Przewodnik po moich ulubionych miejscach.
Piwniczna-Zdrój jest dla mnie jak drugi dom. Stąd pochodzi mój tato i tu jako dziecko spędzałam każde ferie i wakacje. Nadal przyjeżdżam do Piwnicznej regularnie i o każdej porze roku. Dlatego postanowiłam przygotować mini-przewodnik po miejscach, które szczególnie tu lubię. Mam nadzieję, że i Was zachęci do odwiedzenia tego miasteczka i spędzicie w jego okolicach bardzo miłe chwile.
Piwniczna-Zdrój
Piwniczna-Zdrój została założona w 1348 roku przez Kazimierza Wielkiego. Położona była przy ważnym szlaku handlowym, prowadzącym na Węgry. Dzięki temu miasto szybko się rozwijało. Pod koniec XIX w lwowski lekarz odkrył, że lokalne wody mają lecznicze właściwości. Od tego wydarzenia rozpoczęła się historia Piwnicznej jako miasteczka uzdrowiskowego.
W centrum miasta przy Rynku zachowały się zabytkowe kamieniczki. W pobliskim Miejskim Ośrodku Kulturalnym znajduje się Muzeum Regionalne z wystawą poświęconą historii rozwoju sprzętu narciarskiego. Co ciekawe, jest to jedyne takie miejsce w Polsce.

Piwniczna-Zdrój jest ciekawa o każdej porze roku. Od wiosny do jesieni przyciągają szlaki Beskidu Sądeckiego i rozległe lasy, także sielska atmosfera miasteczka i możliwość korzystania z dobrodziejstw tutejszych wód mineralnych. Przyjazny mikroklimat pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego i chorób reumatycznych, a osoby z nadciśnieniem czują się tu znacznie lepiej. Pomiędzy Piwniczną a Rytrem, w przełomie rzeki Poprad, organizowany jest spływ tratwami flisackimi. Zimą natomiast fani białego szaleństwa mogą korzystać ze stoków narciarskich w pobliskiej Suchej Dolinie i Wierchomli.


Co warto zobaczyć w Piwnicznej-Zdroju? Subiektywny przewodnik po Piwnicznej i okolicach.
1. Na początek – nocleg
Zacznę od noclegu, gdyż dla mnie jest to jeden z najważniejszych aspektów każdego wyjazdu. W przypadku Piwnicznej mam to szczęście, że zazwyczaj zatrzymuję się u mojej rodziny. Jednak mam także coś sprawdzonego, co chcę Wam polecić 🙂
[Marzec 2021]
Takim najnowszym miejscem, które po prostu muszę tu dodać, są Apartamenty Piwniczna. Trzy piękne apartamenty zostały ukończone jesienią 2020 i tak się składa, że byłam w nich jednym z pierwszych gości. Z powodu lockdownu i całemu zamieszaniu związanemu z pandemią, piszę Wam o tym miejscu dopiero teraz. Mam nadzieję że wiosna będzie już bardziej sprzyjała wyjazdom.
Apartamenty Piwniczna to obiekt oferujący trzy 4-osobowe apartamenty z aneksem kuchennym każdy. Każdy z nich ma swój wyjątkowy charakter. Wszystkie są jednak tak samo wygodne i funkcjonalne, a przy tym stylowo urządzone. Z dwóch pierwszych apartamentów roztacza się piękny widok na góry (można po prostu siedzieć i patrzeć – i tak spędzać całe godziny!), a z trzeciego zobaczymy równie miłą dla oka zieleń okazałych iglaków.
Apartamenty mają 2-osobowe łóżko i rozkładaną sofę. Znajdziesz w nich też wygodny fotel – idealny do relaksu z kawą i książką. Aneksy kuchenne są dobrze wyposażone, a posiłek możesz zjeść przy drewnianym, 4-osobowym stole. W łazienkach są duże prysznice. Co jeszcze? Nie będziesz mieć tu problemu z parkowaniem – apartamenty maja swoje miejsca parkingowe.
Cudowne w tym miejscu jest to, że wystarczy odsłonić zasłony, by mieć przed oczami widok na piękne Beskidy (a dokładnie na górę Kicarz). Przy tym apartamenty są położone zaledwie 5 minut spacerem od Rynku w Piwnicznej (jest tu przystanek autobusowy, restauracje, sklepy, kawiarnia) i po drugiej stronie ulicy jest duży sklep spożywczy. Wszystko jest na miejscu, na wyciągnięcie ręki! Nieopodal płynie rzeka Poprad, są liczne ścieżki spacerowe i górskie szlaki. Idealnie! Ja się w tym miejscu i w tym widoku zakochałam.
Link do profilu Apartamentów Piwniczna na Facebooku https://www.facebook.com/apartamentypiwniczna
Możecie o wolne terminy zapytać sami lub zarezerwować na Nocowanie.pl lub Booking.com





jest w nich wszystko do wygodnego wypoczynku.

