Strona główna naturalne kosmetykinaturalna pielęgnacja Witamina A – tego potrzebuje Twoja skóra
Witamina A w kosmetykach

Witamina A – tego potrzebuje Twoja skóra

przez Diana

Witamina A jest składnikiem wielu kosmetyków pielęgnacyjnych. A to dlatego, że jest jednym z najskuteczniejszych substancji przeciwzmarszczkowych. Nazywana jest nawet witaminą młodości, ponieważ opóźnia i zmniejsza zmian skórne pojawiające się z wiekiem.


Formy witaminy A stosowane w kosmetykach

Pod pojęciem “witamina A” w kosmetyku kryje się najczęściej retinol i retinoid. W kosmetykach najczęściej stosuje się retinol i palmitynian retinylu oraz retinal i beta-karoten.

Retinol jest najczęściej stosowaną w kosmetykach formą witaminy A. Nie podrażnia skóry i jest bardzo skuteczny. Retinoid jest nieco nowszą formą witaminy A. Jest również bardzo efektywny i bezpieczny w użyciu, a przy tym stabilny w formułach kosmetyków. Nie podrażnia skóry, przez co jest bezpieczny w użyciu.

Beta -karoten (prowitamina A) to naturalna, występująca w roślinach substancja, która jest silnym oksydantem.


Nie daj się nabrać na estry retinolu: palmitynian retinylu i octan retinylu. Są to najsłabiej działające formy witaminy A i w porównaniu z retinolem, nie wykazują znacznego działania przeciwzmarszczkowego.

Kwas retinowy i jego pochodne są silnymi formami witaminy A. Są używane jedynie w środkach dermatologicznych i na receptę.

Kosmetyki z witaminą A – czy są dla Ciebie?

Jeśli:

 • walczysz z trądzikiem
 • jesteś młoda, ale już teraz zależy Ci na zachowaniu młodego wyglądu
 • chcesz zmniejszyć zmarszczki
 • dokucza Ci łuszczący się naskórek
 • chcesz poprawić elastyczność skóry

Ilość witaminy A w skórze spada pod wpływem promieniowania słonecznego.


Pamiętaj jednak, że pochodne retinolu (np.tretinoina) powodują liczne efekty niepożądane, przede wszystkim podrażnienie skóry, suchość i łuszczenie. Podczas stosowania retinoidów unikaj ekspozycji na promieniowanie UV ze względu na ich działanie wzmagające wrażliwość na światło. Nie należy także stosować jednocześnie preparatów o działaniu keratolitycznym, złuszczającym, ścierająco-czyszczącym, wysuszającym, ściągającym, znieczulającym oraz antybiotyków.

Jak działa witamina A i retinoidy na skórę?

Rozpuszczalne w tłuszczach retinoidy dobrze wnikają w warstwę rogową naskórka, w niewielkim stopniu do skóry właściwej i tkanki podskórnej. Przyspieszają odnowę naskórka.

W warstwach skóry właściwej zwiększają wytwarzanie kolagenu i elastyny. Stymulują produkcję kolagenu. Wpływają pozytywnie na stan tkanki łącznej skóry właściwej. Poprawia to jędrność, elastyczność oraz nawilżenie skóry. Retinoidy dodatkowo zabezpieczają powstały kolagen przed degradacją.

Witamina A powoduje złuszczanie się naskórka i rumień (podobnie jak przy łagodnym oparzeniu słonecznym) [3]. Z drugiej strony, może zapobiegać powstawaniu piegów; rozjaśnia skórę, zapobiega powstawaniu plam pigmentacyjnych. Jest skuteczna w leczeniu trądziku [4]. Retinoidy regulują pracę gruczołów łojowych, przyspieszają gojenie się uszkodzeń naskórka. Wiele publikacji naukowych pokazuje, że retinoidy są skuteczne przy problemach skórnych, takich jak: atopowe zapalenie skóry (AZS), łuszczyca, wspomniany już trądzik oraz stany trądzikopodobne, fotostarzenie, zaburzenia rogowacenia skóry, naskórkowe stany przedrakowe, łupież, czy rogowiec dłoni i stóp [4].

Witamina A w kosmetykach anti-aging

Witamina A i retinoidy należą do najbardziej efektywnych składników preparatów przeciwstarzeniowych [5]. Retinol wygładza i uelastycznia skórę, likwiduje drobne zmarszczki, zmniejsza przebarwienia, pobudza aktywność i zwiększa liczbę fibroblastów, zwiększa produkcję włókien kolagenowych. Wykazano, że produkty zawierające niską dawkę (0,1%) retinolu wzmacniają skórę, zmniejszają oznaki jej starzenia, przy czym nie mają działań nieporządanych [6].

