Strona główna naturalne kosmetyki Składniki anti-age w naturalnych tłuszczach roślinnych
substancje anti-age w olejach roślinnych

Składniki anti-age w naturalnych tłuszczach roślinnych

przez Diana

Tłuszcze roślinne są źródłem wielu cennych składników kosmetycznych. Przede wszystkim są to trójglicerydy (na ogół ponad 95% składu). Występują też w nich woski, estry alkoholi oraz ważna dla nas tzw. frakcja niezmydlalna (ich zawartość jest różna i zazwyczaj nie przekracza 2-3%).  


Przeciętna zawartość frakcji niezmydlalnej w wybranych olejach kosmetycznych:

OlejZawartość frakcji niezmydlalnej [%]
Olej ogórecznikowy1,0-2,0
rokitnikowy2,5-4,0 
słonecznikowy1,0-1,5
z pestek brzoskwini0,5 
rycynowy1,2 
Masło Shea3,0-17,0 Tokoferole (witamina E) i tokotrienole 

Tokoferole to ważne składniki hamujące proces utleniania olejów roślinnych. Mają chronić substancje tłuszczowe w owocach i nasionach, a ich największe ilości znajdują się w kiełkujących ziarnach. 

Działanie kosmetyczne tokoferoli i tokotrienoli polega na ich aktywności przeciwrodnikowej w skórze. Związki te potrafią wbudować się w skórę ( dokładnie w cement międzykomórkowy i błony komórkowe), wnikają też w głębsze warstwy skóry. Działają przeciwstarzeniowo, przeciwzapalnie, chronią ścianki naczyń krwionośnych a także poprawiają funkcjonowanie bariery naskórkowej poprzez ochronę lipidów.  

Karotenoidy (prowitamina A)

Drugą grupą przeciwutleniaczy występujących w olejach roślinnych są karotenoidy (alfa-, beta- i gamma-karoten). Spośród olejów przemysłowych najbogatszym ich źródłem jest olej palmowy, mniejsze ilości można znaleźć także w innych olejach.

Karotenoidy zwalczają wolne rodniki, mają też zdolność absorbowania promieniowania ultrafioletowego i mogą przekształcać się w witaminę A (retinol). Działanie przeciwrodnikowe jest w tym przypadku bardzo ważne, ponieważ związki z tej grupy stanowią doskonałe uzupełnienie tokoferoli. W skórze karotenoidy ulegają co prawda utlenieniu do retinolu, jednak wydajność tej reakcji jest niska i w przypadku beta-karotenu, w optymalnych warunkach nie przekracza 20%. Dlatego karotenoidy nie mogą być zamiennikami witaminy A. 

Związki fenolowe 

Wiele olejów roślinnych zawiera nieznaczne ilości prostych związków fenolowych o własnościach przeciwutleniających. Należą do nich m.in. sekoirydoidy z oliwy z oliwek, kwas ferulowy (obecny w stosunkowo wysokim stężeniu w oleju arganowym) a także ester kwasu ferulowego – gamma-oryzanol, stanowiący jeden z głównych przeciwutleniaczy w oleju z otrębów ryżowych.  

Skwalen 

Specyficzną pozycję wśród węglowodorów zajmuje skwalen. Kosmetyczne znaczenie skwalenu jest związane przede wszystkim z jego obecnością w lipidach cementu międzykomórkowego. Ze względu na swoją strukturę skwalen wykazuje niską aktywność przeciwrodnikową. Obecnie najważniejszym naturalnym źródłem skwalenu jest oliwa z oliwek, zawierająca go do 0.7%. 

Inne przeciwutleniacze i substancje promieniochronne 

W olejach roślinnych występują także inne związki chemiczne zaliczane do frakcji niezmydlalnej, często charakterystyczne dla danego oleju.  

Podsumowanie 

Wiele olejów roślinnych od lat stosowanych w kosmetyce zawiera tylko niewielkie ilości cennych z dermatologicznego punktu widzenia kwasów tłuszczowych, jednak ich przydatność kosmetyczna jest nieoceniona. Kosmetyczne działanie frakcji nieglicerydowych olejów było badane przez naukowców.  Poza wpływem tych substancji na nawilżenie, natłuszczenie i elastyczność skóry badano także ich wpływ na ;poszczególne elementy skóry. Badania wykazały wpływ izolowanych frakcji niezmydlalnych (m.in. z oleju sojowego, awokado i masła kakaowego) na proliferację ludzkich fibroblastów, wykazano również zwiększenie syntezy kolagenu. Ma to bezpośredni wpływ na działanie przeciwstarzeniowe olejów roślinnych. Niestety nie wiadomo, które ze składników frakcji wykazują takie działanie. Podobnie wygląda sytuacja w zakresie badania działania przeciwrodnikowego i ochrony przed UV – dla wielu frakcji niezmydlanych potwierdzono działanie ochronne, przy czym nie badano aktywności poszczególnych składników. 

Źródło:

K. Pytkowska*, J. Arct** Naturalne składniki anti-age z frakcji niezmydlalnych olejów roślinnych, SÖFW-Journal Wydanie Polskie | 1 | 2-2008 

0 Komentarz
0

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies. OK Dowiedz się więcej