym u kobiet w ciąży
- Kąpiele z dodatkiem bezpiecznych w ciąży olejków eterycznych
Olejki eteryczne
Olejków eterycznych używaj w ciąży ostrożnie, zwłaszcza w 1 trymestrze ciąży. niektóre mają właściwości poronne i mogą powodować wady wrodzone płodu. Może Ci też przeszkadzać zbyt intensywny zapach. W czasie ciąży możesz używać olejku różanego, rumiankowego, cytrusowego, lawendowego, neroli i olejku z drzewa sandałowego, geranium i eukaliptusa. Unikaj olejku z mięty, mirry i bazyliowego. Nie używaj olejku cedrowego, szałwiowego, jaśminowego, rozmarynowego, jałowca i bergamotki.
Źródła:
1. Zabiegi pielęgnacyjne i pielęgnacja skóry kobiety ciężarnej, Bień A.; European Journal of Medical Technologies 2014; 2(3): 66-71
2. Kaczmarzyk D.: Pielęgnacja skóry i włosów u kobiet w czasie ciąży oraz laktacji. Kosmetologia Estetyczna 2012; 3(1): 177-181.
3. Antoszewski B., Fijałkowska M., Zarębska A., et al. Rozstępy ciążowe – czynniki ryzyka i metody zapobiegania. Pol J Cosmet 2010, 13(3): 235-241.
4. Igarashi T.: Physical and Psychologic Effects of Aromatherapy Inhalation on Pregnant Women: A Randomized Controlled Trial. J Altern Complement Med 2013; 19(10): 805-810.
5. Mędrzycka-Dąbrowska W., Kwiecień K.: Świąd skóry w okresie ciąży — przyczyny, profilaktyka i pielęgnacja, Via Medica, 4.2015