Strona główna jak wybierać kosmetyki? Woda micelarna – czym jest i jak działa
woda micelarna działanie i zastosowanie

Woda micelarna – czym jest i jak działa

przez Diana

Kiedy już raz wypróbujesz wody micelarnej, nie będziesz chciała się z nią rozstać. Woda micelarna to jeden z bardziej uniwersalnych kosmetyków, który w dodatku jest odpowiedni do każdego typu cery. 

Wodę micelarną (płyn micelarny) wybieramy coraz częściej jako podstawowy kosmetyk do demakijażu i oczyszczania twarzy. To dlatego, że łączy działanie płynu do demakijażu, mleczka i toniku do twarzy. Łagodnie oczyszcza skórę, usuwa makijaż, a przy tym nie pozostawia na skórze tłustego filmu, ani nie ściąga skóry.  

Płyn micelarny – kosmetyk nowej generacji 

Płyny micelarne są stosunkowo nowymi produktami na rynku kosmetycznym. Tymczasem micele posiadają doskonałe właściwości myjące i skutecznie wypierają pozostałe produkty do demakijażu i oczyszczania, takie jak: mleczka, żele, pianki czy toniki. Ich popularność wynika wielofunkcyjności i przyjaznej formuły. Micele są inaczej zwane koloidem, w którym rozdrobnienie cząsteczek sięga nanometrów. 

Micele są kulistymi strukturami złożonymi z dwóch części – hydrofilowej i hydrofobowej (zwanej także lipofilową). Hydrofilowość, czyli wodolubność, to skłonność cząstek do łączenia się z wodą. Hydrofobowość jest skłonnością cząsteczek chemicznych do odpychania od siebie cząsteczek wody i przyciągania tłuszczów oraz zanieczyszczeń. Micele mają działanie dwufazowe – najpierw przyciągają do siebie zanieczyszczenia, a potem rozpuszczają je w roztworze wodnym. 

Kosmetyki zawierające takie cząsteczki potrafią skutecznie oczyszczać skórę z sebum, silikonu i kurzu. Prz tym nie wywołują podrażnień, są hipoalregiczne, wygodne w użyciu i nie pozostawiają na skórze tłustej warstwy. Płyn micelarny pielęgnuje skórę, ponieważ struktura cząsteczek umożliwia przedostanie się witamin, minerałów i składników roślinnych.  
 

Jak używać płynu micelarnego?

Płyn micelarny może posłużyć Ci do demakijażu twarzy i oczu, oczyszczania skóry rano i wieczorem,  także do odświeżenia w ciągu dnia. Użyj wacika, na który nałożysz odpowiednią ilość płynu. Do odświeżenia skóry w ciągu dnia wygodna będzie woda micelarna w sprayu (ale znacznie mniej ekologiczna).  
 

Skład wody micelarnej

Płyn micelarny powinien mieć jak najmniej składników – im prostszy skład, tym lepiej. Nie powinien zawierać dodatków, jak kompozycje zapachowe, barwniki, konserwanty, a przynajmniej ich zawartość powinna być ograniczona do minimum. Zamiast wody, w składzie może się znaleźć hydrolat lub woda termalna
 
 

Bibliografia:

  1. Patrycja Kuzian, Stanisław Rymar, Płyny micelarne a bezpieczeństwo środowiska przyrodniczego.  
  2.  Matthews I., Kosmetyki naturalne i organiczne – spostrzeżenia konsumentów i innowacje, http://przemyslkosmetyczny.pl/
Płyn micelarny Biolaven

0 Komentarz
1
FacebookPinterest

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies. OK Dowiedz się więcej