Strona główna naturalne kosmetyki Świetlik w kosmetykach – pomoc dla zmęczonych i opuchniętych oczu
swietlik

Świetlik w kosmetykach – pomoc dla zmęczonych i opuchniętych oczu

przez Diana

Żel ze świetlikiem to prawdziwy klasyk w pielęgnacji skóry okolic oczu. Ale ostatnio chyba trochę zapomniany… Sama niedawno wróciłam do jego stosowania, dlatego dziś będzie o tym ziele.


Rodzaj świetlik (Euphrasia) obejmuje ok. 350 gatunków roślin zielnych, jednorocznych.  Osiągają raczej niewielkie rozmiary, a kwitną od czerwca do września. Do jego pozytywnego wpływu na oczy nawiązują nawet jego tradycyjne nazwy ludowe z różnych języków. 

Świetlik w lekach i kosmetykach 

„Ziele świetlika” czyli „herba euphrasiae” – to nazwa surowca farmaceutycznego ze świetlika, który ze względu na zastosowanie dziś mnie interesuje. Ziele może być wykorzystywane nie tylko w lekach, ale także w kosmetykach, ponieważ ma właściwości pielęgnacyjne. 

W składzie (INCI) szukaj nazwy „Euphrasia officinalis extract”, który ma działanie przeciwbakteryjne, ściągające, tonizujące i kojące. Poprawia też kondycję skóry. Drugi z surowców, „Euphrasia officinalis Flower/Leaf/Stem Water” działa maskująco, dodaje kolorytu kosmetykom i może być stosowany także w przemyśle perfumeryjnym.

Skład i kosmetyczne właściwości świetlika

Jedną z głównych grup związków obecnych w świetliku są flawonoidy. Zawiera sporo garbników. Dzięki kwasom fenolowym wykazuje działanie bakteriobójcze. Świetlik zawiera również olejki eteryczne, związki żywicowe oraz sole mineralne z dużą ilością miedzi i manganu. 

Świetlik ma działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Działa też przeciwbakteryjnie. Zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń włosowatych w błonach śluzowych, hamuje uwalnianie histaminy oraz zapobiegają mikrokrwawieniom. 

Świetlik najczęściej jest stosowany w leczeniu dolegliwości oczu. Sypkie ziele świetlika lub świetlika w torebkach można stosować do przemywania oczu i okładów. Możesz też znaleźć  gotowe produkty, jak krople, stosowane przy alergicznym lub bakteryjnym zapaleniu spojówek i podrażnieniu powiek oraz przy „zmęczeniu oczu” (przy czytaniu, przebywaniu na słońcu, pracy przy komputerze). Napar z ziela świetlika nie tylko zmniejsza podrażnienia oczu, ale również wygładza skórę pod oczami i likwiduje zmarszczki. 

Ze względu na właściwości lecznicze i pielęgnacyjne świetlik jest składnikiem aktywnym kosmetyków – przede wszystkim kremów i żeli pod oczy,  ale również produktów do pielęgnacji twarzy i dekoltu. Świetlik jest dobrze tolerowany przez skórę i oczy, dlatego może być używany do pielęgnacji szczególnie wrażliwych okolic oczu. Świetlik usuwa zmęczenie oczu, łagodzi podrażnienia i zmniejsza obrzęk powiek. Pomoże Ci ukoić zmęczone  m.in. pracą przy komputerze oczy. Pozytywnie wpływa też na nawilżenie twarzy. 

Najpopularniejsze polskie kosmetyki ze świetlikiem znajdziesz w ofercie Flos Lek i Ava Laboratorium, ale wielu innych producentów też używa świetlika w swoich formułach. 

Źródło:

Świetlik w kosmetyce – Eyebright in cosmetic, Ewa Posz, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Pol J Cosmetol 2017, 20(3): 232-235

0 Komentarz
0
FacebookPinterest

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies. OK Dowiedz się więcej