Strona główna naturalne kosmetykinaturalna pielęgnacja Jak myć, czesać i suszyć włosy? Czyli włosy bez rozdwojonych końcówek.
Co mówią badania naukowe o myciu, czesaniu i suszeniu włosów

Jak myć, czesać i suszyć włosy? Czyli włosy bez rozdwojonych końcówek.

przez Diana

Komu nie marzą się piękne, zdrowe i lśniące włosy? Codzienne zabiegi pielęgnacyjne niestety nie zawsze idą w parze z naszymi pragnieniami. Wiele osób nie wie jak dbać o włosy, by się nie łamały, a rozdwojone końcówki były rzadkością. Dlatego powstał ten wpis. Znajdziesz w nim wyniki badań naukowych, które raz na zawsze rozwieją Twoje wszelkie wątpliwości.

Rozdwojone końcówki

Rozdwojone końcówki są moim największym problemem z włosami. To, czy Twoje włosy mają do tego tendencje, zależy od ich siły. Siła włosów wynika z połączenia masy włosa i odporności na pękanie. Silne włosy to takie, które rosną zdrowe na całej swej długości i zachowują taką samą średnicę. Ważny jest też nienaruszony naskórek i kora włosa.

Wiemy, że rozdwojenie końcówek jest bardziej prawdopodobne w suchych i utlenionych włosach. Ale rozdwojone końcówki powstają także, gdy naskórek włosa jest uszkodzony.  Siła włosów zależy od dobrego stanu naskórka włosa i ilości wody we włóknach (a oba te warunki zależą głównie od uszkodzeń chemicznych). Rozjaśnianie, farbowanie, prostowanie to zabiegi, które powodują uszkodzenia chemiczne. Nawet światło słoneczne może osłabiać włosy i zwiększać tarcie między włóknami, prowadząc do ich pęknięcia.

Jak czesać włosy?

Ważnym czynnikiem związanym z łamaniem włosów jest występowanie splątań, powstających w wyniku rozczesywania. Prowadzą one do złamań,a rodzaj złamania zależy od stanu włosów i czesania – na mokro lub na sucho.

Czesanie suchych włosów jest bardziej związane z krótkimi przerwami segmentowymi, a czesanie na mokro jest związane z długimi przerwami segmentowymi. Krótkie podziały segmentu powodują częściej rozdwojone końcówki. W przypadku włosów prostych, czesanie na sucho wytwarza wyższe siły nacisku na końce włosów niż na średniej długości. Jednak gdy są mokre, wytwarza wyższe siły rozczesywania w połowie długości, odpowiadające za wypadanie włosów i większą ilości złamań.

Szampon do włosów – zasady użycia

Szampon powinnaś nakładać raczej na skórę głowy, niż włosy. W czasie mycia,wcieraj szampon w całą skórę głowy w kierunku od przodu (czoła) do tyłu, a małe ilości szamponu nakładaj na każdy obszar głowy pod włosami. Nakładanie szamponu na czubek głowy zwiększa tylko tarcie włosów i powoduje splątanie włosów. Po wymasowaniu skóry głowy i włosów na całej długości, dokładnie go spłukaj. Po całkowitym spłukaniu szamponu powinnaś delikatnie osuszyć włosy ręcznikiem, a odżywkę nałożyć na całej długość włosów, unikając nakładania jej w pobliżu skóry głowy. Spłukaj dokładnie odżywkę, po czasie jaki poleca producent.

Jeśli masz kręcone włosy, do czesania na mokro możesz używać produktów pozostawianych na włosach. Stosowanie produktów bez ich spłukiwania na proste włosy, może powodować oleisty wygląd i matowienie włosów. Po myciu możesz zastosować naturalne oleje roślinne do odżywienia i uszczelnienia struktury włosa.

Suszenie suszarką, a tym bardziej prostowanie włosów może wymagać użycia silikonowej (lub jej naturalnego odpowiednika) osłony termicznej, która rozprowadzi ciepło wzdłuż powierzchni włókna włosa, unikając wrzenia wody wewnątrz włosa.

Suszenie i prostowanie włosów

Obróbka termiczna powoduje rozkład pozostałości tryptofanu na produkty utleniania typu kinureniny. Po tym, włosy mogą wydawać się łatwiejsze do rozczesania. Jednak po umyciu widać, że włosy wysychają, odsłaniając uszkodzenia spowodowane nadmiarem ciepła. 🙁

Chociaż korzystanie z suszarki do włosów powoduje większe uszkodzenia powierzchni niż naturalne suszenie, jest dobra wiadomość! Badacze odkryli, że używanie suszarki w odległości 15 cm przy ciągłym ruchu powoduje mniejsze uszkodzenia niż naturalne suszenie włosów.

Niechciana reakcja na kosmetyki

Różne substancje wchodzące w skład kosmetyków mogą powodować uczulenia lub inne niechciane reakcje na składniki kosmetyczne. W kolejności od powodujących najwięcej takich reakcji, są to: substancje zapachowe, środki barwiące włosy (p-fenylenodiamina) konserwanty ( Formaldehyd, parabeny, quaternium-15 (donor formaldehydu). Większość przypadków podrażnienia i alergii powodują kosmetyki pozostawiane na skórze. Kosmetyki o krótkim kontakcie zazwyczaj nie powodują poważnych podrażnień ani alergii.

rozdwojone końcówki

P.S. O tym, jak dbać o włosy możesz przeczytać także tutaj.

Źródło:

Hair Cosmetics: An Overview, Maria Fernanda Reis Gavazzoni Dias

0 Komentarz
0

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies. OK Dowiedz się więcej