W kosmetykach najczęściej stosuje się retinol w postaci palmitynianu (INCI: Retinyl Palmitate) oraz retinal i beta-karoten. Wykazano, że beta-karoten (prowitamina A) stosowany zewnętrznie posiada zdolność wnikania w głąb naskórka, następnie ulega przekształceniu m.in. do postaci palmitynianu retinylu, który pełni rolę prekursora witaminy A. Palmitynian retinylu zwiększa intensywność syntezy kolagenu w skórze właściwej. Wpływa jednak przede wszystkim na zewnętrzne warstwy naskórka. Jest zalecany przy szorstkiej i suchej skórze.


Jak długo i kiedy najlepiej stosować retinol?

Kurację retinolem dobrze jest zaplanować na kilka miesięcy, by miała najlepsze efekty. Najlepiej rozpocząć ją jesienią, ponieważ na początku skóra może być wrażliwa na słońce i niską temperaturę.

Po okresie ok. 6 miesięcy możesz zrobić przerwę (szczególnie latem, gdy skóra częściej narażona jest na promieniowanie słoneczne). Możesz też nie przerywać kuracji, ale znacznie obniżyć jej intensywność, np. stosując produkty z retinolem raz w tygodniu lub wybrać kosmetyk z niskim stężeniem witaminy A.

Dlaczego witamina A zapobiega zmarszczkom?

Witamina A korzystnie wpływa na zewnętrzne warstwy naskórka wygładzając skórę i zmniejszając rogowacenie naskórka. Następuje wymiana naskórna na młody i nieuszkodzony. Jeśli witamina A stosowana jest regularnie, wpływa na głębsze warstwy skóry. Pomaga w produkcji kolagenu i elastyny, czyli naturalnych budulców skóry, odpowiedzialnych za zachowanie jej jędrności. Co więcej, stymuluje produkcję kwasu hialuronowego w skórze. Jest to o tyle ważne, że jego ilość w skórze spada wraz z wiekiem, a odpowiada za nawodnienie komórek skóry.

Dzięki temu, po kilku miesiącach kuracji można zauważyć poprawienie stanu skóry i jej pogrubienie. Skóra jest jędrniejsza, wymodelowana, zmarszczki ulegają spłyceniu .

Możesz w tym samym czasie używać kosmetyków z witaminą A i witaminą C (zamiennie, najlepiej jeśli witaminę A będziesz nakładać na noc, a witaminę C rano) oraz kremów z filtrami UV. Dodatkowe składniki aktywne wprowadzaj jednak stopniowo, i gdy Twoja skóra będzie na to gotowa. W przypadku kuracji z witaminą A uważaj z produktami zawierającymi kwasy. Są to silnie działające substancje, które przyspieszają odnawianie naskórka. Stosowanie obu produktów może powodować podrażnienie skóry.

Podsumowanie

Retinol i retinoidy należą do najbardziej efektywnych substancji opóźniających procesy starzenia. Witamina A wygładza i uelastycznia skórę, likwiduje drobne zmarszczki, zmniejsza przebarwienia, pobudza aktywność i zwiększa liczbę fibroblastów oraz produkcję włókien kolagenowych.

Źródła:

 1. Bojarowicz H,Płowiec A, Wpływ witaminy A na kondycję skóry.
 2. Kwiatkowska B, Skóra. Azjatycka pielęgnacja po polsku. Wyd. Pascal.
 3. Podlewski J, Chwalibogowska-Podlewska A. Leki współczesnej terapii 2009. Medical Tribune Polska, Warszawa 2009.
 4. Adamski Z, Kaszuba A. Dermatologia dla kosmetologów. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Poznań 2008.
 5. Griffiths TW. Cosmeceuticals: coming of age. Br J Dermatol 2010, 162: 469-470.
 6. Stamates B, Bertin B, Oddos I, et al. Antiaging action of retinol: from molecular to clinical. Skin Pharmacol Physiol 2009, 22(4): 200-209.
Witamina A – retinol
1 Komentarz
0

Przeczytaj także

1 Komentarz

Jak opóźnić starzenie się skóry? Składniki kosmetyków opóźniające starzenie się skóry. - naturalnie na dobranoc 01/04/2020 - 16:26

[…] które stymulują skórę, także wpływają na jej młodszy wygląd. Należą do nich retinol, niacynamid, peptydy i stymulatory komórkowe, takie jak resweratrol. Chociaż każdy z nich […]

Reply

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies. OK Dowiedz się więcej