Strona główna jak wybierać kosmetyki? Pranie przyjazne dla środowiska. Miniporadnik bardziej ekologicznego prania
Porady jak prać ekologocznie

Pranie przyjazne dla środowiska. Miniporadnik bardziej ekologicznego prania

przez Diana

Pranie to jedna z tych czynności, nad którą nie zastanawiamy się zbyt długo, nie analizujemy tego, w jaki sposób pierzemy. Tymczasem w ściekach uwalniane zostają do środowiska są różne chemikalia. Pranie przyjazne dla środowiska (przy użyciu detergentów) jest w zasadzie niemożliwe. Każdy detergent do prania może zawierać substancje, które nie rozkładają się łatwo w środowisku lub zanieczyszczają zbiorniki wodne. Ciężko też wykluczyć możliwość akumulacji substancji pochodzących z detergentów w organizmach lub w środowisku. Możemy jednak zminimalizować wpływ prania na środowisko naturalne. 


Jak prać bardziej ekologicznie?

 • Więcej nie zawsze znaczy lepiej –  dozuj proszek do prania tak oszczędnie, jak to możliwe. W większości przypadków informacje o dawkowaniu na opakowaniu są wystarczające w przypadku prania „lekko zabrudzonego”. Wsypanie większej ilości proszku nie powoduje, że pranie jest czystsze, a jedynie bardziej szkodliwe dla środowiska.
 • Unikaj detergentów w dużych opakowaniach. Zawierają bowiem wypełniacze (np. sole) które nie wpływają na jakość prania, ale dodatkowo zanieczyszczają środowisko. Kompaktowe proszki są znacznie bardziej przyjazne dla środowiska.  
 • Proszek jest lepszym wyborem. Detergenty w płynie zawierają więcej chemikaliów. Kapsułek nie można też dozować w mniejszej objętości według potrzeby. 
 • Najlepszy wybór to systemy modułowe, w których zmiękczacz i odplamiacz stosuje się tylko w razie takiej potrzeby.
 • Zapomnij o praniu wstępnym. W przypadku dzisiejszych detergentów pranie wstępne nie jest konieczne.
 • Suszarka do prania również nie jest ekologicznym rozwiązaniem. Zużywa bardzo dużo energii. 
 • Pierz wtedy, gdy jest to wymagane. Nie wszystkie tkaniny muszą być włożone do pralki po jednorazowym użyciu. 
 • Lekko zabrudzone kolory wystarczy prać w temperaturze od 20 do 30 stopni. Nawet białe pranie zwykle nie potrzebuje temperatury wyższej niż 40 stopni. Dlatego ustaw 40 zamiast 60 stopni – da Ci to oszczędność energii od 35 do 40 procent! 
 • Naładuj swoją pralkę do pełna przy każdym praniu.

Dbanie o środowisko naturalne w czasie prania przyniesie Ci także dodatkowe oszczędności.  Skład środków do prania 

Proszki do prania zawierają wiele substancji chemicznych, jednak kilka ze składników powszechnie w nich używanych wymaga szczególnego potępienia.

Przede wszystkim są to polimery syntetyczne, o których pisałam tutaj. Te związki są rozpuszczalne w wodzie, jednak dostają się do środowiska wraz ze ściekami. Duża ich część jest filtrowana w oczyszczalniach ścieków, ale osad ściekowy jest wykorzystywany jako nawóz na polach. Według wielu producentów konwencjonalnej chemii nie ma alternatywnych substancji do użycia w detergentach. Jednak wg. testów można znaleźć takie proszki, w których polimery syntetyczne nie zostały użyte, a proszek nie odbiega jakością od konwencjonalnych produktów. 

Kolejnymi szkodliwymi związkami są substancje zapachowe. Mogą bowiem wywoływać alergie. Stanowią również obciążenie dla środowiska – to dlatego, że bywają toksyczne dla organizmów wodnych i często nie ulegają szybko degradacji. 

Problemem są również rozjaśniacze optyczne. Mają sprawić, że pranie będzie wyglądało na bielsze, niż jest w rzeczywistości. Przy okazji zanieczyszczają środowisko, ponieważ trudno ulegają degradacji. W kontakcie ze skórą mogą powodować reakcje alergiczne w połączeniu z promieniami słonecznymi. 

Kolejnymi dodatkami są zmiękczacze i odplamiacze. Byłoby lepiej dla środowiska, gdyby oba były używane jedynie w razie potrzeby (przy twardej wodzie i trudnych do usunięcia plamach lub mocnym zabrudzeniu prania). Tymczasem większość środków piorących zawiera substancje o takim działaniu. 


Mikroplastik z syntetycznych ubrań

To szokujące, ale z każdego domowego prania do kanalizacji dostaje się prawie 2 tysiące mikroskopijnych drobin plastiku. Ma on katastrofalny wpływ na środowisko naturalne i organizmy żywe, w tym pośrednio na nas. 

Plastikowa zawiesina wpływa m.in. na życie zwierząt. Niestrawne elementy blokują układ pokarmowy, doprowadzając do śmierci wiele z nich. Naukowcy szacują, że co roku ginie 100 tysięcy ssaków morskich oraz ponad milion ptaków. Ptaki mają w żołądkach plastikowe śmieci i co gorsza, karmią plastikiem swoje pisklęta, przez co jedna trzecia z nich umiera.

To nie koniec. Plastikowa zawiesina działa jak wielki magnez przyciągający chemikalia pływające w wodzie. Do drobinek plastiku z łatwością przylegają takie toksyczne produkty, jak pestycydy czy polichlorowane bifenyle, nie wspominając o zwykłych bakteriach. Plastik upodobały sobie na przykład bakterie z rodziny Vibrio, z których wiele wywołuje szereg chorób, od dolegliwości przewodu pokarmowego po cholerę.

Niestety, trudno jest powstrzymać ekologiczną katastrofę… możemy jedynie ograniczać przyczyny powstawania zagrożeń. 


Co możesz zrobić? 

Wybieraj naturalne tkaniny zamiast syntetycznych i dbaj o nie, by służyły Ci jak najdłużej. Szczególnie polecam tu wybór wełnianych swetrów zamiast np. akrylowych. Lepiej zainwestować w jeden naprawdę ciepły sweter, niż mieć w szafie kilka rozciągniętych, zmechaconych i wcale nie tak grzejących sztucznych swetrów. Możesz też kupić tańszy sweter bawełniany lub zapolować na wełniane okazy w second handach. 

Do prania używaj woreczków, które zatrzymują plastikowe włókna. Ograniczy to ich przedostawanie się do środowiska naturalnego. Dla swojej planety możesz zrobić przynajmniej tyle i aż tyle. 


Źródła:

 1. So waschen Sie Ihre Wäsche umweltbewusster; Katja Tölle, Lena Wenzel ; ÖKO-Test wrzesień 2019
 2. Waschmittel-Test: Lösliches Plastik in fast jedem Mittel, Jahrbuch Kinder und Familie für 2020; Katja Tölle, Lena Wenzel;13.12.2019
 3. Zagrożenie dla środowiska morskiego dryfującymi materiałami polimerowymi; Aleksandra Heimowska,  Zeszyty naukowe Akademii Morskiej w Gdyni, nr 93, czerwiec 2016
0 Komentarz
0

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies. OK Dowiedz się więcej