Strona główna jak wybierać kosmetyki? Trend clean beauty – czym jest i dlaczego jest coraz bardziej popularny?
clean beauty - trend "czyste piękno"

Trend clean beauty – czym jest i dlaczego jest coraz bardziej popularny?

przez Diana

Clean beauty to ogólnoświatowy trend w kosmetykach, o którym mówi się, że jest obecnie  jednym z najważniejszych trendów kosmetycznych. Jest czymś, o czym wszyscy mówią, choć brak uniwersalnej definicji tego pojęcia. Kluczowymi filarami czystego piękna, są takie pojęcia, jak bezpieczeństwo, zrównoważony rozwój, etyka i przejrzystość przy tworzeniu kosmetyków. 

Chcemy, aby producenci dostarczali nam kosmetyki, które są tak wyprodukowane, aby mieć jak najmniejszy negatywny wpływ na zdrowie, środowisko i społeczeństwo.

 

Clean beauty

Wyszukiwania w Google z 2018 roku pokazują, że największym zainteresowaniem w zakresie bezpieczeństwa kosmetyków były frazy: siarczany, aluminium, parabeny i silikony. Określenie “clean beauty” odnosi się do każdego kosmetyku wolnego od substancji potencjalnie szkodliwych i drażniących, a w zamian zawierającego ekstrakty i składniki pochodzenia roślinnego, witaminy i minerały. Ważna jest także kwestia opakowań (np. z recyklingu) i zrównoważonego pozyskiwania składników.


Bezpieczne materiały syntetyczne

Przemysł kosmetyczny, podobnie jak przemysł spożywczy, cierpi z powodu nie zawsze prawdziwego utożsamiania naturalności z bezpieczeństwem. Jednocześnie pojawiają się obawy dotyczące etyki zaopatrzenia w produkty naturalne, z olejem palmowym i olejem kokosowym na czele. Konwencjonalna chemia może nadal odgrywać rolę w ulepszaniu etyki zaopatrzenia i zrównoważonego rozwoju w branży kosmetycznej.
 

Zielona strona mocy

Obecny trend sprawił, że wielu producentów przyjęło zielone praktyki, które koncentrują się na ograniczaniu szkód dla ludzi i planety, oferując jednocześnie przejrzystość w zakresie składników i praktyk biznesowych. W te praktyki wpisują się także najwięksi gracze, jak P&G i Unilever, którzy zaczęli stosować koncepcje upcyklingu, używają materiałów do recyklingu itp. Takie podejście się opłaca, ponieważ wg danych 78%konsumentów wierzy bardziej markom przejrzystym niż konwencjonalnym, a 73% jest skłonnych zapłacić więcej za produkty przejrzystych marek.
 

Bez opakowania

Jednym ze sposobów na kosmetyki bardziej przyjazne dla środowiska jest rezygnacja z opakowań. Co ważne, naturalne preparaty do pielęgnacji często wymagają rygorystycznego pakowania, aby zminimalizować ryzyko zanieczyszczenia kosmetyków, które nie są chronione tak silnymi konserwantami, jak ich konwencjonalne odpowiedniki. 

Potencjał tego podejścia widać coraz wyraźniej. W Wielkiej Brytanii powstał nawet pierwszy sklep internetowy wolny od opakowań. 


“Czyste” kosmetyki

Co oznacza „czyste piękno” z technicznego punktu widzenia? Rozpoczął go przemysł spożywczy dzięki ruchowi „czystej etykiety”. Napędzany przez konsumentów oznaczał pominięcie sztucznych aromatów i kolorów; minimalizowanie dodatków, które modyfikują teksturę lub smak; i ostatecznie skrócenie list składników do najważniejszych – zwłaszcza tych o naturalnie brzmiących nazwach. 

