Strona główna naturalne kosmetykinaturalna pielęgnacja Uszkodzenia włosów i substancje aktywne mogące je cofnąć
jak powstają uszkodzenia włosów i jak naprawić uszkodzone włosy

Uszkodzenia włosów i substancje aktywne mogące je cofnąć

przez Diana

Coraz więcej osób narzeka na uszkodzone włosy. Szczotkowanie, prostowanie włosów, zabiegi chemiczne (farbowanie, rozjaśnianie) oraz słońce i zanieczyszczenia pochodzące ze środowiska to prawdziwa zmora dla włosów. Uszkodzony włos nie jest łatwo przywrócić do zdrowia – trzeba działać na kilku poziomach, od środka włosa aż do zewnętrznej warstwy. 

Powszechnie stosowane w kosmetykach do włosów silikony pokrywają włos cienką warstwą, która zapobiega lub spowalnia wnikanie substancji aktywnych do włosa. Skupmy się dlatego na środkach zawierających substancje naturalne i wolnych od silikonów. 


Budowa włosa

Żeby zrozumieć jak powstają uszkodzenia włosów, musisz wiedzieć jak włos jest zbudowany. 

Widoczna część włosa, czyli trzon składa się z trzech koncentrycznych warstw.  Najbardziej zewnętrzna warstwa zawiera od 6 do 10 nałożonych warstw komórek wrzecionowatych w kształcie łusek. Łuski te pokrywają całą długość powierzchni włókna włosów. Jeśli ich powierzchnia jest  nienaruszona, gładka i przepuszczalna, dobrze chroni korę włosa zawierającą włókna keratynowe. Środkowa część włókna włosów, zwana właśnie korą, stanowi dwie trzecie grubości włókna włosów. Składa się z komórek z melaniną (pigmentem) i długołańcuchowej keratyny. Włókna te są połączone ze sobą masą bogatej w siarkę keratyny (matryca). Wreszcie, najbardziej wewnętrzny rdzeń składa się z martwych komórek i nie ma go na włosach dzieci ani na bardzo cienkich włosach.


Silne i elastyczne włosy

Włosy mają dwie podstawowe właściwości – siłę i elastyczność. Pojedyncze włókno włosów jest bardzo odporne, może utrzymać 100 g bez łamania i rozciągać się o 20–30% w stanie suchym i o 100% w stanie mokrym. Włos zawdzięcza taką odporność keratynie. 

Keratyna składa się z długich łańcuchów 18 aminokwasów, które tworzą odporna i elastyczną strukturę. Wysokie stężenia aminokwasu cysteiny są odpowiedzialne za tę unikalną strukturę, ponieważ tworzą silne wiązania chemiczne zwane mostkami siarczkowymi

Warstwa zewnętrzna składa się z łusek, które są połączone ceramidami, rodzajem „cementu” zawierającego głównie lipidy. Ceramidy są bardzo ważne, utrzymują strukturę włosów i zapobiegają uszkodzeniom, łamaniu się włosów, ich wysuszaniu i matowieniu. 


Uszkodzenia włosów

Jeśli Twoje włosy są matowe i bez połysku, jest to dla Ciebie ważny sygnał wskazujący na uszkodzenie włosów. Innymi sygnałami jest ich szorstkość, brak elastyczności. Powodem takiego stanu jest utrata białek. Przyczynia się do tego ekspozycja na słońce.  Włosy mogą się także nie układać, być splątane i łamliwe. Często w tej sytuacji mają tez rozdwojone końcówki. 


Zewnętrzne przyczyny uszkodzeń włosów:

  • erozja (postępujące zużycie łusek włosów)
  • naprężenie mechaniczne (powodowane przez czesanie)
  • wiązanie i upinanie włosów (powoduje tarcie, które osłabia włosy)
  • podwyższona temperatura (suszenie, prostowanie powoduje uszkodzenie włókien, zmniejsza ich nawilżenie i powoduje powstanie bąbelków pary wodnej, uszkadzające włos)
  • środki chemiczne (niektóre, jak farby do włosów, uszkadzają strukturę włosa)
  • promieniowanie UV (rozkłada keratynę w korze włosa)Substancje aktywne naprawiające uszkodzenia włosów

Gdy Twoje włosy zostaną uszkodzone, tradycyjne szampony i odżywki nie naprawią zniszczeń. Przede wszystkim przejdź na łagodne środki do pielęgnacji włosów. Aby odzyskać połysk włosów, Twoje kosmetyki muszą działać na kilku poziomach, od środka kory aż do warstwy zewnętrznej. Środki błonotwórcze (takie jak silikony) są często stosowane w zabiegach naprawczych, ponieważ pokrywają włosy cienką warstwą, dając im poślizg, połysk i efekt wygładzenia. Ta warstwa jest jednak wodoodporna i może spowolnić lub zapobiec przenikaniu substancji czynnych do włosa. 

Jak już pisała, gdy włosy są uszkodzone, łańcuchy keratynowe ulegają zniszczeniu i brakuje aminokwasów, które służą jako ogniwa keratyny. Aby zastąpić te uszkodzone łańcuchy, z pomocą przyjdą Ci wolne aminokwasy pochodzące np. z białek pszenicy, kukurydzy i soi.  Wysoka zawartość aminokwasów siarkowych w soi jest podobna do tej we włosach. 

Aby poprawić nawodnienie, pomoże kwas hialuronowy o niskiej masie cząsteczkowej (LMW). Kwas hialuronowy jest wysoce higroskopijny ( czyli  ma zdolność zatrzymywania wody – do 1000 razy swojej własnej masy). W zależności od masy cząsteczkowej penetracja i sposób działania stosowanego kwasu hialuronowego będą się różnić. LMW dotrze głębiej do kory włosów, co jest ważne dla ich nawilżenia.  

Ceramidy są podobne do lipidów znajdujących się w komórkach łusek włosa, gdzie są wchłaniane między komórkami, działając jak międzykomórkowy cement i wypełniacz na uszczelniania. 

Rozdwojone końcówki i najbardziej uszkodzone części włosa uratować mogą peptydy jedwabiu i naturalne oleje roślinne. Peptydy jedwabiu mają wysokie powinowactwo do keratyny i tworzą film na końcach włosów, jednak w porównaniu do silikonów, działają tylko tam, gdzie włos jest uszkodzony. Potrafią połączyć części rozdwojonego włosa. Oleje roślinne (np. olej palmowy) uzupełniają lipidy i zmniejszają szorstkość włosów. Poprawiają też ich wygląd przez nadanie włosom blasku i miękkości. 


Źródło: Repairing Hair with Natural Actives, Jean-Christophe Choulo, May 2013

1 Komentarz
0

Przeczytaj także

1 Komentarz

Czy zanieczyszczenia powietrza mogą powodować wypadanie włosów? - naturalnie na dobranoc 20/03/2020 - 19:03

[…] Uszkodzenia włosów i substancje aktywne mogące je cofnąć […]

Reply

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies. OK Dowiedz się więcej