Strona główna naturalne kosmetykiskład kosmetyków Używasz kosmetyków z silikonem? Pamiętaj o tych zasadach
jakie silikony są rozpuszczalne w wodzie

Używasz kosmetyków z silikonem? Pamiętaj o tych zasadach

przez Diana

Dokładnie oczyszczaj

Jeśli używasz kosmetyków do twarzy, które w składzie mają silikony, musisz bezwzględnie pamiętać o oczyszczaniu skóry. Robiąc to niedokładnie możesz mieć problem z zatkanymi porami. Dodatkowo, pozostawiony na skórze silikon może zablokować wchłanianie składników aktywnych.

Najpierw krem, później silikon

Zanim położysz na twarzy warstwę silikonu (na przykład w podkładzie do makijażu) najpierw zadbaj o jej odpowiednie nawilżenie. 

Używaj odpowiednich kosmetyków do demakijażu i do mycia włosów

Do usunięcia silikonów ze skóry przydadzą się specjalne preparaty. To ważne, ponieważ zbyt mocne detergenty niepotrzebnie narusza warstwę lipidową skóry, dlatego uważaj z nimi. Wypróbuj emulsje lub olejki do demakijażu. 
W przypadku szamponu do włosów, użyj odpowiedniego detergentu do zmycia silikonu, którego używasz. Tabelę z silikonami i detargentami, które je usuwają znajdziesz w tym wpisie. 

Zwracaj uwagę na skład

Jeśli kosmetyk, który chcesz kupić (szczególnie krem do twarzy, balsam do ciała, odżywka do włosów) mają silikon na bardzo wysokim miejscu w składzie, lepiej go nie kupuj. Oznaczać to może, że jest on ubogi w substancje odżywcze czy anwilżające, a silikon będzie powodował tylko złudne wrażenie nawilżenia. 

Baza silikonowa – tylko na wielkie wyjścia

Ze względu na matowy efekt i wygładzenie kusi, aby bazy silikonowej używać zawsze, kiedy chcemy ładnie wyglądać. Jednak na co dzień, a szczególnie latem, nie warto zalepiać porów. Używaj takiej bazy od święta, a skóra Ci za to podziękuje. 
Podobnie z silikonowymi olejkami (jedwabiami, innymi kosmetykami, których skład oparty jest o silikon)  do włosów – użyte od czasu do czasu i odpowiednio usunięte z włosów nie zrobią im krzywdy. Używane w nadmiarze zamiast poprawić ich wygląd, mogą im tylko zaszkodzić. 


DODATEK

JAKIE SILIKONY SĄ ROZPUSZCZALNE W WODZIE?

Trudno jest uszeregować silikony pod względem rozpuszczalności w wodzie dlatego, że są one albo rozpuszczalne, albo nie. Większość silikonów jest nierozpuszczalnych w wodzie z powodu ich niepolarności, ale niektóre z nich są modyfikowane chemicznie, aby uczynić je bardziej kompatybilnymi z wodą. W poniższej tabeli wymieniono główne rodzaje silikonów występujących w preparatach do pielęgnacji włosów. Wskazuje również na środki powierzchniowo czynne, które można zastosować, aby zapewnić dobre usunięcie silikonu z włosów. Badania wykazały, że nierozpuszczalne w wodzie silikony nie wykazują dużego nagromadzenia, gdy stosujesz  szampon zawierający jeden z zalecanych środków powierzchniowo czynnych.


SilikonRozpuszczalny w wodzie?Czym możesz go usunąć z włosów?
DimethiconeNIESLS, SLES, cocamidopropyl betaine,
cocobetaine, ALS, ALES
DimethiconolNIESLS, SLES, cocamidopropyl betaine,
cocobetaine, ALS, ALES
Phenyl TrimethiconeNIESLS, SLES, cocamidopropyl betaine,
cocobetaine, ALS, ALES
AmodimethiconeNIESLS, SLES, cocamidopropyl betaine,
cocobetaine, ALS, ALES
CyclomethiconeNIEcocamidopropyl betaine, cocobetaine,
inne delikatne surfaktanty
PEG-modified
dimethicone
TAKcocamidopropyl betaine, cocobetaine,
inne delikatne surfaktanty
Dimethicone copolyolTAKcocamidopropyl betaine, cocobetaine,
inne delikatne surfaktanty
0 Komentarz
0

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies. OK Dowiedz się więcej