Strona główna naturalne kosmetykinaturalna pielęgnacja Zasady bezpiecznego przebywania na słońcu
Jak bezpiecznie korzystać ze słońca?

Zasady bezpiecznego przebywania na słońcu

przez Diana

Bezpieczne przebywanie na słońcu jest zawsze popularnym  tematem w sezonie letnim. Ważne jednak, żeby chronić skórę przed uszkodzeniami słonecznymi przez cały rok, bez względu na pogodę. Czemu? Narażenie na promieniowanie słoneczne  może powodować oparzenia słoneczne, starzenie się skóry ( plamy skórne, zmarszczki ), uszkodzenie oczu i raka skóry, który jest najczęstszy ze wszystkich nowotworów.


Zasady bezpiecznego przebywania na słońcu

 • Stosuj filtry przeciwsłoneczne o szerokim spektrum (UVA i UVB) z wartościami SPF wynoszącymi co najmniej 15.
 • Ogranicz czas spędzony na słońcu, szczególnie między godziną 10 a 14, kiedy promienie słoneczne są najbardziej intensywne.
 • Noś odzież zakrywającą skórę, taką jak koszule z długim rękawem, spodnie, okulary przeciwsłoneczne i kapelusze z szerokim rondem.
 • Zapoznaj się z etykietą Twojego kosmetyku z filtrem UV, aby upewnić się, że prawidłowo go używasz.
 • Stosuj krem ​​przeciwsłoneczny na wszystkie partie odkrytej skóry, zwłaszcza na nos, uszy, szyję, ręce, stopy i wargi (ale unikaj kontaktu z ustami  i oczami).
 • Nałóż krem ponownie co najmniej co dwie godziny. Stosuj częściej, jeśli pływasz lub intensywnie się pocisz. (Przeczytaj etykietę swojego  kremu przeciwsłonecznego. Średniej wielkości osoba dorosła lub dziecko potrzebują co najmniej ilości potrzebnej do napełnienia szklanki, aby równomiernie pokryć ciało. Chyba nikt z nas nie stosuje zalecanych ilości kosmetyku…).
 • Jeśli nie masz dużo włosów, nałóż krem ​​do opalania także na czubek głowy lub załóż kapelusz.

Czytaj etykiety kosmetyków przeciwsłonecznych

Chociaż to promieniowanie UVB jest główną przyczyną oparzeń słonecznych, zarówno promienie UVA i UVB przyczyniają się do raka skóry. Wszystkie filtry przeciwsłoneczne chronią przed promieniowaniem UVB, ale tylko te o szerokim spektrum wykazują również wystarczającą ochronę przed promieniowaniem UVA. Dlatego ważne jest, aby Twój kosmetyk chronił przed szerokim spektrum promieni.

Czynniki ryzyka dla szkodliwych skutków promieniowania UV

Pamiętaj, że ludzie wszystkich kolorów skóry są potencjalnie narażeni na poparzenia słoneczne i inne szkodliwe skutki promieniowania UV, więc zawsze chroń się. Bądź szczególnie ostrożny, jeśli masz:

 • blada skóra
 • włosy blond, czerwone lub jasnobrązowe
 • był leczony z powodu raka skóry
 • członek rodziny, który miał raka skóry

Jeśli bierzesz leki, zapytaj swojego pracownika służby zdrowia o środki ochrony przed słońcem. Niektóre leki mogą zwiększać wrażliwość na słońce. Nawet w pochmurny dzień do 80% promieni słonecznych UV może przedostać się przez chmury. Pozostań w cieniu jak najwięcej.

Chroń swoje oczy

Światło słoneczne odbijające się od piasku, wody czy śniegu  dodatkowo zwiększa ekspozycję na promieniowanie UV i zwiększa ryzyko wystąpienia problemów ze wzrokiem. Używając okularów przeciwsłonecznych:

 • Wybierz okulary z oznaczeniem 100% UVA / UVB, aby uzyskać najlepszą ochronę przed promieniowaniem UV.
 • Pamiętaj, że nieprawdą jest że im ciemniejsze okulary, tym lepiej chronią przed promieniowaniem UV.
 • Kupując okulary zarówno sobie, jak i swojemu dziecku, zwróć uwagę na etykietę. Dzieci powinny nosić okulary z oznaczeniem UV 400 lub UV 100%.
0 Komentarz
0

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies. OK Dowiedz się więcej