Strona główna naturalne kosmetykiskład kosmetyków Szampon i odżywka do włosów – jak działa?
jak działają kosmetyki do włosów

Szampon i odżywka do włosów – jak działa?

przez Diana
Chcesz wiedzieć jak działają Twoje kosmetyki do włosów? Jak ich składniki wpływają na włosy? W tym wpisie zajmę się sposobem działania najważniejszych rodzajów kosmetyków do włosów: szamponami i odżywkami.
 

Szampony 

Szampony to nie tylko środki do czyszczenia skóry głowy i włosów. Zapobiegają uszkodzeniom łodygi włosa, są również środkami leczniczymi przy chorobach skóry głowy. 

Składniki szamponów można podzielić na: środki czyszczące; dodatki, które mają wpływ na stabilność i komfort użycia szamponu; środki kondycjonujące, które nadają miękkość i połysk, oraz specjalnych składników pielęgnacyjnych, przeznaczonych do leczenia określonych problemów, jak np. łupież. 

Surfaktanty, czyli środki powierzchniowo czynne 

Środki powierzchniowo czynne są środkami czyszczącymi, rozpuszczającymi zanieczyszczenia i usuwającymi je z włosów i skóry głowy. Zdolność oczyszczająca szamponu zależy właśnie od nich. Od tego, jak surfaktant dobrze usuwa tłuszcz, a także od ilości stosowanych środków powierzchniowo czynnych.

Zewnętrzny plik zawierający obraz, ilustrację itp. Nazwa obiektu to IJT-7-2-g001.jpg
Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4387693/

Anionowe środki powierzchniowo czynne

Przykładami anionowych środków powierzchniowo czynnych są SLS i SLES. Chociaż bardzo skutecznie usuwają sebum i brudu, są silnymi środkami i mogą zwiększać elektryzowanie się i tarcie, a także podrażniać i przesuszać. 

Kationowe środki powierzchniowo czynne

Typowymi przykładami są chlorki trimetyloalkiloamoniowe. Mają tendencję do minimalizowania puszenia się włosów. Są często używane jako środki zmiękczające szampon.

Amfoteryczne środki powierzchniowo czynne

Są bardzo łagodne i mają doskonałe właściwości dermatologiczne. Przykładem jest Cocamidopropyl betaine. 

Niejonowe środki powierzchniowo czynne

Wiele długołańcuchowych alkoholi należy do tej grupy. Wśród nich np. alkohol cetylowy, alkohol stearylowy i alkohol cetostearylowy.

Odżywki do włosów

Odżywka do włosów ma ułatwiać ich rozczesywanie,  zmniejszać tarcie i elektryzowanie się włosów . Zawiera substancje, które dzielą się na 5 głównych grup: polimery, oleje, woski, hydrolizowane aminokwasy i cząsteczki kationowe. Najczęściej używaną substancją w odżywkach konwencjonalnych jest silikon. 

W zależności od zdolności wchodzenia do włókna, odżywka może dotrzeć do powierzchni naskórka lub wewnętrznej części kory. Mniejsze cząsteczki mogą dotrzeć do kory, a większe działają tylko na naskórek. 

Kationowe składniki, takie jak kationowe polimery, są bardzo popularne w produktach do włosów, ale mogą być trudne do usunięcia. Przykładami takich polimerów są: chlorek benzylo-dimetyloamoniowy i chlorek distearyldimoniowy. 

Interakcja między składnikami jest ważniejsza niż same składniki odżywki. Zazwyczaj myślimy, że nowy produkt, który zawiera pewien składnik, ma magiczną zdolność przekształcania matowych włosów w lśniące i gładkie włosy. Tymczasem w większości przypadków główne składniki się nie zmieniają, a czasami to zdolność składników do interakcji między sobą sprawia, że ​ dana odżywka działa lepiej.

Jaką funkcję pełni odżywka do włosów?

  • chroni zewnętrzną warstwę lipidów włosów
  • przywraca hydrofobowość, czyli zdolność do odpychania cząsteczek wody
  • uszczelnia naskórek włosa
  • likwiduje lub zmniejsza skręcanie, tarcie włosów
  • nadaje połysk i gładkośćSilikony i polimery

Silikony są odpornymi na ciepło i gumopodobnymi polimerami pochodzącymi z kwarcu.  Moje wpisy na ich temat znajdziesz tutaj i tutaj. 

Innymi polimerami spotykanymi w odżywkach są polipeptydy i białka, które przyczepiają się do powierzchni włosów. Małe cząsteczki mogą nawet wnikać do włosów ( te, o wielkości <1000 Da), szczególnie w uszkodzone włosy. 

Hydrolizaty białkowe są znane z ochrony włosów przed uszkodzeniami chemicznymi i środowiskowymi. Przykładami są hydrolizaty keratynowe uzyskane z paznokci, rogów i wełny. Dostępne są też roślinne wolne aminokwasy pochodzące np. z białka pszenicy, kukurydzy i soi, które mają naśladować naturalny skład keratyny. Jednak keratyna jest niezastąpionym białkiem ze względu na swoje właściwości mechaniczne i ochronne, a stosowanie aminokwasów nie jest tak skuteczne ani nie przywraca uszkodzonej struktury cząsteczki.

Oleje

Oleje odgrywają ważną rolę w ochronie włosów. Niektóre mogą przenikać do włosów i zmniejszać ilość wody przez nie wchłanianej. A to może zmniejszać uszkodzenia włosów. Olej może wypełnić lukę między komórkami naskórka i zapobiec przenikaniu agresywnych substancji – takich jak środki powierzchniowo czynne – do mieszków włosowych. Regularne stosowanie olejów może zapobiec łamaniu się włosów i rozdwajaniu ich końcówek. 

Nasycone i jednonienasycone oleje dyfundują do włosów znacznie lepiej niż oleje wielonienasycone.Mam nadzieję, ze ten wpis pomoże Ci zrozumieć jak działa szampon i odżywka do włosów i będziesz wiedziała na które ich składniki zwrócić uwagę. Zastanów się też, czy warto płacić dużo więcej za te produkty do włosów bez porównania ich składu?

Bibliografia:

  1. Maria Fernanda Reis Gavazzoni Dias, Hair Cosmetics: An Overview. Int J Trichology. 2015 Jan-Mar; 7(1): 2–15.
  2. Villa AL, Aragão MR, Dos Santos EP, Mazotto AM, Zingali RB, de Souza EP, et al. Feather keratin hydrolysates obtained from microbial keratinases: Effect on hair fiber. BMC Biotechnol. 2013;13:15.
  3.  Draelos ZD. Essentials of Hair Care often Neglected: Hair Cleansing. Int J Trichology. 2010;2:24–9.
  4. Madnani N, Khan K. Hair cosmetics. Indian J Dermatol Venereol Leprol. 2013;79:654–67.
0 Komentarz
1
FacebookPinterest

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies. OK Dowiedz się więcej