Podczas ostatniej wizyty w Piwnicznej zatrzymałam się z rodziną w apartamencie Domek na Wzgórzu. Apartament jest świeżo odnowiony, przytulny i wygodny. W sam raz dla rodziny z dziećmi lub dla 4 dorosłych osób. Apartament (z osobnym wejściem) składa się z dużej sypialni z osobną łazienką i salonu z aneksem kuchennym i własną łazienką.

Kuchnia jest dobrze wyposażona (jest w niej wszystko, czego potrzeba), jest też stół jadalny przy którym wygodnie usiądą 4 osoby. W salonie rozkładana kanapa stanowi miejsce do relaksu oraz służy jako łóźko dla dwóch osób.



Z apartamentu rozciąga się piękny widok na góry i lasy. Na zewnątrz znajdziecie też dużo miejsca do relaksu, a zadaszona altanka ze stolikiem i miejscami do siedzenia jest moim ulubionym. Jest przytulna, obrośnięta zielenią i po prostu chce się w niej odpoczywać 🙂 Hamak zachęca do drzemki. A obok czeka grill i palenisko na ognisko.



Dodatkowym plusem tego miejsca jest jego położenie – nie dość, że na szczycie wzgórza, więc widok macie zapewniony, to jeszcze bardzo blisko stąd do parku zdrojowego i Łazienek (5 min. piechotą) oraz do Rynku i centrum miasta (ok. 15-20 min. piechotą).
Kontakt: 606735834
Strona www (jeszcze ze zdjęciami sprzed remontu, ale poniżej są moje aktualne).
2. Łazienki i woda mineralna
Nad Popradem znajduje się niewielki, ale bardzo przyjemny park zdrojowy. Warto tu zajrzeć, szczególnie, że znajduje się tu także Pijalnia Wód Mineralnych z ujęciem Piwniczanki. Możesz tu napić się wody mineralnej, ale też napić się np. kawy i coś przekąsić.




Jeśli lubisz wodę mineralną, polecam Ci zaopatrzyć się w większa ilość butelek i zatrzymac się przy źródełku. Możesz zabrać więcej wody, na zapas. Ja zawsze zabieram ze sobą do Krakowa co najmniej kilka butelek wody prosto ze źródełka. Uwaga – ta woda zawiera wysoką ilość żelaza, które po kilku godzinach zaczyna się z wody wytrącać. Dlatego w butelce po jakimś czasie pojawia się nalot. Niech Cię to nie zdziwi.
Mapa źródełka:
Piwniczańskie “kwaśne wody” to wody wodorowęglanowo-magnezowo-wapniowo-żelaziste. Zawierają duże ilości jonów magnezowych i wapniowych, w proporcji ułatwiającej ich wchłanianie do organizmu.
“Neutralizują agresywne działanie soku żołądkowego, a powstający w wyniku reakcji chlorek wapniowy działa przeciwzapalnie. Działają korzystnie w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, nieżycie żołądka i stanach zapalnych jelit. Wspomagają też leczenie cukrzycy i stanów zapalnych trzustki.”
Piwniczanka to nie jedyna woda mineralna dostępna w okolicy. Wybierz się do źródełek w sąsiednich miejscowościach: Wierchomli, Łomnicy, czy Głębokim.
3. Góry
Piwniczna-Zdrój położona jest w Beskidzie Sądeckim, którego najwyższym szczytem jest Radziejowa (1266 m). Zalesione szlaki i przełom Popradu zapewniają piękne widoki. W górach poprowadzono wiele szlaków turystyki pieszej, z których najważniejszym i najdłuższym jest Główny Szlak Beskidzki (przebiega głównymi grzbietami Pasm Radziejowej i Jaworzyny), znakowany na czerwono. Wytyczone są także szlaki rowerowe, a nawet przebiega tędy Transbeskidzki Szlak Konny. Najważniejsze i najbardziej znane szczyty i miejsca widokowe to: Przehyba, wieża na Radziejowej i Wielki Rogacz.