Podobnie jest z kosmetykami. Usuwanie zbędnych składników i stosowanie naturalnych substancji tam, gdzie jest to możliwe to kwintesencja clean beauty. Wynika to z ewolucji trendu na naturalne kosmetyki. Clean beauty dodatkowo kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo dla ludzi i środowiska, skuteczność i przejrzystość co do stosowanych surowców i ich źródeł.Na co zwracać uwagę przy wyborze kosmetyków? Przewodnik clean beauty. 

1. Uproszczone formuły

„Uproszczone formuły” mogą oznaczać kilka rzeczy. Zazwyczaj chodzi o krótsze listy składników na etykiecie produktu. Prostsze formuły oznaczają również powrót do podstaw – zwłaszcza w przypadku składników naturalnych lub botanicznych, ponieważ postrzegamy je jako „czyste” i bardziej wartościowe.


Najważniejsze dla uproszczonej formuły jest aby każdy składnik spełniał jakiś istotny cel w kosmetyku. 

2. Naturalne / pochodzenia roślinnego 

Chętnie widzimy składniki naturalne w formułach kosmetyków, ponieważ uważamy je za bardziej czyste i bezpieczne. (przeczytaj o nich więcej tutaj)

3. Odpowiedzialne pozyskanie

„Czyste piękno” oznacza również naturalne produkty i składniki pochodzące ze sprawiedliwego handlu. Oznacza to,  że ​​rolnicy, pracownicy i społeczności osób zaangażowanych w uprawę i łańcuch dostaw nie są wykorzystywani ekonomicznie i etycznie. Jest wiele pytań do rozważenia podczas wybierania składników. 

Na przykład: Czy dostawca składników inwestuje w społeczność lokalną? Czy lokalni rolnicy mają opiekę zdrowotną, a ich dzieci mają dostęp do edukacji? Czy łańcuch dostaw jest identyfikowalny? I czy produkty pochodzą z tego samego, spójnego źródła? Zmienność warunków wzrostu jest ważnym czynnikiem wpływającym na fitochemikalia obecne w roślinie.

Czy składniki są pozyskiwane i przetwarzane z uwzględnieniem środowiska; tj. jak duży jest ich ślad węglowy? Czy energia słoneczna lub wiatrowa może wspierać ich przetwarzanie? Czy pozyskiwanie składnika naturalnego jest zgodne z zasadami różnorodności biologicznej?
 

4. Bezpieczne dla użytkownika

Popyt na naturalne składniki wynika z naszej troski o bezpieczne produkty. Słusznie oczekujemy produktów niedrażniących i nietoksycznych. Obecnie jednak wiele składników ma złą sławę, choć brakuje wystarczających dowodów na potwierdzenie takiego podejścia. Dlatego każdy powinien mieć własną listę substancji, których woli unikać. 

Do często wymienianych należą: SLS, SLES, parabeny, formaldehyd, środki uwalniające formaldehyd, ftalany, olej mineralny, palmitynian retinylu, oksybenzon, smoła węglowa, hydrochinon, triklosan i triklokaran. Większość z nich opisałam tutaj i tutaj.

5. Bezpieczne dla środowiska

Czyste piękno obejmuje również bezpieczeństwo dla środowiska. Oznacza to użycie składników, które ulegają biodegradacji, są bezpieczne dla organizmów wodnych i innych form życia i nie utrzymują się w środowisku. W związku z tym składniki o wątpliwych wynikach w środowisku powinny

być pomijane i zastępowane alternatywami; na przykład celuloza zamiast mikrokulek PVP .
 

6. Skuteczne

Poza wszystkimi wyżej wymienionymi parametrami, kupowany przez nas kosmetyk powinien być skuteczny.

7. Przejrzyste

Poza wszystkimi wyżej wymienionymi parametrami, chcemy, aby kupowany przez nas kosmetyk był przede wszystkim skuteczny.

Wreszcie, ważne jest by zawartość kosmetyku była jasno opisana na etykiecie. Dzięki temu możemy kupować w oparciu o prawdziwe informacje. Przewodnik jak czytać INCI >> tutaj.

0 Komentarz
0

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies. OK Dowiedz się więcej