Źródło: https://mapa-turystyczna.pl/
Polecam też wycieczkę na Łabowską Halę, gdzie znajduje się schronisko z pokojami. Jest to fajne miejsce na nocleg w górach, jak i cel jednodniowej wyprawy.

Źródło: https://mapa-turystyczna.pl/


4. Chata Magóry
Dla małych piechurów idealna będzie trasa do Chaty Magóry. Z resztą nie tylko dla małych, bo to miejsce kocha się od pierwszego wejrzenia. Chata Magóry to cudowne miejsce, hdzie można odpocząć, zjeść domowe pierogi z pokrzywą, baraniną, jagodami i innymi pysznymi sezonowymi dodatkami, napić się czegoś zimnego (piwa;) ). Są tu konie, koty i pies. Jest piaskownica i huśtawki dla dzieci. A to wszystko w odległości ok 1 h (spacerując z dziećmi, standardowo ok. 30 min) od Kosarzysk, gdzie można zostawić swoje auto.









5. Bacówka nad Wierchomlą
Kolejna opcja dla małych i dużych to bacówka nad Wierchomlą. Można do niej dotrzeć pieszo z okolic stacji narciarskiej, jak i wjechać kolejką na górę. Stamtąd już tylko krótki spacer dzieli nas od bacówki.




6. Bacówka na Obidzy
Na Obidzy znajduje się Bacówka na Obidzy z restauracją. Wystartować możesz w Kosarzyskach (dojazd autem, busem itp.), z Suchej Doliny (gdzie możesz zostawić auto i stąd na górę jest znacznie bliżej), a nawet dojechać autem na samą górę. Do bacówki prowadzi bowiem droga asfaltowa, dzięki czemu spacer z wózkiem nie stanowi większego problemu. A widoki są warte wysiłku!




7. Bar Czercz
Wracając z Obidzy zajrzyj koniecznie do niepozornego Baru Czercz przy drodze w stronę Kosarzysk. Podają tam smażonego pstrąga. Po prostu musisz go spróbować 😉 i niech Cię nie zrazi PRL-owskie wnętrze.
8. Restauracja Czarna Owca
Skoro już o jedzeniu mowa, to nie sposób nie wspomnieć o restauracji w Hotelu Piwniczna. Czarna Owca to regionalna kuchnia z pomysłem i w nowoczesnym wydaniu, przede wszystkim bardzo smaczna. Burger z oscypkiem i łemkowska zupa ciurka to moi faworyci, chociaż z karty mam ochotę wypróbować po prostu wszystko.
Wybierzcie się tu w słoneczny dzień by poleniuchować na tarasie lub na trawie nad samym Popradem. Takie spędzanie popołudnia po górskich wycieczkach szczególnie tu lubię 🙂




9. Ognisko w parku Węgielniki-Skałki
Niedaleko Rynku ukryło się takie miejsce, gdzie możesz zapalić ognisko lub grilla, a dzieciaki mogą poszaleć na placu zabaw. Na miejscu znajdziesz palenisko z zadaszeniem i ławkami, miejsce na ognisko itp. Miłe popołudnie i wieczór gwarantowany.


10. Stoki narciarskie na zimę
W sąsiedztwie Piwnicznej działają stoki narciarskie, m.in. popularna Wierchomla i mniejsza Sucha Dolina. Jest stąd także niedaleko na Jaworzynę Krynicką.
11. Kawa i lody w Magdalence
Na Rynku dobrze znana jest restauracja Krystynka, przy której przycupnęła kawiarnia Magdalenka. Napijesz się tam dobrej kawy, wypijesz świeżo wyciskany sok (to tam piłam po raz pierwszy sok pokrzywowo-jabłkowy, który teraz sama robię), zjesz domowe lody lub pyszne bułeczki.
12. Wycieczka pociągiem do Krynicy
Dla małych podróżników ciekawym pomysłem na spędzenie dnia może być wycieczka pociągiem do Krynicy-Zdroju. Pociąg odjeżdża ze stacji w Piwnicznej, a podróż zajmuje 1 h 15 min.
13. Wizyta na Słowacji
Piwniczna-Zdrój leży przy granicy ze Słowacją. Możesz stąd wyruszyć na słowackie ciepłe źródła, lub w słowackie Tatry.
Mam nadzieję, że zachęciłam Was do zaplanowania urlopu, lub przynajmniej weekendu w Piwnicznej. A może już ją znacie? Dajcie znać, jestem bardzo ciekawa Waszych wrażeń i ulubionych miejsc.


Strona Urzędu Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój: http://www.piwniczna.pl/